Materská z dobrovoľného nemocenského poistenia

cicuskam3
4. nov 2012

Dobry vecer Od februara 2008 do 31.januara 2012 som pracovala.Potom som dala vypoved. Hned na druhy den som sa zaevidovala na urade prace. Od februara 2011 som si platila DNP ale kedze sa menil zakon automaticky mi k 1.februaru 2012 DNP zaniklo. Vo februari 2012 som zistila ze som tehotna tak som isla na socialne a 12.3 dala som si nove DNP z maxima zaplatila som si 7 dni a 19.3 som isla na ryzikove cize na PN viem ze narok na matersku z prace nemam kedze ked som otehotnela bola som nezamestnana len sa chcem opytat ci budem mat narok na matersku z DNP ked som si zaplatila 7 dní z maxima. teraz som v 25 tyzdni viem ze Vam to datumovo sediet nebude ale prve som potratila a som tehotna druhy krat a na PN som uplne od zaciatku. termin mam 10.2.2013 Dakujem za odpoved

micikatka
4. nov 2012

materska sa ti bude ratat z predch. dnp za rok 2011 a rok 2012 (pred PN). tych 7 dni ti zrejme nebudu ratat. ale budes mat narok aj na PN z DNP.

cicuskam3
autor
4. nov 2012

To stare DNP som si platila mesacne 22 eur takze z toho sa mi to bude pocitat? a teta na socialnom mi povedala ze staci ked si zaplatim par dni z nove DNP jasne ze z maxima a budem mat aj maximalnu matersku tak teraz neviem. Ano ja mam teraz PN zaplatenu. Dostavam 200 eur

haka007
5. nov 2012

no ja som to mala tak isto platila som si to a prveho februara mi to zaniklo.zistila som ze som tehotna a tiez mi vraveli zaplatit par dni ja som si to dala na mesiac.od maja marodim a dostavam 400 eur,teraz idem na matersku tak som zvedava comi vyrataju.

cicuskam3
autor
5. nov 2012

Dajte mi prosim vediet co vam vyslo. Dakujem

zalka
19. nov 2012

@cicuskam3
Ak od 12.3.2012 do dňa nástupu na materskú bude viac ako 26 týždňov tak tvoja materská naozaj bude z maxima. Nepíšeš deň nástupu na materskú, takže preto len taká všeobecná odpoveď. Ale ak to bude viac tak VZ bude práve tých 7 dní čo si zaplatila poistné z maxima.

cicuskam3
autor
22. nov 2012

@zalka Na matersku by som mala nastupit ku koncu decembru

indiankaindi
22. nov 2012

Ahojte, chcem vás poprosiť o vyplnenie jedného dotazníka, ktorý by veľmi pomohol jednej študentke.
Link pre maminy zo Slovenska: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

Link pre maminy z Čiech: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

Ďakujem a ak by sa dalo, prepošlite to prosím aj každej mamine, ktorú poznáte

zalka
22. nov 2012

@cicuskam3
Prihlás sa z minima môžeš aj v pondelok, mohla si aj skôr sa prihlásiť. Ak máš zdravotné problémy tak si mohla mať aj PN z toho poistenia.
Takže prihlás sa bud pred nástupom na PN alebo nástupom na materskú z 339,89 eur toho roku a po materskej to zruš, aby si neplatila veľa.

haka007
18. dec 2012

tak mne vyratali 16 eur tu matersku na den

cicuskam3
autor
7. jan 2013

@haka007 mne 24 eur na den

haka007
8. jan 2013

no tak to je super 😉

lovewood
9. jan 2013

ahojte dievcata prosim o radu....som zamestnana od 1.10.2009 po sucasnost...DNP som si platila od 1.1.2011 do 31.1.2012 - 15eur mesacne...otehotnela som az v oktobri 2012 a na matersku by som mala ist 21.5.2013....bude sa mi pocitat materska aj od zamestnania aj z DNP.....moja primerna hruba mesacna mzda je 550e preto som si chcela zvysit matersku alebo podarilo sa mi otehotniet neskor kedy zrusili DNP.........

zalka
9. jan 2013

@lovewood no stále je šanca mať MD aj zo zamestnania aj z DNP, ale musíš sa prihlásiť na balík z DNP z minima, 393 eur.
A kedže pôrod máš neskôr ako uplynie 15 m. od skončenia DNP tj. ak by si mala pôrod do 30.4. tak v pohode by Ti stačilo prihlásiť sa na DNP deň dva pred nástupom na MD:

Kedže ty máš nástup na MD 21.5. a + do pôrodu 6 týždňov tak potrebuješ získať ešte bajočko 2 -3 mesiace poistenia , takže odporúčam čo najskôr sa prihlásiť na DNP z VZ 393 nevyplatí sa ti viac, lebo už nezískaš 26 týždňov poistenia. A bud si platiť to poistenie alebo ísť deň dva po prihlásení na DNP na PN.

Takže ak sa prihlásiš napr. v pondelok 14.1.13 a na PN pôjdeš 15.1.13 tak zaplatíš za 1 den za balík cca 4,50 eur .. a počas PN sa odvody neplatia, a ostaneš na PN až do MD tak budeš mať aj PN aj MD z oboch poistení.

rot
10. jan 2013

ahojte, vedela by mi niektorá z vás poradiť? :
1. platím si DNP už niekoľko rokov bez prerušenia, vlani som nabehla na ten ich nový balík a platila som si ho z min VZ (chvíľu aj z maxima, keďže som bola pár týždňov tehotná). Teraz v januári sa mi prvýkrát stalo, že mi zblbol internetbanking a poistné som im poslala až 8., t.j. na účte ho mali až 9. Automaticky tam nabehol úrok z omeškania? Resp. budú ma brať ako meškajúceho neplatiča a dajú mi najnižšiu materskú?

2. Od začiatku tohto roka mi začal platiť odvody aj zamestnávateľ, keďže som dohodárka. Ak by bol v poriadku bod 1, chcela by som ďalej platiť DNP, len neviem v akej výške sa mi oplatí. Ak by som chcela max. materskú, vypočítam to z rozdielu hrubej mzdy (ako VZ) z dohody? Resp. z akého obdobia sa mi bude materská vypočítávať, ak by som mala termín júl/august (aby to bolo ešte komplikovanejšie, asi skôr júl, keďže to zatiaľ vyzerá na dvojky 🙂 ).

Veľmi pekne vopred ďakujem za vysvetlenie.

zalka
10. jan 2013

@rot
1. to nevadí, nedajú ti nižšiu materskú ak meškáš s platbami počas trvania DNP, horšie by bolo ak by si meškala s poslednou platbou.
2. ak budeš mať termín v júli alebo auguste , tj. nastupiš na MD v roku 2013 tak VZ pri neprerušenom poistení je rok 2012,
kedže viem, že poistné sa nedá meniť mirnix dirnix kedy si človek zmyslí tak opíš časovo svoje poistenia a kroky čo si urobila v roku 2012 s DNP.

rot
10. jan 2013

@zalka ďakujem ti!
Takže bolo to takto - bola som DNP vkuse niekoľko rokov až do 1.2.2012, kedy ma pri tých veľkých zmenách zrušili. Následne som sa prihlásila znova k 27.6.2012 z max. VZ, (bola som tehotná). No a potom som ten max. VZ zrušila (už som nebola tehotná) k 11.7. a od 12.7. 2012 som sa prihlásila z min. VZ, ktorý platím doteraz.
Dúfam, že mi tam to prerušenie od feb. do konca júna nenaruší tú podmienku 270 dní 😖 .

zalka
10. jan 2013

@rot a teraz si tehotná? ak hej zruš to DNP , prihlás sa na nové. Lebo z DNP ak ho necháš tak dostaneš MD z VZ 393,89 eur , ale ak sa teraz prihlásiš na nové DNP z VZ 393 eur tak dostaneš viac. :D lebo za VZ sa Ti bude brať rok 2013

rot
10. jan 2013

@zalka áno, som. Aha, ale mne platí od januára poistné aj zamestnávateľ z dohody (cca z hrubej mzdy 635 €). Mám tam potom počítať nejaký rozdiel medzu vymeriavacím základom od zamestnávateľa s DNP? Alebo by bolo výhodné úplne zrušiť DNP? To asi ani nie, však?
A keby som to staré zrušila a znova sa prihlásila, aký rozdiel v dňoch by tam mal byť? Stačí zo dňa na deň?

zalka
10. jan 2013

@rot hm.. a aj pracuješ na dohodu? či si na PN? lebo poistenie zo zamestnania čím teraz dohoda je musí trvať 90 dní teda musí byť platené 90 dní.
A DNP môžeš kludne jeden den zrušiť a druhý deň začať nové.

rot
10. jan 2013

@zalka pracujem, zatiaľ. Čiže by som mala pracovať aspoň do konca marca, aby som si bola istá, že sa mi do materskej započíta aj poistné zo zamestnania? Takže sa zatiaľ neoplatí špekulovať s výškou VZ z DNP, keď neviem, či nepôjdem na PN skôr ako uplynie tých 90 dní, že?

zalka
10. jan 2013

@rot ak nájdu 270 dní pre každé poistenie spätne v dvoch rokoch tak dostaneš MD z oboch poistení, takže podľa mňa nie je problém zrušiť DNP a prihlásiť sa na novo. Lebo aj tak aj tak už tento rok musíš platiť z VZ 393 eur teda vyššie poistné, ale PN alebo MD by si mala nižšiu , ked to nezrušíš a nezaložíš nové.

rot
10. jan 2013

@zalka hm, tých 270 dní budem mať len z DNP, to zamestnanecké z dohody plynie až od 1.1.2013. Ale inak, ja platím od toho júla z 393,89 €, teraz od januára je vyššie?

zalka
10. jan 2013

@rot no od júla si platíš z 339,89 € mne sa pošmykli ruky xi ked som písala, a každým januárom sa minimálne VZ zvyšuje, a od 1.1.13 je minimálny VZ 393 eur, takže aj ty musíš platiť viac. Preto ti kážem zrušiť a na novo sa prihlásiť.

Vypíš mi všetky dátumy poistení aké si mala v poslednom čase, teda píšeš o termíne v júli, tak napíš všetky poistenia trvania od júla 2011 doteraz.

rot
10. jan 2013

@zalka prepáč, ak ja som sa pomýlila, myslela som, že to bolo 393,89, preto mi to nesedelo. Jasné, že teraz musím k 8.2. zaplatiť z 393 🙂 .
Takže vlani to po tej pauze u mňa bolo takto:
od 27.6.2012 do 11.7. 2012 VZ 1153,50 €
od 12.7.2012 doteraz VZ 339,89 €

Treba aj staršie?

zalka
10. jan 2013

@rot ved som písala od 07/2011 do dnes poistenia všetky....

rot
10. jan 2013

zistila som, že som tam mala nejaký výpadok, niekoľkomesačný - do 15.5. 2011 mi platil zamestnávateľ, od 16.5.2011 do 30.5. som mala znova DNP z min. VZ. Potom niekedy na jeseň 2011 som si začala znova platiť DNP, ale neviem nájsť registračný formulár. Následne mi vo februári 2012 prišlo zo SP oznámenie o zániku DNP a zvyšok som písala.
Tak by som asi v SP mala zistiť, odkedy som si po pauze 2011 zase DNP platila...

zalka
10. jan 2013

@rot skús to napísať presnejšie ... lebo podľa mňa máš toľko krát ukončované DNP a znovu začínané, že podľa mňa by bola šanca nájsť 270 dní pre DNP aj pre tú dohodu ... a dohodu budeš mať na ako dlho?

rot
11. jan 2013

@zalka takto:
od 23.11. 2010 do 15.5. 2011 mi platil zamestnávateľ predchádzajúci zamestnávateľ odvody z TPP (DNP som mala na ten čas prerušené), k 15.5. 2011 bol TPP skončený a ja som sa od 16.5. opäť prihlásila na DNP:
od 16.5.2011 do 30.5. som mala DNP z min. VZ, k 30.5. 2011 som sa odhlásila z DNP.
Potom niekedy na jeseň 2011 som si začala znova platiť DNP, ale neviem nájsť registračný formulár (následne mi vo februári 2012 prišlo zo SP oznámenie o zániku DNP).
od 27.6.2012 do 11.7. 2012 som si znova platila DNP z VZ 1153,50 €
od 12.7.2012 doteraz VZ 339,89 €
Na dohodu som zamestnaná od mája 2011 stále, lenže zamestnávateľovi vznikla povinnosť platiť z nej odvody a teda aj do SP až k 1.1.2013, takže mi ho začne platiť počnúc januárom 2013.
Je toho veľa, ale snáď už som to nejako skompletizovala 🙂 . Ďakujem ti!

lovewood
11. jan 2013

@zalka dakujem velmi pekne za odpoved..Dnes som sa bola na socialke spytat a tam mi zase pani povedala ze sa mi staci na ten balik DNP prihlasit az niekedy v maji...(lenze presne to nepocitala)...tiez vravela ze pre mna je jedine vyhodne sa prihlasit z minima.....len nerozumiem tym 15 mesiacom o ktorych hovoris ty.......ved poziadvku na tych 270 dni DNP mam splnenu...ona vravi ze v tom pripade staci ked v case nastupu na matersku budem opat DNP...ale samozrrejme este si to pojdem pozistovat.......a kolko mesacne vychadza ta platba z minima z tych 393€???? a o kolko by mi to potom vedelo zyvsit matersku je na too nejkay vzorec alebo ako?? dakujem vopred za pomoc..

zalka
11. jan 2013

@rot zase neviem to najdôležitejšie, mne je zbytočné ak píšeš poistenia pred 7/2011 ...
koľkého februára Ti zaniklo DNP? Lebo to zaniklo po 270 dnoch zo zákona, tak z toho sa dá vydedukovať asi kedy sisi ho v roku 2011 založila približne...
ešte toto mi napíš...