Môže priateľ ísť na materskú s mladšou dcérkou?

verca1802
10. mar 2022

Ahojte . Chcela by som sa opýtať či bude možná takáto vec . Poberám rodičovský príspevok na dcérku , otehotnela som po skončí strednej školy, takže na materské som nemala narok . V apríli sa má narodiť druha dcérka a staršia bude mat vtedy 2 a pól roka . Bolo by teda možné , keď poberám rodičovský na staršiu aby priateľ išiel na materskú s mladšou dcérkou ? Je szčo . Ďakujem za rady , mám v tom trošku chaos 😩🙏🏻

katie253
10. mar 2022

@verca1802 môže ísť na materskú, ale ty nemôžeš poberať rodičovský príspevok. Musíš sa nahlásiť na upsvar.

chadkroeger
10. mar 2022

@katie253 na starsiu nemože poberat rodicovsky ?

katie253
10. mar 2022

@chadkroeger nie je možný súbeh dávok, Materskej a rodičovského. Buď jedno alebo druhé.

verca1802
autor
10. mar 2022

@katie253 takže nemôžem poberať vôbec rodičovský aj keď to je na druhé dieťa ? 😒 ach riadne hlúpe , hlavne že materské môžu poberať obaja na dve rôzne deti ale takto nie .

verca1802
autor
10. mar 2022

@katie253 ja tomu chápem ale myslela som si že keď sú to dve deti a nie jedno tak to bude možné , že jeden z rodičov bude poberať na jednu dcéru to a druhý to

riamia91
10. mar 2022

@verca1802 lebo materske je narok zo zamestnania, urcity cas plati zamestnanec statu odvody a z tych potom je mozne dostavat matersku. Rodicak je statna davka, mozes mat viac deti vzdy je to len 1 suma.

verca1802
autor
10. mar 2022

@chadkroeger myslite , že by sme obaja poberali rodičovský príspevok , priateľ napríklad na starsiu do tých 3 rokov a ja na mladšiu od narodenia ?

ceklis
10. mar 2022

@verca1802 a so staršou nemôže ísť na materskú on a ty budes na materskej s mladšou? Neviem :( moc sa tomu nevyznám, len či takáto kombinácia nie je mozna. Potom by ste boli obaja na materskej. Hm?

verca1802
autor
10. mar 2022

@riamia91 áno ja viem že materská je od zamestnávateľa tak isto ako priateľ keď je živnostník , platí si sám nemocenské má na ňu narok , tak som myslela že keď dám teda do “starostlivosti” jednu dcérku priateľovi bude on môcť využívať materské
A ja si na starsiu dcéru uplatnil rodičovský príspevok

verca1802
autor
10. mar 2022

@ceklis no veď mna napadlo že má on ešte vlastne narok na materské aj na starsiu dcéru ešte toho pól roka by to akurát vyšlo do jej 3 rokov
Ale ja by som mohla ísť s mladšou keď sa narodi iba na rodičovský , lebo na materské nemám narok keďže som nepracovala :( to práve neviem či je možné
Zajtra sa idem skúsiť popýtať na sociálke ale niektoré tie baby sú take strašne ochotne že idete odtiaľ a nič neviete 😩

bebotka
10. mar 2022

@verca1802 nie je možné poberať súbežne v rodine md a Rp ak sú tam aj dve deti, jedine dve md je možnosť

chadkroeger
10. mar 2022

@verca1802 poberat matersku a rodicovsky subezne nie je možne. Poberat matersku aj u matky aj u otca je možne.
Asi tolko k tomu 🙂 a mas ušetrenu cestu.

riamia91
10. mar 2022

@verca1802 zial, rodicak a materska sa sucasne poberat neda, ani ak ty budes s mladsou na rodicaku a manzel so starsou na materskej. Muz moze ist na matersku s mladsou a potom poberat rodicak ten vyssi a ty sa nahlasis, ked muzovi uplynie MD ako matka starajuca sa o dieta, sice nic nedostanes, ale nemusis sa chodit nikde hlasit a zdravotku ti bude platit stat.

domka222
10. mar 2022

@verca1802 však ti píšu, že súbežne materskú a rodičovský poberať nie je možné

riamia91
10. mar 2022

@verca1802 pocas muzovej materskej sa musis zaradit do evidencie uchadzacov o pracu na UPSVaR, myslim.

chadkroeger
10. mar 2022

@riamia91 nemusí. Môže byt ako "matka starajuca sa o dieťa" odvody bude mať zaplatené a hlasiť na UPSVaR sa nemusi chodiť. Ale neviem ci si potom na nu bude mocť muz uplatniť v DP odpočitatelnu polozku.

verca1802
autor
10. mar 2022

No super , myslela som si , že sa to bude dať riešiť inak . Čo už . Ale ďakujem všetkým za rady ♥️

verca1802
autor
10. mar 2022

@chadkroeger na mna si muž neuplatňuje nič , nie sme zobratí🤣

verca1802
autor
10. mar 2022

@chadkroeger a kde a ako sa nahlasujú to že sa budem ja starat o deti aj keď bude vlastne muž poberať materské ?

barbie1981
10. mar 2022

Môže ísť na materskú so staršou dcérou a ty poberať materskú na mladšiu

barbie1981
10. mar 2022

Jaj prepáč nedocitala som že na materskú nemáš narok

riamia91
10. mar 2022

@chadkroeger vdaka, toto som nevedela, ak pobera matersku len manzel.

ikonica
10. mar 2022

Najlepsie bude, ked si on uplatni najskor matetske na starsiu, nech o ten narok nepride uplynutim 3 rokov dietata a potom nech cerpe aj na mladsiu... Ty sa v zdravotke nahlasis ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov... Dostavat ale bude len on tu matersku, ty rodicak uz nie, len pridavky na deti... A potom by bolo vyhodnejsie ak by cerpal on aj rodicak, kedze ho bude mat vyssi ako ty... A nech si nezabudne uplatnovat aj danovy bonus na deti pri danovom priznani...

verca1802
autor
10. mar 2022

@ikonica ďakujem určite to tak vyriešime 😇