Môžem ostať na neplatenej rodičovskej dovolenke?

sade88
29. mar 2016

dobry den, mozem zostat na neplatenej rodicovskej dovolenke ked maly ma 3 roky a predtym som bola vedena urade prace ako nezamestnana...lebo docitala som sa len ked zena bola zamestnana tak moze tak ostat.....vdaka

gapa
29. mar 2016

môžeš, ak tým myslíš, či môžeš byť dôchodkovo a zdravotne poistená štátom do 6rokov dieťaťa, ak nechodí do škôlky, resp. max. 4hod. denne, no napr. manžel si nemôže uplatniť na teba odpočet dane za mesiace, kedy 1vého bud nepoberáš RP alebo nie si vedená ako uchádzač o zamestnanie.
- no a presnejšie, ak by som brala presne Zákonník práce, tak NEMôžEš, lebo rodičovskú doovlenku čerpá len zamestnanec, je to ospravedlnené volno v zamestnaní. ale žiadny zákon nepozná pojem NEPLATENá rodičovská dovolenka. Tomu sa hovorí tak len medzi maminami, no ide vlastne o to, čo som písala vyššie. Tj. treba len vedieť, že ak budeš na úrade, či s mzdárkou, tak treba presne vysvetliť, o čo ide, tá neplatená Rd, že si nezamestnaná, len sa staráš o dieťa po ukončení poberanía RP ...

sade88
autor
30. mar 2016

Aha dakujem ale kedze maleho nemam kam dat a teda ani robit nemozem ...rozmyslam co teraz

senta_sofia
30. mar 2016

@sade88 ved doma mozes byt,v Socialnej poistovni sa prihlasis, resp. mala by si byt prihlasena ako poistenec statu,aby sa ti tieto roky pocitali do obdobia dochodkoveho poistenia, v zdravotnej v podstate to iste. Urad prace v podstate riesit nemusis,kedze zdravotne poistenie sa ti bude tahat z titulu starostlivosti a ako som pochopila,pracovat sa nechystas.

mamcucha
30. mar 2016

@gapa chapem to spravne, ze ked zena nie je/nebola zamestnana, tak pocas predlzenej RD, nedostava rodicovsky prispevok?

marylis
30. mar 2016

@mamcucha ten predlzeny RP nedostava ani keby bola zamestnana. Iba ak by malo dieta nepriaznivy stav a posudkovy lekar zo soc.poistovne by uznal, ze zena moze byt na platenej predlzenej rodicovskej. Ak dieta nema ziadnu diagnozu, len ho napr. nezobrali do skolky, zena moze byt iba na neplatenej rodicovskej, tzn. odvody jej bude platit stat, ale peniaze ziadne dostavat nebude.

mamcucha
30. mar 2016

@marylis No ale zena, ktora ostane doma na predlzenej rodicovskej s dietatom kvoli zdravotnemu stavu a nie je zamestnana, bude poberat RP? A v tomto pripade moze dat aj dieta do skolky? Nejak v tom nemam jasno, tak by som ocenila keby mi to vysvetlis. 🙂

marylis
30. mar 2016

@mamcucha ano. Ak ma dieta zdrav.problemy, moze zena zostat na predlzenej rodicovskej a bude poberat RP. To nesuvisi s tym ci je alebo nieje zamestnana. A dieta v tom pripade moze ist do skolky, ale max len na 4h denne.

mamcucha
30. mar 2016

@marylis Dakujem, uz v tom mam jasno... 🙂

sade88
autor
30. mar 2016

@gapa dakujem. za odpoved...a ked budem na tej predlzenej neplatenej tak mozem robit na dohodu a moze mi stat platit odvody? kolko maximalne musim zarobit? vdaka

gapa
30. mar 2016

@sade88 ked budeš doma, dieťa s tebou, dôchodkovo poistená štátom a tiež zdravotne, tak v prípade, že budeš robiť na dohodu, tak sa musíš odhlásiť z dôch.poistenia štátom na soc.poistevni (zákon nepripúšťa súbeh dôch.poistenia zamestanca a dôch.poistenia štátom) a neviem, ako na zdr.poistovni, vraj niekedy robia problém, lebo ty si prihlásená ako osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tj. nemal by sa starať niekto cudzí, no toto je na pováženie, či je to ozaj problém. No s tým zdrav.poistením veru neviem ako to je, či ak prekročíš nejaký príjem, či si zdr.poiatená štátom.