Maximálna materská u manžela, ktorý je SZČO

xxstanulkaxx
13. nov 2019

Ahojte baby. Riešil niekto maximálnu materskú u manžela, ktorý je SZČO. Niečo som si už zisťovala ale neviem ako to je v praxi. Ak som správne pochopila. Manžel má živnosť 4 roky odvody platí minimálne ale podmienku 270 dní spĺňa. A teraz aby sme dosiahli čo najvyššiu materskú tak som našla, že v jeden deň aby zrušil živnosť. Na druhý deň sa zamestnal na pracovnú zmluvu s maximálnym vymeriavacím základom 1900€. (Máme tú možnosť kedže pracuje u známeho). Zmluvu musí mať viac ako 90 dní. Po 90 dňoch môže požiadať o materskú. A tá mu bude následne vypočítaná zo zmluvu. Ešte mi poradili, že po priznaní materskej môže ísť znova otvoriť živnosť, na ktorú môže ďalej pracovať. Riešil to niekto takto?Ďakujem za každú radu a odpoveď

mishi147
14. nov 2019

@xxstanulkaxx Ahojky presne to riešime teraz ako vy od 15.8.sa zamestnal platil si odvody teraz do 15.11.V pondelok sme poslali žiadosť o materské tak som zvedavá ☺️

xxstanulkaxx
autor
14. nov 2019

@mishi147 prosím ta dáš mi potom vedieť ako ste dopadli? A manžel ide potom živnosť otvoriť späť?

mishi147
14. nov 2019

@xxstanulkaxx jasne dám, on si tie 3 mesiace platil odvody 1212 eur. Minimálne môže pozastaviť na 6 mesiacov, to je do februára a ako potom si ju zas obnovi

xxstanulkaxx
autor
14. nov 2019

@mishi147 každý mesiac 1212?ja som práveže myslela ze manžel živnosť úplne zruší a po tých troch mesiacoch otvorí potrebuje totiž fakturovat aj keď nebude pracovať

aandrea9
14. nov 2019

@xxstanulkaxx platí si z minima ale materskú vytĺcť z maxima. Veď prečo nie 😡

xxstanulkaxx
autor
14. nov 2019

@aandrea9 co vás trápi? Celý život platí štátu odvody a nikdy od neho nič nechcel. Ja som pracovala od kedy som skončila školu. Mame jedného synčeka na ktorého som materskú dostala. Teraz čakáme druhého. Mal by to byt reťazový pôrod ale keďže mi skončila zmluva ktorú som mala na dobu určitú a nikoho ani nenapadlo ju predĺžiť keďže som bola na rodičaku materskú mi zamietli. Zrazu aká nespravodlivosť a tým nedostanem od januára ani vyšší rodičovský. Keď sa stať chová ku nám takto ja sa budem onak.

mishi147
14. nov 2019

@xxstanulkaxx on ju netušil len pozastavoval tak nám poradila účtovníčka no a za ten pol rok nemôže fakturovat, musia mu dat faktúry na iné mesiace keď mal živnosť. A platil 3 mesiace 1212eur a ak to vyjde teraz by mal dostávať 7 mesiacov cca 1450 eur

mishi147
14. nov 2019

@xxstanulkaxx ale myslím ze aj keď ju zruší na tie 3 mesiace to je jedno

aandrea9
14. nov 2019

@xxstanulkaxx mňa netrápi nič. Len nemám rada špekulantov akéhokoľvek druhu. Odvody z minima=materská z minima. Spravodlivé a logické. Pekný deň 🌞 🙂

draik
14. nov 2019

@xxstanulkaxx
Náklady na odvody zamestnávateľa, zamestnanca + daň z príjmu sú pri mzde 1900 e niečo pod 1200 e, k tomu treba pripočítať náklady zamestnávateľa na príspevok na stravu, tvorbu sociálneho fondu atď. To všetko znáša zamestnanec, ak ho má niekto zamestnať fakticky na čierno. V tomto je pri mužovi menšia "návratnosť" ako pri žene, ktorá poberá materské dlhšie. Odporúčal by som zamestnanie na viac ako 90 dní bez PN a OČR.

mishi147
5. dec 2019

@xxstanulkaxx Ahojky dnes nám prišlo rozhodnutie, uznali nám maximálnu materskú. Na deň 47,06€