Môže ísť otec na materskú, ak je zamestnanec ?

ivuka
16. jan 2020

Ahojte, viem je tu už veľa diskusií na túto tému ale veľa sa menilo. Mne nárok na materskú nevzniká a malá sa ma narodiť 2.4.2020. Manžel je zamestnanec a rozmýšľame či by nešiel on miesto mňa. Ake sú podmienky aby mohol nastúpiť a mohol byť na materskej. Ja budem na UPSVaR a on normálne chodiť do práce. ďakujem veľmi pekne

kikus985
16. jan 2020

-270 dní nemocenského poistenia
-v deň nástupu na materskú, musí mať aktívne nemocenské poistenie alebo byť v ochrannej lehote
-ani jeden z rodičov v čase podania žiadosti, nepoberá rodičovský príspevok
-tiez budete musieť vyplniť papier, že otec preberá dieťa do svojej starostlivosti

deedol
16. jan 2020

precitaj si toto aspon ako uvod:
http://relia.sk/Article.aspx?ID=256
do prace vsak normalne chodit asi nebude, lebo socialna poistovna teraz kontroluje, aky ma otec uvazok, a ked ma plny, tak to zamietaju.

kikus985
16. jan 2020

@deedol nie je to pravidlo, určite stojí za to, to vyskúšať

deedol
16. jan 2020

@kikus985 je tu o tom cela tema (otec na materskej - zamietnute pripady). ja len aby autorka nebola prekvapena. ale pokojne nech skusa 🙂

kikus985
16. jan 2020

@deedol áno ja viem, tiež mám muža na materskej... Samozrejme ideálne radšej rátať so zamietnutim ale určite treba aspoň skúsiť

ivuka
autor
16. jan 2020

aha, takže musí byť doma. Tak to je asi problém lebo on robí na tyzdnovkach🤔 ale prečítam si aj tu tému od deedol

veronikaszabova
16. jan 2020

@ivuka na rovnaku zmluvu pracovat nemoze.
A ak na novu zmluvu bude stale chodit na tyzdnovky, tak rataj so 100%nym zamietnutim.

kikus985
16. jan 2020

@ivuka môže robiť na novú zmluvu, ale ak chodí na týždňovky preč, tak to určite zamietnu

dopolbokaodrata
16. jan 2020

Ak chcete takto vydr*bať do systémom, tak to ani neskúšajte, lebo na 99.9999% vám to zamietnu. Manžel nemôže robiť na pôvodnú zmluvu, ak aj dostane inú ale bude tam robiť stále, sp to vyhodnotí ako podozrivé a do práce mu pošlú kontrolu z inšpektorátu práce, to by zamestnávateľa určite potešilo. Ak by reálne ostal doma sa starať o dieťa, nech sa páči.

ivuka
autor
16. jan 2020

on bude mat novu zmluvu a zas nechodí každý týždeň len občas sa mu pritrafí, že ide od pondelka do piatku cca hodinku a stvrt od bydliska cestuje

kikus985
16. jan 2020

@ivuka tak vyskúšajte... Môj má novú zmluvu na tpp na 8 hodín denne, rovnaký plat ako doteraz a schválili hneď

lienocka2808
16. jan 2020

bola som na prednáške p. Mihála práve ohladne tejto témy. Už to takto nefunguje a sociálna poisťovňa velmi dobre kontroluje od minulého roka, či otec na materskej pracuje. Urcite nemoze pracovat na povodnu zmluvu a mat plat ako pred materskou. Dovodom je, ze pocas materskej sa ma intenzivne starat o dieta. Ako sa o neho moze starat ked je v praci? SOcialna poistovna toto zacala vo velkom zamietat. Moze pracovat na znizeny uvazok , ale na cely nie. toto bol vysledok tej prednasky. Ako mozno niekde este schvalia niekomu, ale povacsine uz nie.

baccio
16. jan 2020

@ivuka mohol by ísť len na dohodu...

ivuka
autor
16. jan 2020

tak teraz neviem keďže jednému to schválili aj keď ma tpp a druhá píše, že len na dohodu
možno ako sa podarí

deedol
16. jan 2020

moze byt aj tpp, ale nie 100% uvazok - teda aspon pokial ja viem. aj mihal odporuca dat si napr. polovicny do zmluvy.