Môžme žiadať o rodičovský na Slovensku, keď bol v Anglicku zamietnutý?

angela5
25. júl 2016

Ahojte, prosim vas tie co ste nieco podobne zazili alebo sa vyznate.
Ak bol zene zamietnuty rodicovsky prispevok v UK, takisto aj materska, cize nema narok na nic,
je mozne aby si poziadala o rodicovsky prispevok na Slovensku? Trvale bydlisko ma na Slovensku, ale rodit bude v UK.. nemoze zostat bez penazi,
dakujem

n0mi
25. júl 2016

@angela5 ale ked nemas narok na matersku-statutory m pay tak si ziadas o maternity allowance. Takisto vies poziadat o sure maternity grant -nieco ako porodne na SR. A po porode mas child benefit. Tam kde je dieta,kde ma lekarov tam si ziadas. Cize v UK.

biokozmetika
25. júl 2016

Bohužiaľ v IE to nebolo možné. Podstatné nie je kde rodíš ale kde žiješ. Ak s dieťatko plánujete žiť v UK asi Vám to neschválila ale poznám par prípadov kedy to baby dostali a peniaze im chodia avšak musia tvrdiť že s dieťaťom žijú na SK takže sa vystavuješ riziku-keď sme sa vrátili z IE a manžel pracoval este tam musela som sa chodiť mesačne podpisovat ze som s detmi na SK aby mi rodiča k uznali. Vyskúšaj a uvidis🙂

bosoriak
25. júl 2016

@angela5 Opytaj sa rovno na UPSVaR, pod ktoreho patris. Budes mat odpoved rychlejsiu a rovno zo zdroja.
Ja pokial si dobre pamatam, tak Slovensko by malo dorovnat vysku davky, ak je v clenskom state kde si, davka nizsia. Ale ak ti nevznikol narok v zahranici, to neviem, ci sa vztahuje aj na to. Teoreticky by sa malo, ale odpoved ti daju najlepsie na upsvar.

angela5
autor
25. júl 2016

@n0mi lenze mne by nevznikol narok prakticky na nic, ani na statutory pay ani maternity allowance kedze nemam splneny pocet odpracovanych mesiacov. Mozno na child benefit ale to je velmi mala suma.

sense
25. júl 2016

Spytaj sa na upsvar....viem ze to sprisnili, na strankach upsvaru mas aj podmienky kedy narok vznika....je mizne ze ak mas trvaly pibyt sice na svk ale zit s dietatom budes v Uk ze ti narok nevznikne

lucinka511
25. júl 2016

@angela5 na slivensku ti mozu priznat nejakych 200e. to dosravaju zeny.kt nerobili na Sk par rokov alebo vobec nepracovali.ale nejaky narok asi mas.treba si zavolat na slovensku zdravotnu a socialnu poistovnu a zisti si.

evittam
25. júl 2016

@lucinka511 Akurát, že SP a ZP nemajú nič spoločné s rodičovským príspevkom. Vybaví to jedine na UPSVaR. 😉
@angela5

n0mi
25. júl 2016

Na maternity vies byt aj nezamesznana.
@angela5

lucinka511
25. júl 2016

@evittam to som nevedela a ta skratka je akeho uradu?☺

evittam
25. júl 2016

@lucinka511 Úrad práce sociálnych vecí a rodiny....A prepáč a neber to ako rýpanie alebo podobne - ale ak niečomu nerozumiem tak neradím iným - potom je to len zavádzanie... 🙂

lucinka511
25. júl 2016

@evittam v pohode .ja sa tiez len pytam ☺

angela5
autor
25. júl 2016

@evittam cez urad prace sa to vybavuje aj tu v UK. Akurat sa dost obavam ze nebudem mat narok na nic nikde a zostanem totalne bez penazi. Uz tu par takych pripadov poznam. 😠

angela5
autor
25. júl 2016

@n0mi na maternity musis pracovat cca do 26 tyzdna akurat ze mozes mat roznych zamestnavatelov a viac nez cca 118libier tyzdenne, to je podmienka...

n0mi
25. júl 2016

@angela5 a ty si nebola ani na urade zaevidovana nic? Tak ptm chapem.

kristy1508
25. júl 2016

Ja som rodila v Taliansku, malej som vybavila rodný list na Slovensku, keď mala asi 4 mesiace, potom som požiadala o rodičovský príspevok a vyplatili mi ho, aj spätne a aj príspevok pri narodení dieťaťa... Musela som ale dokázať, že v ITA nič nepoberám...na talianskom úrade mi vyplnili taký formulár (ktorý mi povedali na ÚPSVaR) a potom už nebol nijaký problém... s malou sme žili striedavo v ITA a na SVK...

angela5
autor
25. júl 2016

@n0mi nie, ide o to ze som musela odist z prace, potom na slovensko potom zas v UK potom na Slovensku vies ako...a na urade v UK chcu navstevy kazdy druhy tyzden a potvrdenia o hladani prace... a mne je uz teraz zle ked si pomyslim na tie nervy okolo vybavovaciek zamietaciek atd...

angela5
autor
25. júl 2016

@kristy1508 no ja neviem, som z toho jelen ked kazdy tu tvrdi nieco ine... niekto ze sa da, niekto ze sa 100% neda... neviem som z toho na prasky uz a najblizsie sa na SR dostanem az o mesiac...

angela5
autor
25. júl 2016

@kristy1508 este otazocka: ty si v Taliansku 'len' rodila alebo si tam aj pracovala? V Taliansku si nemala narok na nic?

kristy1508
25. júl 2016

@angela5 musíš si hlavne vybaviť slovenský rodný list pre bábätko, (musíš mať aj ty aj dieťa trvalý pobyt na SVK), k tomu rodnému listu som potrebovala nejaký papier podpísaný od otca dieťaťa, už si presne nepamätám, čo to bolo...potom ešte lekára potrebuješ pre bábätko na svk tuším (už si to moc dobre nepamätám, moja malá už má skoro 4 roky teraz)... potom s tým pôjdeš na ÚPSVaR, tam ti povedia, čo všetko k tomu potrebujú... pravdepodobne tiež nejaký dotazník vypísaný z nejakého úradu z UK (neviem, aký tam je systém), že nič tam nepoberáš ani ty ani otec dieťaťa... keď máš všetky tieto veci, určite ti nebudú robiť problémy, máš nárok na príspevok pri narodení dieťaťa a rodičovský príspevok, ja som normálne 3 roky poberala...

n0mi
25. júl 2016

@angela5 zavolaj na upsvar na tel. cislo alebo napis mail so svojou otazkou. Dostanes asi skorej spravnu odpoved co ano a nie ako tu na Ml

kristy1508
25. júl 2016

@angela5 v taliansku som bola ako živnostníčka, nárok by som tam mala po zaplatení odvodov za 6 mesiacov dopredu, takže som sa na to vyprdla, bo to bolo veľa a skúsila som na svk, či mi niečo dajú... dostala som príspevok pri narodení dieťaťa a rodičovský príspevok do 3. roka dieťaťa...
na svk som si ale platila zdravotné poistenie po celý čas, čo som bola vonku...

sense
25. júl 2016

@kristy1508 narok na prispevok uz nedostane,to sa uz zmenilo pred dvoma rokmi,tam yz nestaci len trvaly pobyt na svk ale musi tu aj realne zit a dieta tu musi byt poistene a mat tusim aj lekara

lucibka
25. júl 2016

Rodicovsky prispevok by si mala dostavat, tych cez 200 eur, prispevok pri narodeni dietata nie. Je to ako pise sense, zmenili sa podmienky, dieta tu musi realne zit, vyplnujes vyhlasenie o pobyte, kde potvrdzujes, ze ty mas poistovnu, pobyt na SR, aj dieta, ze ma na SR poistovnu, lekara aj s adresou, slov.rodny list dokladas, atd..realna skusenost z minuleho roku, ked sme sa vratili z CR.

kristy1508
25. júl 2016

@sense To som Nevedela, ze sa to zmenilo... lekár bol aj vtedy, poistenie dieťaťa už si nepamätám... aj sa to nejak kontroluje, že či tu dieťa žije?

sense
25. júl 2016

@kristy1508 to neviem ale ked sa moja ecera narodila v 2013 tak uz to nevyplacali len na zakl.trvaleho pobytu,dieta muselo okrem trvaleho pobytu tu aj zit,byt zdravotne poistene,mat pediatra, ono na strankachbupsvaru su tie podmienky vypisane

kristy1508
26. júl 2016

@sense mne sa tiež mala v r.2013 narodila a všetko mi dali, podmienky som splnila, tak ako som vyššie písala... vybavila som malej slovenský rodný list aj všetko ostatné...žili sme striedavo tu a v ita...teraz neviem teda, ci sa niečo zmenilo....

sense
26. júl 2016

@kristy1508 ja som o to neziadala len zistovala informacie ked som mala v plane da vratit

sense
26. júl 2016

@kristy1508 ale vy ste zrejme boli ja svk zdravitne poistene kedvste zili striedavo

kristy1508
26. júl 2016

@sense ano, ja som si platila zdravotné poistenie na svk počas celej doby, čo som pracovala vonku, potom aj malú som tu prihlásila...

sense
26. júl 2016

@kristy1508 tak to zrejme preto ti to vyplatili