Môžem robiť aj popri materskej?

lubka1992
27. sep 2013

ahojte mohli by ste mi povedat, ci mozem robit aj popri materskej dovolenke, lebo viem ze sa to dalo. ako je to teraz. dakujem

mikadami
27. sep 2013

Môže sa pracovať ale len popri rodičovskému príspevku. Ak by si nastúpila počas materskej - tak by ti ju zrušili - aspoň čo ja viem...

tinki
27. sep 2013

predpokladám, že keď máš v profile jedno dieťa a má 1 rok a 9 mesiacov, tak už poberáš rodičovský, takže ako písala @mikadami, môžeš už ísť pracovať a rodičovský ti zostane.

majusqa77
27. sep 2013

mozes robit aj popri materskej dovolenke. len nie v tej istej robote a v tom istom pracovnom pomere ako z ktoreho si sla na MD. bud si treba uzavriet dohodu, alebo u ineho mozes aj na TPP

havana_frost
27. sep 2013

Treba si presne odlíšiť, ži myslíš materskú (34 týždňov) alebo rodičovskú dovolenku do 3 (resp. 6) rokov dieťaťa. Ak myslíš materskú, nesmieš mať príjem, ktorý by sa považoval za vymeriavací základ pre nemocenské poistenie, takže myslím že pracovať nemôžeš. Ale čítala som k tomu aj také vysvetlenie, že môžeš pracovať na iný pomer/dohodu, ako je ten pomer z ktorého čerpáš materskú dávku. Prakticky to vyzerá tak, že si na materskej a čerpáš materskú dávku, uzavrieš inú dohodu, trebárs aj s rovnakým zamestnávateľom, ale nesmie to byť tá pôvodná pracovná zmluva a pracuješ dočasne (počas materskej) na inú dohodu o vykonaní práce/alebo pracovnú zmluvu. Ak sa to naozaj dá, tak nevidím prekážku prečo by to nemohol byť aj (iný) TPP u toho istého alebo iného zamestnávateľa. TPP môžeš mať koľko chceš.
Ja som tomu celkom neporozumela a myslím, že ani SP by sa s tým nepárala a dávku by ti zrušila. Nuž pátraj u odborníkov a prípadne daj vedieť 🙂

olifcek
27. sep 2013

popri RD mozes... ak by si pracovala, ci mala iny prijem pocas MD, tak by Ti MD za to obdobie nevyplatili.

zara13
27. sep 2013

ahoj, zhrniem to takto.
popri rodicaku pracovat mozes bez obmedzeni
popri materskej mozes tiez pracovat, ale nie v tom prac. pomere z ktoreho ti bola vyratana a vyplacana materska. ak vsak uzavries iny PP ci uz u toho alebo ineho zamestnavatela - tak pracovat mozes.
moze sa stat ze to tety na socialke popletu, ale takto je to zakonne dane, takze prinajhorsom budes musiet dokazovat ze je to iny PP.

dena1973
27. sep 2013

@havana_frost To, že môže pracovať aj počas materského je tak ako píšeš. Môže pracovať aj u toho istého zamestnávateľa, ale nie na tú istú pracovnú zmluvu resp. aj na PP u iného zamestnávateľa.
No to, že materské by SP zrušila, tak to nie je celkom pravda. Ak sa objaví vymeriavací základ počas vyplácania materského, tak sa to prešetruje práve z toho dôvodu, že môže pracovať. No musí sa zistiť, či bola/nebola vystavená nová prac. zluva. Podľa toho sa posúdi, či nárok je resp. nie je.

loeffler
28. feb 2015

Mozte my pomoct som na rodicaku pracujem na do hodu ako upratovacka na socialke a mam este jednu pracu mozem mat aj 2dohody?to by bola praca len na 2-3mesiace