Musím nahlásiť, že dcérka nastupuje do škôlky?

zuzanka29683
22. okt 2015

Zdravim vsetky maminky, chcem poprosit o radu 🙂 Som na RD, dcerka bude mat 3 rocky 11.7.2016, ale od januara 2016 nastupuje do statnej skolky, no a od 5.3.2016 nastupujem na matersku 🙂 tak mam v tom trochu chaos. Treba na urade prace nahlasit, ze dcerka bude chodit do skolky??A ako to bude s rodicovskym prispevkom, do februara by som ho este mala dostat?? A potom mi ho zrusia a od marca uz dostanem matersku?? Citala som, ze da sa poziadat aj prispevok na to starsie dieta kedze nema este 3 roky, pocas materskej?? Prosim prosim 🙂 poradte DAKUJEEEEM

marcelatje
22. okt 2015

1. Pokiaľ si na materskej alebo RD nemusíš hlásiť kde je staršie dieťa.
2. Rodičovský príspevok dostaneš ešte aj za marec, ten je vyplácaný za mesiac ako taký nie za dni ako materská.
3. Za marec ti príde alikvotna čiastka materskej podľa počtu dní koľko na nej v tom mesiaci už budeš (zo soc. poisť. ti príde rozhodnutie akú čiastku na deň ti priznajú) (nakoľko na materskú nastupuješ začiatkom mesiaca tak za marec dostaneš rodičovský príspevok a aj materskú skoro v plnej výške bez 4 dní ak sa nemýlim)
4. Môžeš požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa ktoré nedovŕšilo 3 roky a narodil sa mu súrodenec. Neviem presnú sumu ale je to cca 45,- EUR a dostaneš ich 2-3 krát, potom ti ho už vyplácať nebudú

sonka_d
22. okt 2015

Takže.. na rodičovskú máš nárok do 3.rokov veku, alebo do nástupu na materskú. Takže škôlku na Úrade práce nahlasuješ, ale iba v rámci toho super tlačiva, čo nič nerieši, ale nahlasuje sa na ňom, kde je dieťa po 3.roku veku... inak Ti ide RD do MD. Akonáhle nastúpiš na MD (tie týždne pred pôrodom), musíš ÚP nahlásiť Tvoju MD a pozastavia Ti RD. Obe nemôžu byť... ale ak na MD nastupuješ napríklad 5.v mesiaci, tak za ten mesiac máš plnú RD a aj MD. MD sa totiž vypočítava podľa dní v mesiaci, ale RD je paušál... pri narodení dieťaťa máš nárok aj na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 40,-€ počas 6 týždňov od pôrodu. To Ti povedia na ÚP.