Môže poberať materskú najskôr otec dieťaťa?

neli2015
9. sep 2019

Chcela by som sa opytat ci je mozne aby matersku poberal najprv otec dietata a matka az potom?

selya
9. sep 2019

Nie, na materskú ťa gynekológ vypíše cca 6 týždňov pred vyrátaným termínom pôrodu.

selya
9. sep 2019

Otec môže nastúpiť na materskú dovolenku najskôr po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu. Dĺžka materskej dovolenky otca je najviac 28 týždňov. Dĺžka poberania materského je limitovaná aj vekom dieťaťa. Otec môže poberať materské najdlhšie do dovŕšenia 3 rokov veku dieťaťa.

neli2015
autor
9. sep 2019

@selya ano to viem ale neviem ked ja som predtym nepoberala matersku po narodeni dietata ci budem mat narok na nu ked je teraz na materskej otec dietata a ked mu skonci narok? Ked to je ze najprv matka pobera matersku a otec potom nastupi na matersku,ci je to aj naopak?

selya
9. sep 2019

Tak takto, daj viac info. Si zamestnaná? Koľko rokov má dieťa?

neli2015
autor
9. sep 2019

@selya som zamestnana od februara tohto roku,dcerka sa narodila november 2018,ma 9mesiacov,otec pobera matersku od maja tohto roku,takze narok mu konci niekedy v decembri

selya
9. sep 2019

A ty by si potom chcela nastúpiť na MD. Myslím že budete mať nárok len na rodičovský príspevok, ale pre istotu overenú odpoveď ti dajú na stránke sociálnej poisťovni, cez kontaktný formulár, polož im otázku a daj viac info. Do dvoch prac. dní budeš vedieť čo a ako.

ukulela
9. sep 2019

@neli2015 aha - taklze ty si narok na materske nemala, zamestnala si sa po narodeni dietata a chcela by si ho cerpat "dodatocne" - potom, ako ti vznikne narok zo zamestnania .... skus sa opytat @evittam alebo zalka ... alebo majusqa s nejakym cislom (neviem presne, ako sa pisu, ale su to proficky v davkach, je na ne spolah)
Osobne si myslim, ze to takto nepojde, system je nastaveny viac nepriatelsky a toto by bolo lahko zneuzitelne. ale mozno je niekde skulinka v zakone.

draik
9. sep 2019

@neli2015
@ukulela
Nemožno čerpať materské takto dodatočne, keďže ste na ňu nemali nárok ku dňu pôrodu. Po rodičovskej dovolenke otca (s materským) môžte nastúpiť na RD Vy.

ukulela
9. sep 2019

@draik vdaka, myslela som si. takze ak zene nebznikne narok do porodu, neda sa nic robit.

neli2015
autor
9. sep 2019

Dakujem za odpovede

evittam
9. sep 2019

@neli2015 Nie, nemozes ist na MD po MD otca.

evittam
9. sep 2019

@draik Na RD ona môže byt aj počas RD (s poberanim MD) otca len bez poberania RP.😉

draik
9. sep 2019

@evittam
Myslel som samozrejme s poberaním RP...

evitta84
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
11. sep 2019

@evitta84
Čo takto si prečítať všetkých xyz tém o MD a materskom? Je preberané všetko dookola a opakovane. DNP musí trvať 26 týždňov, aby sa z neho počítalo materské. 270 dní poistenia za posledné 2 roky pred pôrodom.

evitta84
11. sep 2019

@draik Pytam sa preto lebo každý mi povie niečo iné.

draik
11. sep 2019

@evitta84
Koľko tém o materskom ste si prečítali na tunajšom fóre? Neplytvajte energiou tých, ktorí tu bezplatne vo svojom voľnom čase radia.

evittam
11. sep 2019

@evitta84 Nečítala som povodnu otázku. Ale ako pise
@draik
Je tu diskusii az az kde radime a pomahame. Ale mozes napísať Mihalovi-pekne ta "skasiruje" a mozno aj zle poradí. Vela šťastia.😉