Muž chce ísť na materskú

nika3033
10. okt 2021

Ahojte máme dve deti 3,5 ročnu a 3mesačneho syna. Dcérka už chodí do škôlky. Muž rozmýšľa žeby dal výpoveď v práci a išiel na materskú ale zaujíma ma nás ak bude poberať materskú a nahodu si nájde nejakú prácu ako to ďalej riešiť? Ja som na rodičovskej dovolenke nemám nárok na materskú ale budem doma so synom aj ja . Ako mam riešiť seba ? Zaevidovať sa na úrade práce? Alebo prípadne mám nárok na pandemicky rodičovský? Na dcérku 3,5ročnu? Do pôrodu som poberala pandemický keďže som prácu nemala a bola som tehotná. Neviem ako to teraz všetko funguje a či niečo zmenili. Ďakujem za rady 😊

anjelicek26
10. okt 2021

Tak matersku a rodicak subezne dostavat nebudete... staci vam muzova materska, ked tebe neprijdu ziadne peniaze? Ano mozes sa zaregistrovat na neplateny rodicovsky prispevok ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov veku, tym padom za teba budu platene odvody. Ak sa zaevidujes na urade prace - tak ti ju mozno aj najdu a ty od trojmesacneho asi prec nechces... Ked si muz najde novu pracu, tak nastupit moze - pretoze to je na inu zmluvu, ako s tej, s ktorej mu plynie materska. Moze mat subezne plat aj matersku. Ale potom sa zasa prehodte, ty na rodicak, on do prace po tej dobe... treba mysliet aj na odvody na tvoj dochodok (tie treba nejak prehlasit, baby to tu pisali)... ze obcas sa na to zabudne a potom je tam diera.

nika3033
autor
10. okt 2021

@anjelicek26 ďakujem krásne za radu 😊

nika3033
autor
10. okt 2021

@anjelicek26 a môžem sa spýtať ako to je potom s daniami? Muž ma na deti daňoví bonus a na mňa tiež nejaký prispevok dostáva. Nezanikne to ak nebude zamestnaný ale len na materskej?

enusamt
10. okt 2021

@nika3033 dodam este, ze ked sa nahlasis na starsie dieta na tu starostlivost, tak moze len na pol dna chodit do skolkY..
Da sa nahlasit aj na to mladsie, ale tam uz by si si musela ty platit odvody..

ukulela
10. okt 2021

@enusamt odvody ale len do zfravotky, nie?

loginexistuje
10. okt 2021

muz moze ist na matersku a ty mas tieto moznosti bud sa prihlasis ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov ale potom musi chodit dcera len na 4 hodiny do skolky (musis to zmeny aj v skolke aby tak bola vykazovana) inak ti stat nezaplati zdravotne alebo ju ponechas normalvne v skolke a budes si platit zdravotne mesacne cca 70 eur alebo sa prihlasis na urad prace nedostanes nic ale stat plati odvody ale mozu ta posielat na pohovory

narok na prispevky ty nemas

danovy bonus si muz uplatni pri danovom priznani

loginexistuje
10. okt 2021

no ten novy pracovny pomer ak by bol na TPP tak tam je viacero otazok este nie je to take jednoduche moze sa mu stat ze mu materske pri novom pracovnom pomere prestanu vyplacat kedze je jasne ze neposkutuje starostlivost odbdobnu matke vynimka je na szco

nevenka
10. okt 2021

A musi dat muz vypoved? Myslim tym, ze nech normalne ide na matersku, Ty si pozastavis rodicak a po materskej sa muz moze vratit do prace...ci je tam iny problem este?

nika3033
autor
10. okt 2021

@nevenka no dlho zvažuje lebo v robote to ide dolu vodou, veľa chlapov dalo výpoveď tak pracuje od rana 4tej hodiny do večera aj do 20h za stále tie iste peniaze a nie je to veľa. Tak uvažuje že možno nie je rozhodnutý na 100% ale ak by sa rozhodol pre výpoveď tak uvažujeme do predu a išiel by na rodičovský ale so synom by som bola doma aj ja lebo ma 3 mesiace ešte len ...len rád by pracoval preto som sa pýtala čo ked si nájde počas poberania novú prácu treba to hlásiť, zrušiť materskú alebo to nejako sami zrušia.

lilinka88
10. okt 2021

@nika3033 s novým pracovným pomerom je to veľmi ohraničené, sú špecifické podmienky, ktoré sa tolerujú a určite nemôže pracovať na 8 hodín denne