Môžeme si vybaviť prídavky zo Švajčiarska na moje dieťa, ktorého manžel nie je otcom?

23. jún 2024

Prosím Vás pekne, ako si môžme vybaviť rodinné pridavky zo Švajčiarska na moje dieťa, ktorého manžel nie je otcom, ale žijeme v spolocnej domácnosti? Vo Švajčiarsku pracuje cca 5 rokov, nevedeli sme o tejto možnosti. Bola by som neskutočne vďačná za nasmerovanie, manžel zisťoval vo firme,kde pracuje, ale vraj si to ma riešiť po vlastnej osi. Ďakujem moc.

tundra
23. jún 2024

Ty pracujes,alebo si doma?Pokial pracujes mate narok na tzv.diferenz.budu vam doplacat do vysky svajc.pridavkov.Ak nepracujes,mate narok na celu vysku pridavkov tu v ch.Bude to trosku zlozitejsie,kedze to nie je otec dietata.Budete musiet vydokladovat,ze zijete v spolocnej domacnosti.Kazdy kanton,ma inu vysku pridavkov.
Peniaze posiela Ausgleichkasse prostrednictvom zamestnavatela.Inac,celkom divne,ze zamestnavatel,dava ruky prec.Mne prisiel prave v piatok email z uctarne,kvôli pridavkom,musim dorucit potvrdenie o navsteve skoly.
Drzim palce.

autor
23. jún 2024

@tundra ty si zlata,ďakujem veľmi pekne za komentár. Ja so na md na sk s druhým dieťaťom, trvalý pobyt majú spoločný manžel s mojim prvým synom, žijeme spolu na sk. Manžel je v tomto strašný 🤦‍♀️nevie nič zistiť. Stále nemá čas, musím to vziať do svojich rúk a snáď sa to rozbehne. Nevieš mu prosím napísať čo konkrétne treba? Až mu to dám a on to odovzdá, zamestnávateľovi? Ďakujem pekne ♥️

tundra
23. jún 2024

Som chlap😉.Napis mi, v ktorom kantone pracuje.

autor
23. jún 2024

@tundra 😂😂😂😂😂okej, prepáč. Idem zistiť. Žije v Zurichu, avšak sa mi vidí, že firma ma inde sídlo

autor
23. jún 2024

@tundra Luzern alebo Zurich,musí pozrieť zmluvu. Predtým však mal iného zamestnávateľa v inom kantone.

tundra
23. jún 2024

Urcite potrebujes prelozit do nemciny:
- rodne listy deti
-sobasny list
-formular E411 potvrdeny od slovenskej socialky
Tu je link pre kanton Zurich
https://www.zh.ch/de/bildung/informationen-fuer...

autor
23. jún 2024

@tundra preložiť, alebo aj úradné potvrdiť notárom? Toto nevieš prosím ťa? Ďakujem

tundra
23. jún 2024

Kanton Zurich vyzaduje overenie notarom.Ja som nepotreboval,vsetko som prekladal sam a stacilo im to.Tak,ale Zurich🙈.Este pockaj,kym budes vediet,kde pracuje.

autor
23. jún 2024

@tundra ďakujem ti veľmi pekne za rady. Veľmi si mi pomohol. 🙏

tundra
23. jún 2024

Keby nieco,napis ss.

autor
23. jún 2024

@tundra dakujem 🙏