Musím nastúpiť na materskú 6 týždňov pred pôrodom?

liviana1111
15. máj 2012

Ahojte baby ,mam jednu otazocku o materksej dovolenke,je nutne ist 6 tyzdnov alebo 8 tyzdnov pred predpokladanym terminom na matersku? alebo mozem zostat ked chcem v robote o tyzden dlhsie a teda zeby som sla na matersku 5 tyzdnov pred predpokladanym terminom? 🙂 mne vychadza materska od 23.5.co je steda, ale rada by som koli financiam dochodila aspon do 28. alebo ak by sa dalo aj do konca maja a nastupila na matersku od 1.juna.Co som citala paragrafi 166 a 167,tak mi to prislo, ze nieje to nemozne,no predsa sa chcem uistit, ci nahodou daktora s tym nema skusenosti.Dakujem

strapco13
15. máj 2012

@liviana1111 zo zakona u nas nemozes..jedine ze by dr zistil ze ty vypocital zly termin a prepisal to 😅

katkapapacova
15. máj 2012

@liviana1111 a neda sa ti dohodnut so zamestnavatelom ze tie dni co by si uz bola na md ti doplati na ruku???

slivka3
15. máj 2012

@liviana1111 Ak môžeš,tak sa dohodni so svojím zamestnávateľom,že chceš dorobiť celý mesiac.Ja som tak urobila pri oboch deťoch,že som ostala pracovať ešte do konce mesiaca a až potom som ostala doma čo bola zhruba 4 týždne pred porodom dovtedy som pracovala.

yanni
15. máj 2012

nejaky debilny zakon. Halt Slovensko. Bohaty stat, moze si dovolit. V DE je tiez podobny zakon Mutterschutz 6 a 8 tyzdnov ale nik ti nemoze zakazat pracovat. Na vlastne riziko mozes pracovat aj v den porodu. Nik ta nemoze nutit ostat doma skor ako ty sama uznas za vhodne a dovoluje ti to tvoj zdravotny stav a stav babätka. Tiez po porode mozes ist, ak chces, uz aj na druhy den do prace. Vsetko zavisi na tebe. Ja by som sa na tvojom mieste isla niekde na urady popripade k nejakemu dobremu pravnikovi riadne poinformovat.

liviana1111
autor
15. máj 2012

@strapco13 praveze ale v tych paragrafoch je zena by mala ist SPRAVIDLA na matersku najmnej 6 tyzdnov....... a slovo spravidla by som brala ako slvonu hracku ,ze moze ale nemusi... a doktorka mi sama povedala ze datum nastupu na matersku si uz mam napisat sama kao mi to vyhovuje ,alebo sa mam dohodnut zo zamestnavatelom.
@katkapapacova no a teda pokracujem rovno aj v tvojej odpovedi 🙂 ze co sa tyka dohody zo zamestnavatelom ,vec je taka ze ten by ma videl najradsej uz davno doma ,takze tam mi dohoda u neho neprejde nijaka,keby od neho nieco chcem. Tam keby niesom tehotna tak uz davno by sa ma skor zbavil ,nakolko robota nieje a v tej firme to ide skor dolu vodou.

m.i.r.i
15. máj 2012

@liviana1111 mozes nastupit neskor tym, ze sa ty dobrovolne vzdas materskeho podla zakona 6-8 tyzden pred planovanym terminom porodu. Mozes v podstate pracovat az do porodu ak by si chcela, ale tym sa vzdavas dobrovolne 6 tyzdnov materskeho..teda to znamena, ze by si nedostavala materske 34 tyzdnov, ale 28.( zakon o socialnom poisteni, § 48).
Ale ked tebe ide len o par dni/tyzden, tak by som to urobila na tvojom mieste dohodou so zamestnavatelom. Mozes nastupit na matersku, ale zamestnavatel ti moze napriklad dat "mzdu" formou "odmeny". Ty oficialne nesmies pracovat ked poberas materske, teda ti zamestnavatel nesmie vyplatit mzdu, inak stracas narok na materske..Ale ak ti to vyplati formou odmeny (pripadne na ruku, co je uz ale vlastne nacierno) tak to mozes spravit takto

liviana1111
autor
15. máj 2012

@slivka3 ale musi to byt len po dohdoe s nim hej? sama si to nemozem napisat ci? lebo dr mi nechala otvoreny datum ze si to mam sama ako mi vyhovuje napisat (teda povedala ze sa mam dohodnut so zamestanvatelom ,ale ten by ma uz na materskej videl najradsej v aprili)

liviana1111
autor
15. máj 2012

@m.i.r.i aha no toto mi je uz trochu jasnejsie vysvetlenie,tak to v pripdae ze by som sa nedohodla s nim,tak asi radsej ist na matersku koli tym par dnom a nevymyslat,lebo s nim sa asi nedohodnem na tom v tom pozitivnom zneni ☹

slivka3
15. máj 2012

@liviana1111 Tak určite po dohode s ním,lebo zo zákona musíš ísť tých 6 alebo zo zdravotných dôvodov 8 týždňoch.Ja som sa so svojím šéfom odrazu dohodla,že si ešte dorobím celý mesiac a on zas nemal s tým problém,len sa smial až mu tam neporodím ináč mu to bolo jedno kedy odíjdem na materskú,lebo náhradu za mňa už mal.

martuska75
15. máj 2012

@liviana1111 len aby si vtedy už náhodou neporodila 😉 Inak som počula to čo ti píše @m.i.r.i pracovať môžeš ale pripravíš sa o materskú.

liviana1111
autor
15. máj 2012

@slivka3 no u nas je to tak ze u nas sa zase prepusta ako sa da a keby niesom tehtona tak uz som davno asi bez rboty ,takze tam asi vzajomna dohoda nehrozi ☹

titkovamiriam
15. máj 2012

ja som sa tiež dohodla so zamestnavatelom,nastupila som na matersku 6t.pred porodom,ale nadalej som este 5t.pracovala a vyplacal ma na ruku.

m.i.r.i
15. máj 2012

@liviana1111 no tak to potom radsej nechaj tak..a tych par dni neries a pekne doma oddychuj🙂 zda sa mi, ze sa to v tvojom pripade moc neoplati

liviana1111
autor
15. máj 2012

@m.i.r.i no ak by som mala prist o narok na matersku tak sa to neoplati to mas pravdu ☹

slivka3
15. máj 2012

@liviana1111 Ak to teda ide dolu vodu ako píšeš asi by som sa na to vykašlala a ostala doma tak ako píše
@m.i.r.i .Je možné,že kedy ste sa aj dohodli na vyplácaní na ruku,že by Ťa potom ani za ten čas navyše nevyplatil.A za ten týždeň navyše aj tak až tak veľa nezarobíš.

liviana1111
autor
15. máj 2012

@slivka3 no uz to asi riesit nejdem tym padom ,skoda ze to je takto ze sa musi ist. Chcela som mat cely mesiac kompletny s vyplatou ☹ no asi s tym uz nema zmyslel manipulovat ked je to takto. Skoda ze si o tom zena nemoze rozhodnut sama ked sa citi dobre ze by ostala dlhise v robote ☹

lili_mia
15. máj 2012

je síce pravda, že pokiaľ sa žena cíti dobre, tak si pracuje dovtedy ako chce, ale zamestnávatelia to veľmi radi zneužívali .. je to niečo ako ochrana žien predtým, že ked sa už ťažko pohybujú, tak aby sa šetrili .. no uznávam, že napr. z domu sa pracovať dá, ale čo taká žena na výrobnej linke? kde zamestnávateľ ako príplatok za nočnú berie 50centov? ten keby nemusel, tak by ju ani v deň pôrodu nepustil z práce .. viď móresy v KII v RS či kde presne je tá pobočka, nemyslím tú veľkú v ZA

liviana1111
autor
15. máj 2012

@lili_mia no tak jasne tam uz je to ine ked je to na smeny a podobne to tie zeny aj verim ked si vypisuju PN-ky a idu aj 8 tyzdnov pred terminom na matersku to plne chapem. No ono to ma vela pre a proti tieto zakony,pre niekoho su fajn a pre niekoho zase nie.Ale tak je to zo vsetkym.To uz je tak ...je nas vela ludi na svete a kazdemu sa vyhoviet neda,snad len sa uspokojit s tym co je a uz asi nespekulovat,mozno aj u mna je to uz znamenie ze nech uz nespekulujem a asi to tak vsetko ma byt ako to je. 😒

drnduliak
15. máj 2012

@liviana1111 nastupit na MD je tvoje pravo, nie povinnost...mozes sa rozhodnut na nu nenastupit, alebo nastupit az po porode...je to v pohode, akurat ti tych 6 tyzdnov, na ktore mas pravo pred porodom, nikto nevyplati...zostane ti 28 tyzdnov po porode

kvetinka211
15. máj 2012

@liviana1111 pokial viem tak je to tak ako pise @drnduliak, mozes nastupit kedy chces ale ak nastupis neskor nez tych 6 tyzdnov pred terminom, tak o to kratsie budes poberat matersku. Cize si mozes vybrat bud budes ten tyzden v robote a dostanes za neho plny plat, alebo budes oddychovat doma a za ten isty tyzden dostanes 60% z platu ...

liviana1111
autor
16. máj 2012

@drnduliak
@kvetinka211 dakujem baby uz mi to bolo objasnene vcera ,dnes som to uz poriesila,uz nejdem spekulovat viac ,ale dakujem za informacie,v kazdom pripade mi boli uzitocne 🙂

evicita
12. nov 2015

@m.i.r.i ahoj, chcela by som ta poprosit o radu. som PN a narok na materske mi vznika az dva tyzdne pred terminom porodu. je mozne nenastupit na MD ale pokracovat v PN, aby mi ten narok na materske vznikol? (270 dni nemocenskeho). Dakujem!