Muž nechce ísť na rodičovskú dovolenku

6. nov 2022

Ahojte. S mužom čakáme dieťa. Nechcela som veľmi, ale on sa bál že časom kvôli zdravotným problémom nebude môcť mať, tak sme sa rozhodli že si spravíme bábo ale moja podmienka bola, že hneď ako to bude možné pôjde na rodičovskú dovolenku on. Ja si budujem celkom slušnú kariéru a nerada by som o ňu prišla, zarábam dost slušné peniaze oproti nemu. On nemá veľmi ambície kariérne rásť a nemá na to v práci ani možnost. Přišlo mi, že bude najlepšie keď rodičovskú dovolenku prevezme on a jemu sa ten nápad zo začiatku páčil tiež. No za pár týždňov mám rodiť a on sa začal tváriť , že vlastně žiadna taká dohoda nebola a má materskú pôjdem na a nechce sa o tomu vôbec baviť. Dne ráno mi povedal, že v práci sa mu za to smejú a že je podpapučník a že on si toto nenechá a preto ostanem s malou doma ja. Povedal mi že som sebecka karieristka a mala by som sa zamyslieť nad sebou že sú mi peniaze prednejšie ako dieťa. A že už teraz trávime malo času spolu lebo som stále v práci, aledoteraz mu to nevadilo dokonca bol spokojný pretože si mohol kúpiť bicyklík za dosť veľa peňazí dovolenka pár krát do roka mu tiež nesmrdela príde mi od neho nefér ze sa mám vzdať práce a kariéry len kvôli tomu že som žena Čo si o tom myslíte?

veronikaszabova
6. nov 2022

Zaobstaraj si opatrovatelku a po materskej sa vrat do prace.

anjelicek26
6. nov 2022

Tak mas absolutnu pravdu, ze je to nefer... len realne - ty budes kojit po nociach a odsavat mlieko pocas dna a po 6 tyzdnoch nastupis do prace? Padnes unavou podla mna... idealne je materska pol roka a potom rodicovska pol roka - muz - a potom jaslicky... mozes samozrejme zvolit od uplneho zaciatku sukromnu opatrovatelku, len to ide dost do penazi. Ja by som muza pritlacila, fakt je to fer, aby sa rodicia podielali rovnako a kolegom v praci by mal on povedat svoje, ved je to jeho dieta! Priorita c.1 v zivote, o co sa ma starat...

petamich
6. nov 2022

ze by som si zaobstarala opatrovatelku, na zaciatok mozno nejako parcialne, ak sa ti da robit aj ciastocne a po materskej na full time a manzelovi by som prestala financovat cokolvek z mojich penazi, nech si uvedomi, ze vdaka tebe mal nejaky zivotny standard, o ktory prisiel lebo je jesitacik, ktory zrazu zistil, ze chce mat gule

petamich
6. nov 2022

@anjelicek26 a preco by mala po nociach kojit a cez den odsavat mlieko? mozno kojit nechce a rovno nastavi dieta na umele mlieko 🙂

anjelicek26
6. nov 2022

@petamich to, ze nechce kojit nepisala... normalne zeny koja, tak tak uvazujem... ze to bude narocne... ja som sla od deti tiez skor do prace a boli este kojene, byvala som dost unavena...

dadis
6. nov 2022

Myslim si, ze porodis a tvoje vnimanie sa zmeni. Uplne polopate ti napisem, hormony zariadia, ze zamickovaties a budes chciet aspon rok ostat doma. Lebo rok tvoja kariera v pohode pocka. Ale mozem sa mylit. Tvoj muz ma pravdu, citi, ze si ho nevazis (to ako sa o nom s despektom vyjadrujes - bicyklik, dovolenka). To, ze on nema karieru ako ty, neznamena, ze je horsi alebo menejcenny, ani ze sa o dieta musi viac starat ako ini otcovia. Dieta je vase a potrebuje najma mamu v prvom roku. Potom ho dajte do jasli, nemusis byt 3 roky doma, kvaskovat a strikovat. Mozes byt dobra mama aj partnerka, byt sama sebou, aj mat karieru. Ale muza nechaj byt muzom.

trgypadl
6. nov 2022

Prepac, je to len moj nazor, ale ak si plánujem babo, a uz pred planovanim si stanovujem podmienky, tak to je cele zle... Ty si sa preco rozhodla mat babo? Len kvoli tomu, ze ma muz zdr. Problemy? Tak nech to mate odbite?? Ano aj kariera je dôležitá, ale teraz je na ceste niekto dolezitejsi... Este si ani neporodila... Plany mozes mat rozne, uvidis aka bude realita, ale zo zaciatku Ta babo bude naozaj potrebovat...uvids ako to bude muz po porode vnimat...
A ak nedojde ku kompromisu z obidvoch strán, vzdy mas moznost opatrovatelka alebo jasle...

basska_b
6. nov 2022

Hned, ako to bude mozne - to znamena po 6 tyzdnoch... no uvidis sama, ci sa ti bude chciet od maleho baba odchadzat. Ja som sa naucila, ze mnohe situacie treba riesit,, ked nastanu... Ak budes kojit, bude sa ti tvorit vela mlieka, kamoska takto dorabala PhD., fakulta hned vedla bytu, lietala domov kojit, dieta mali babky a strasne plakalo, ked odchadzala, ono to citilo, aj ked si clovek povie, ze co uz take babo vidi, citi, rozumie...

autor
6. nov 2022

@dadis muž nie je mužom keď sa stará o vlastné dieťa? Veď nehovorím že po šestonedelí hned nastupujem do práce. Ale max po pol roku chcem už znova full time pracovať. A nerobím z neho menej cenného partnera ved je normálne že keď na to mám tak mu doprajem. Veď mu nenarastie vagína keď bude na rodičovskej čo je to za blud

komplikovana
6. nov 2022

ak mu je prednejsi nazor jeho kolegov, ako to na com ste sa dohodli, by som to brala ako podraz.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kacena4
6. nov 2022

mozno sa toho len boji, vsak mas pred sebou matersku, pocas nej sa "zoznamy" s babatkom a mozno ho to prejde. zapajaj ho vela do vsetkych cinnosti. môj muz bol od 1r malej tiez na rodicaku a zvladol to neboj casom to utrasiete ked ste sa uz na tom dohodli

konikkon
6. nov 2022

Je pochopiteľné, že si nahnevaná, keď ste sa vopred na niečom dohodli a on to mení a ako jeden z dôvodov je, že sa mu v práci smejú. To je dosť primitívny argument. Ja by som ho prizabila. Niektoré komentáre tu sú dosť mimo. Otec je rovnaký rodič ako matka. Pritlačiť ho. Pol roka na materskej ty, pol roka on, potom dieťa do jaslí.

alex49
6. nov 2022

na tvojom mieste by som mu oznámila, že ked nechce on byť zo svojím dieťaťom, tak s ním bude cudzia žena. A chlapove zábavky by som už neplatila, kým sa neuvedomí a nezačne sa správať ako normálny chlap a otec. Na niečom ste sa dohodli, tak to má platiť.

ivangeline
6. nov 2022

Uvidis po porode. ;)

viestta
6. nov 2022

Ten tvoj muž má hlavne komplexy. Zo seba a z reči kolegov. Viem si celkom živo predstaviť tých jeho kolegov, čo sa myslenim zabudli v niektorom z predchádzajúcich storočí ako do neho hustia. Len silná povaha také dristy ustoji. Treba mu na názorných príkladoch vysvetlit co vy mate len preto, že sa oženil s "karieristkou" a co majú ti jeho kolegovia, ktorí si vzali putky domáce.
Teraz to nerieš, keď ti bude končiť materská situácia bude iná. Možno on zmení názor, možno ty. V každom prípade dá sa ísť aj cestou opatrovateľky.
Hlavne, nech nezabudne ostať na otcovskej dovolenke, keď sa babo narodí.

autor
6. nov 2022

No a ešte aj rodičia a svokrovci držia stranu jemu, lebo veď ja som matka a mám byť doma a starať sa.

lucinka5051
6. nov 2022

Ja by som isla na neho inak..ak nechce nastupit na rodicak ako slubil tak nech zo svojich penazi zaplati pani na strazenie...raz ste sa na nieco dohodli tak co ma teraz riesit kolegov a ich nazory..no proste slaboch...stoj si za svojim..podla mna ist o dietata po 6 mesiacoch nie je nic tragicke..v UK a inych krajinach dost bezne... ja som tak robila nanny v Londyne, zena po pol roku sla do prace od dvojiciek.. 🙂 stalo to vela ale plat mala vyssi a na kariere jej zalezalo a chcela ju budovat. Nie je preto o nic horsia mamka ako ine.. cas mimo prace travila s nimi, vedela im aj dopriat co potrebuju, cestovali atd... 🙂

dadis
6. nov 2022

@autorka Samozrejme je muzom, ale stara sa o dieta inak ako mama. Uvidis, ze teraz to vnimas skreslene, nevidis do buducnosti. Ja som jedna z tych matiek "rockeriek", ale kym boli deti male, velki som zneznela a pod vplyvom hormonov som bola iny clovek. Nikdy som sa v materstve nevyzivala, ale svoje decka lubim svojim sposobom, su to moji partaci (uz maju 13 a 15). A presne si pamatam, ako som si hovorila, ze budem chodit na mesacne meetingy, ze nechcem z toho vypadnut, no uplne sa to vo mne narodenim deti zmenilo, ale len docasne. Este som sice dva roky pracovala z domu, cca 2h denne, ale narodenim druhej dcerky som sa na to vykaslala😂😅. Kariera pockala, nikam neusla. Nikto ma nebral menejcenne ako matku. Ved uvidis, ked sa malinka narodi, ako to budes vnimat. Verim, ze budes dobra mama, aj keby si isla po polroku do prace.

anjelicek26
6. nov 2022

Bohuzial toto si musis doma vybojovat sama, mas vsetky spravne argumenty a pravdu... dietatu je jedno, ci je doma s mamou, ci s otcom, proste potrebuje pri sebe milujucu osobu, co sa o neho postara. Chapem, ze ked do neho kolegovia, tvoji aj jeho rodicia hustia, ze je to "zenska praca" a s jeho povahou, ze sa cuka.... ale ten pol rok proste bude musiet vykryt on, ci opatrovatelkou zo svojho platu - alebo bude na rodicaku on.

mogaa
6. nov 2022

no v prvom rade, po manželovi nechceš aby išiel na rodičovskú ale materskú.....na tú môže ísť najskôr po 6 týždňoch od pôrodu....otázne ale je či on zvládne starostlivosť o novorodenca, lebo to je skôr parketa ženy...iné je ak muž ostane na materskej pri dieťati 1r+ a niečo uplne iné ak po ňom chceš aby ostal pri novorodencovi.....materskú muža riešia ženy skôr keď je dieťa staršie alebo ak idú na druhú materskú a vedia že budú doma aj oni s druhým dieťaťom.....daj tomu čas, teraz to nerieš, sama uvidíš aké budete mať dieťa, od kedy ho budeš kojiť ako bude spávať ako bude na teba naviazané....málo ktorý chlap zvládne komplet starostlivosť o dieťa pre 1ročné dieťa, veľa chlapov má problém aj pri 2ročných deťoch sa im vedieť venovať celý deň....

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
slniecko66
6. nov 2022

Najvacsia chyba.. mat dieta. Nemali ste sa o to ani pokusat..

eeffka
6. nov 2022

Pozri zrejme si si vzala takeho hmmm jednoduchsieho tvora. Dnes je moda byt chlap na materskej, leb v robotnickom stave este zastal cas v stredoveku.

viestta
6. nov 2022

Tak staršia generácia si toto vôbec nevie predstaviť. Ale poznám celkom dosť rodín, kde otec šiel na materskú, poznám minimálne troch otcov na rodičaku. A áno, niektorým ľuďom to príde choré, za mňa osobne úplne v pohode. Pretože otec je takmer rovnaký rodič ako matka. A to takmer zahŕňa iba a len to, že nie je od prírody vybavený na dojčenie, čo sa dá vždy nejak zariadiť, stačí chcieť.
(len tak mimochodom, vo väčšine "civizovaneho" sveta je materská par týždňov a je pomerne bežné, že matka odchádza do prace od malého dieťaťa, to len u nás sa za posledných 20 rokov vza predstava, že matka musí byť 3 roky priputana za nohu o detskú postieľku, ak to tak nie je je prinajmenšom čudná, ale vždy sa nájde dosť ľudí, ktorí ju za to odsúdia)

panelacikova
6. nov 2022

v podstate ťa odrbal. jediné riešenie je, ak to zdravotný stav dieťaťa umožní, čím skôr ho dať do jaslí a ísť pracovať. a ešte by som uvažovala, ak to bolo naozaj tak, ako píšeš, či by som chcela s takým podrazákom ďalej žiť. pochopila som to tak, že na dieťa si sa nechala nahovoriť predovšetkým od neho s tým, že ti prisľúbil starostlivosť oňho. teraz cúva. podrazil ťa. kamoši v práci a ich trápne názory sú mu prednejšie, než ty, tvoje túžby a vôbec, vaša rodina a dohoda. smutné je, že nemáš vôbec oporu v rodine, že majú zastaralé názory :( obzvlášť, ak ty si tá, čo "zarába" a on sa popri tebe vezie - tak to vyplýva z tvojho príspevku. že pokrývaš väčšinu výdajov v domácnosti a vôbec.

zmrzlinka2021
6. nov 2022

@dadis

Ale tu je problem v niečom inom.

Ano, jej pohlad na tieto veci sa moze zmenit, to si myslim, ze nikto nevylucuje. Proste az ked nastane situacia X, a clovek ju riesi, az vtedy vie mat triezvejsi nazor voči sebe a svojim reakciam.

Tu je problemom to, ze s manzelom sa na niecom dohodli, a on "aby sa mu cudzi ludia nesmiali", ide proti nej.

Je pravda, ze dieta potrebuje do roka jednu primarnu osobu, ale je uplne jedno, ci je to muz alebo zena. Podstatne je aby nechodilo z ruk do ruk, potrebuje sa naviazat na 1 az 2 osoby.

viestta
6. nov 2022

@mogaa rodičak do troch rokov môže poberať aj otec dieťaťa. Štátu je úplne jedno, ktorý rodič ho poberá. A áno, muž má nárok aj na materskú.

1234321
6. nov 2022

Klasická karieristka :D Ah jaj načo si si potom robila babatko keď si neschopná sa postarať? Akože to naozaj si nabehla na to, že sa bude starať on? Koľko máš rokov, že máš take zmýšľanie? 🤭🤭🤭🤦‍♀️

mogaa
6. nov 2022

Zásadná otázka je , kedy po ňom chceš aby išiel na materskú...lebo naozaj ak skôr ako bude mať dieťa 9-12mesiacov, tak naozaj je to skôr ženská parketa ako parketa pre chlapa...ale to sama zistíš ako a kedy sa bude vedieť on samostatne komplet postarať o dieťa, prípadne ako bude dieťa naviazané na teba......sú deti ktoré ak nevidia matku tak revú celý deň a deti čo ak príde otec tak chcú byť len na ňom a aby všetko s nimi robil on...ale to si nevyberieš.....