Materská z dobrovoľného poistenia aj zo zamestnania

miroslavap
18. jan 2013

Dobrý deň. Otehotnela som v polovici júna 2012, pracovný pomer som ukončila v auguste 2012, následne som sa zaevidovala na úrade práce a od októbra 2012 som bola na rizikovom, čiže na PN. Bola som aj platiteľom DNPO, ktoré mi však zaniklo, ale bola som tehotná v ochrannej lehote, takže mi vyšlo aj nemocenské. K 12. januáru 2013 mi lekár ukončil PN a vypísal ma na materskú. Budem mať nárok na materskú aj zo zamestnania, keďže som bola tehotná aj počas pracovného pomeru, ktorý som ukončila až v 2 mesiaci tehotenstva?

zuzana909
18. jan 2013

@miroslavap ahoj, ochranná doba na čerpanie materskej z nemocenského poistenia je 8 mesiacov, takže v tvojom prípade by ti sociálna poisťovňa mala počítať materskú aj zo zamestnania aj z DNP ak ti to poistenie trvalo min. 270 dní.
to DNP si mala ešte po starom alebo už po novom tú 3-kombináciu poistení?

miroslavap
autor
18. jan 2013

@zuzana909 Pracovný pomer trval 2 roky a 3 mesiace a DNP trvalo určite viac ako 270 dní ale ešte po starom.

gapa
18. jan 2013

@miroslavap
ale pozor!!!!!! nastúpila si na md, teda požiadala o materské presne 6týž. pred termínom, ak si uplatnuješ nárok z oboch v ochrannej lehote? ak nie, tak to stopni, teda zavolaj na soc.poistovnu a dohodni sa, že to prepíšeš. Inak ti nárok nevznikne!

uf som rýchlo písala, no máš to v poriadku, pri ptp 23.2. je 6týž. 12.1. ok 🙂

gapa
18. jan 2013

ak ti po ukončení dnpnevzniklo nové poistenie (napr. prac.pomer) a stále splnaš 270dní v období 2roky pred pôrodom z dnp, tak ti nárok vznikne aj z dnp.

miroslavap
autor
18. jan 2013

@gapa Po skončení materskej, budem ju poberať 43 týždňov pretože s manželom čakáme dvojčatá, sa bude vyplácať iba rodičovská dávka a to už nemá nič spoločné s DNP .... však? Keďže som evidovaná na úrade práce tak budem dostávať iba to minimum ? V pracovnom pomere som mala tiež v zmluve iba minimálku.

gapa
18. jan 2013

@miroslavap
rodičovský je cca 197eur, no na dvojčatá je to viac, ale to ti skôr druhé maminy napíšu o kolko %. Teraz je možné na Rd čerpať očr, prípadne pn, tj. poberať RP a aj nem.dávku z dnp.

miroslavap
autor
19. jan 2013

@gapa Ale bude to možné aj v mojom prípade poberať RD a aj nemocenskú dávku? Pretože ja som v ochrannej lehote, preto mám nárok na DNP a po materskej mi náhodou nezanikne? OčR by som čerpala na deti a nemocenskú dávku mohla by som na seba alebo deti?

mys1ienka
19. jan 2013

@gapa
Pekný den, mozem aj ja poprosit o radu? Riesim, ako sa dá zvýsit materská. Som druhý rok zivnostnícka a platím si dobrovolne nemocenske poistenie od 23.7. 2012. Zacala som platit este netehotna, tak som si dala minimalny vymeriavaci zaklad. Teraz vsak ratam, ze mi vyjde materska iba 220 eur, co mi pride nielen malo aj nespravodlive, kedze 9 rokov som platila vysoke odvody ako zamestnanec a na zivnosti som sa ocitla, ked firmu pre krizu zavreli.
Dvihnut si odvody na maximum vraj nema zmysel, ak sa to rata podla minuleho roka. Je teda jedina moznost, ako si dvihnut matersku, sa niekde zamestnat? Dakujem

zalka
19. jan 2013

@mys1ienka no materská sa ráta z posledného poistenia, takže ak zrušíš DNP čo si si založila v 7/2012 a založíš nové tak sa Ti bude MD rátať z nového poistenia, ak pôjde o nepretržité poistenie minimálne 26 týždňov. Takže máš možnosť aj s dobrovolným poistením si zvýšiť MD.

zalka
19. jan 2013

@mys1ienka ešte ma tak napadlo, si alebo nie si už tehotná? a náhodou nevznikne ti od júla 2013 povinnosť platiť odvody do SP?
Lebo to sa dá potom ináč nastaviť. Kedže píšeš že si mala predtým zamestnanie, napíš aj kedy končilo.

mys1ienka
19. jan 2013

@zalka dakujem za radu, ja cakam babo o 20 tyzdnov, takze tych 26 t uz asi nestihnem. zamestnana som bola do polovice marca 2011.

zalka
19. jan 2013

@mys1ienka hm... tak to fakt sa nedá veľmi nič urobiť len sa zamestnať, zamestnanie musí trvať min. 90 dní, a minimálne 90 dní musia byť platené odvody, tj. bez PNky.
Ešte ma napadlo, ked zrušíš DNP čo si platíš od minulého roka, a prihlásiš sa na nové DNP z VZ 393 eur tak MD bude 255 eur, čo je viac ako si si napočítala ty teraz ak nič s tým DNP neurobíš.

123zuzana
19. jan 2013

@zalka ahoj chcela by som ta poprosit o radu dcerka sa mi narodila v marci2011 pred tym som nebola vobec zamestnana len som si platila dnp 22e mesacne tak mi vznikol narok aj na matersku to dnp som si platila az do 31.1.2012 kym ho nezrusili teraz som otehotnela predpokladany termin porodu je 9.9.2013 tak sa chcem spytat ci priznaju aj teraz tu matersku

zalka
19. jan 2013

@123zuzana ak sa prihlásiš na DNP balík najneskôr do 30.4.2013 a budeš prihlásená do nástupu na MD tak áno priznajú.
Ako môžeš sa prihlásiť a na další deň ísť na PN, ... VZ z minima je 393 eur platí sa 138,13 eur a MD bude 255 eur
VZ z maxima je 1179 platí sa 414,41 e a MD bude cca 750 eur ... ak poistnie bude trvať nepretržite 26 tt.

123zuzana
19. jan 2013

@zalka a este jedna otazka ked sa teraz prihlasim dam si to najvyssie platenie a hned pojdem na pn tak si to dnp platim sama alebo pocas pn to za mna plati stat?

zalka
19. jan 2013

@123zuzana no štát nemocenské neplatí, ale ak si na PN z DNP .. tak ho platiť nemusíš ... takisto ani počas MD sa odvody na DNP neplatia ...

123zuzana
19. jan 2013

@zalka takze ak to spravne chapem keby som sa dala pripoistit od 1.2.2013 a hned v ten den by som isla na pn az do porodu alebo naroku na materske tak by som nemusela platit ani cent a dostavala by som potom normalne matersku? dakujem ti velmi pekne za rady.. 🙂

zalka
19. jan 2013

@123zuzana no minimálne za 1 deň treba zaplatiť, aby bolo z čoho vyrátať PN a MD , a stíhaš byť poistená od 1-2. do nástupu na MD 26 týždňov? Nie je lepšie sa poistiť skôr?

gapa
21. jan 2013

@miroslavap
nerozumiem o čo ti ide. Ak ti bude trvať dnp, tak názok na nemocenské (na tvoju pn) alebo oščetrovné (ak budú deti choré) máš. Ak sa odhlásiš (nezanikne automaticky, ak ti už nezaniklo), tak nárok nebudeš, ak ti už nebude trvať ochr. lehota.

miroslavap
autor
23. jan 2013

@gapa DNP mi zaniklo zo zákona, a novú 3-kobináciu som si nedávala. Bola som v ochrannej lehote 8 mesiacov, tak mi bolo vyplácané nemocenské a teraz mi vyjde aj materská. Môžem sa teraz (keď už som vypísaná na materskej dovolenke) znova prihlásiť na DNP a využiť tak nemocenské alebo ošetrovné potom, ako mi skončí materská dovolenka a nastúpim na rodičovskú ? Ako dlho by som musela DNP platiť v takom prípade?

zalka
23. jan 2013

@miroslavap áno môžeš sa prihlásiť na DNP ak si už vypísaná na MD, a po skončení MD ho zrušiť aby ti nevznikol nedoplatok. Získaš dni poistenia, kt. využiješ ak budeš potrebovať ísť na PN , tak pred PN sa nahlásiš na balík a ideš.

gapa
23. jan 2013

@miroslavap
súhlasím so zalka, musíš splnať 270dní poistenia dva roky pred pn/očr, aby ti nárok vznikol a trvajúce nem.poistenie resp. byť v ochr. lehote, obvykle 7dní po ukončení dnp.

123zuzana
23. jan 2013

@zalka ahoj dakujem ti za predchadzajuce rady velmi si mi pomohla ale chcela som sa ta este opytat ze keby som sa poistila a dala by som si vymeriavaci zaklad z maxima 1200e to by som platila mesacne 421.80e ale kolko to vychadza na jeden den? ako sa to vypocita normalne delene 30dni alebo nejak inak percentualne? vopred dakujem 🙂

zalka
23. jan 2013

@123zuzana áno vydelíš počtom dní v mesiaci ... január má 31 dní .. 🙂

angela85
27. apr 2013

no ja som minuly rok mala DNP od polovice januara do polovice oktobra. Platila som si z maxima, bola som vtedy nezamestnana. A od konca august do 20. novembra som bola zamestnana, kde som plat v hrubom mala okolo 700 €, a v skusobnej dobe ma vyhodili, kvoli tehotenstvu. od vtedy som bola na pn na rizikovom az do teraz, uz pojdem na MD. Chcem sa spytat, ze ked mi bude moj gynekolog vypisovat papiere na MD, tak mi ma vypisat dva krat, kedze mi poistenie plynulo dva krat, zo zamestnania a z DNP? a este sa chcem spytat, ci tam vlastne teraz nemam preplatok, kedze mi isli dve poistenia subezne a presahovalo to max. vym. zaklad? da sa ten preplatok vybrat? a este sa chcem spytat k rodinnym, ze kedze som slobodna matka, s priatelom byvame spolu, takze rodinne bude chodit mne a danovy bonus sa bude odratavat jemu alebo si mam vyziadat priplatok k pridavkom?

zalka
27. apr 2013

@angela85 máš aj zo zamestnania splnenú podmienku 270 dní poistenia? Ak nie žiadaj len z DNP . A preplatok v SP by si mala mať , min. rok bola obmedzená výška odvodov za nemocenské poistenie, tento rok už nie je.
Rodinné prídavky si vybavíš na dieťa po narodení na UPSVAR, čo sa týka daňového bonusu ak žiješ s priateľom tak si môže uplatniť DB na dieťa on v práci, po narodení dieťaťa odovzdá kopiu rodného listu dieťaťa zamestnávateľovi a tvoje prehlásenie, že ty si DB nebudeš uplatňovať ( ani nemáš na základe čoho si ho uplatniť, lebo nemáš zdaniteľný príjem) .
Na príplatok k prídavkom ty nárok mať nebudeš.

angela85
27. apr 2013

no zamestnana som bola iba tie tri mesiace minuly rok, co vlastne neni tych potrebnych 26 mesiacov iba ak ratam do toho to DNP, ale rok pred tym som robila v inej robote od 9/2009 do 9/2011. tak neviem

zalka
27. apr 2013

@angela85 od termínu pôrodu predpokladaného si odrátaj 2 roky ... napr. termín pôrodu 1.6.2013 tak treba spočítať dni poistenia zo zamestnania od 1.6.2011 do 1.6.2013 ... ak je tam 270 dní tak žiadaj aj zo zamestnania ... ale zo zamestnania nebude MD vyššia ako z minima , lebo si neodpracovala 90 dní . A nepíšeš či si mala aj pred januárom 2012 poistenie DNP ak si mala tak potom tie dni poistenia splnaš ... a môžeš žiadať MD aj zo zamestnania aj z DNP.