Musím nastúpiť do práce, keď dám dieťa do škôlky?

rencika30
14. apr 2014

Dobry den, mamicky. Nevedeli by ste mi poradit s nasledovnou vecou? Moj syn bude mat 3 roky v decembri 2014, do skolky ho prijali od septembra 2014. Ja som momentalne s nim na RD, inac som vedena u zamestnavatela ako mamicka na RD. Chcela by som sa opytat, ci musim nastupit do prace hned v septembri, ked pojde maly do skolky (na 8 hodin), alebo budem moct zostat do skoncenia RD doma? Dakujem velmi pekne.

sylvial
14. apr 2014

No podľa mňa by si určite mala ísť do práce.

monicm
14. apr 2014

záleží na tom,ako sa dohodneš so zamestnávateľom,resp. ako ste sa dohodli.ak ste dohodnutý,že nastúpiš,ked bude mať tri roky a on ti bude držať dovtedy miesto,je jedno,kde je tvoje dieťa.na jednej strane,ak môžeš,tak sa vráť do práce,momentálne stále platí (otázne je do kedy),že môžeš aj pracovať,aj poberať rodičovský,takže.........................je to len a len na dohode.na druhej strane,bude fajn zo začiatku,kým si syn zvykne byť doma a poriešiť záležitosti okolo úradov,škôlky,prípadne choroby a pod.......................

marylis
14. apr 2014

Ja si zase myslim, ze mozes zostat doma. To je tvoja vec, ze pojde do skolky skor. 🙂

senta_sofia
14. apr 2014

nastupit nemusis, mozes ostat do 3 rokov veku doma, pojde ti normalne rodicovsky

stefka33
14. apr 2014

Podľa zákona je to tak, že ak dieťa nastúpi do škôlky, ty strácaš na rodičovský nárok. V praxi to funguje tak, že to dieťa tam môžeš kľudne dať. Zo škôlky by ťa nikto nemal nahlásiť. Pozor na závistlivé mamičky čo o tomto vedia, tie ťa môžu nahlásiť na UPSVAR. Viem o maminke z malej dedinskej škôlky, čo tam dala 2 ročné dieťa a nenahlásil ju nikto. Zatiaľ ďalšia mamina z mesta sa mi sťažovala, že dala 2,5 ročné dieťa do škôlky a prišli na ňu dve udania. Tá však medzitým nastúpila na materskú s druhým dieťaťom, takže udania boli bezpredmetné a prakticky si ju len preverili. Takže urobiť to môžeš, ale ak niekomu ležíš v žalúdku a vie o tomto zákone, tak riskuješ, že ťa udá.

jamabe
14. apr 2014

Stefka33 nestras ju 🙂 O rodicak nepride... Rodicovsky normalne dostava, ci je s dietatom doma alebo pracuje do 3 rokov veku dietata..

maznacik007
14. apr 2014

Mozes ho dat v pohode do skolky... narok na RP mas stale az do dovrsenia jeho troch rokov .... je to tak v zakone, nemusis ist pracovat ...nie je to nijako podmienene ...

takze @stefka33 ti dala nespravne info .. tym sa neriad .... takto je to uz par rokov ...

mj28
14. apr 2014

presne ako ti pise @maznacik007 ... kludne do 3 rokov bud doma aj ked drobec nastupi do skolky uz v septembri .... ja som tak doma az do maja 2014 a moj drobec chodi do skolky od septembra 2013... a ak nemusis nehrn sa do prace, uvidis ze bude lepsie ak budes k dispozicii ak drobec ochorie .... my sme boli na tom od septembra tak, ze 1 tyzdne v skoke, 2 tyzdne doma ... neviem si to predstavit, ako by mi toto toleroval zamestnavatel ... 😉

joja55
7. dec 2018

Ahojte. Trosku sa tu votriem. Mam narok na RD ked mala ma 5.2.19 3 roky a do skolky ma nastup 1.2.19? Alebo je lepsie radsej posunut termin nastupu aby som kvoli par dnom neprisla o RD. Dakujem