Materská z Anglicka a rodičovský príspevok zo Slovenska

roselyn
20. feb 2014

Dobry den, chcela by som sa Vas spytat, ci mi neviete poradit. Matersku poberam z Anglicka, lebo len tam som pracovala. Ked mi materska o chvilku skonci, chcem poziadat o rodicovsky prispevok na SVK, kedze zijeme na SVK a mame tu aj pediatra, aj staly pobyt. Akurat ked mi skonci materska, mala by som sa vratit do prace v UK, ale zatial sa rozhodujeme, ze uz ostaneme tu. Moja otazka je, ci teda mam narok na rodicovsky prispevok? Nechcem ostat bez prace a bez financii (keby ze nemam narok na rodicovsky prispevok, tak pojdem spat do prace). Nevyznam sa v nasom socialnom systeme. Dakujem Vam za odpovede.

monicm
20. feb 2014

Podľa mojich info ak máš trvalý alebo prechodný pobyt na svk,ak nepoberáš,resp. nebudeš poberať materské alebo inú obdobnú podporu v inej krajine a dieťa je do veku 3,resp.6 rokov tak by si mala mať nárok,daj si žiadosť na ÚPSVaR,prípadne sa predtým informuj na ich stránke http://www.upsvar.sk/pd/urad-prace-socialnych-v...

havana_frost
20. feb 2014

@roselyn Nárok na rodičovský príspevok budeš mať, je to 203 € mesačne od skončenia poberania materského z UK do 3 rokov veku dieťaťa.

roselyn
autor
20. feb 2014

@havana_frost. Dakujem ;)

papaya308
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
roselyn
autor
14. apr 2014

@papaya308 ano takto ako ty som bola ja. doma na svk som porodila, a uz mi skonci uk materska, takze budem v juni ziadat o rodicovsky prispevok 😉 som zvedava ako to dopadne

papaya308
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
roselyn
autor
15. apr 2014

@papaya308 ja som mala aj E106 a aj E112 forms. child benefit este stale nedostavam, lebo este stale nase slovenske urady neposlali nejake papiere do anglicka, ale uz som bola na urade ich trosku popohnat. povedali mi ze to trva aj rok, pokial obe strany sa dohodnu. takze cakam, akurat mi povedali, ze to potom vyplatia spätne. 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gaga1
15. apr 2014

RC dostanete na SR po skonceni materskej z UK, drzte sa🙂

andreaandca
15. júl 2015

Pre vsetky Zeny a mamicky v Anglicku UK.Pripojte sa k nam.Fbookova skupina.Rady, pomoc, stretnutia v UK.
https://www.facebook.com/profile.php?id=7116405...

zuzulik236
2. mar 2016

@roselyn ahoj ano mas na neho narok musis priniest potvrdenie od zamestnavatelav uk odkedy dokedy ti vyplaca matersku (resp.budes na materskej) tiez budes musiet kazde 3 mesiace priniest na urad prace na sk potvrdenie od pediatra ze ste nahlasene u lekara na sk.. aspon u mna to takto funguje tiez som riesila rovnaku situaciu.. na rodicovsky mas narok oddo dna ked ti skonci materska v uk do dovrsenia 3 roku dietata.. tie prispevky co su potom neviem nakolko mala este nema 3 roky a budem to riesit az potom...

zuzulik236
2. mar 2016

@roselyn hlavne si vybav to potvrdenie z roboty o materskej vypis z uctu a pod nestaci.. mne ho dovtedy nechceli priznat...

domi20
10. apr 2016

@roselyn
@roselyn ahoj prosim ta mohla by som ta poprosit o radu? Myslim ze by si mi mohla dost pomoct.Dakujem.

roselyn
autor
11. apr 2016

@domi20 Podla toho o aku radu? Jasne, ked budem vediet ;)

calexik
29. júl 2016

Ahojte, mohli by ste mi prosim poradit. Pracujem v UK a prave som otehotnela. Na matersku od zamestnavatela nemam narok, lebo som zmenila zamestnavatela az po tom ako som otehotnela (aj ked som o tom este nevedela). Ale budem mat narok na matersku od statu. Len sa chcem opytat ako to funguje, ked chcem rodit na SR a aj by som tu rada ostala byvat po porode...budem dostavat matersku z UK aj ked uz budem zit na SR? Lebo zo SR mi materska nevyda...Dakujem krasne za vase rady, naozaj mi to velmi pomoze...

potvok
25. feb 2017

@roselyn ahoj prosím tá ako si dopadla s tym rodičovským? Musela si sa najprv po skončení materskej z Uk prihlásiť na úrad prace ako nezamestnaná? A potom dať žiadosť na rodičovský?

sumienka333
24. sep 2017

Ahojte,baby poprosím Vás o radu....s manželom žijeme 8 rokov v UK pracujeme v jednej firme od začiatku...a plánujeme bábätko...len neviem ako to spravíme co bude pre nás najlepsie😕zaujíma ma vlastne či môžem rodiť na Slovensku a budem poberať materskú z UK...a čo k tomu potrebujem...dakujem Vam😊

unctadorg
24. sep 2017

Mas narok, dolozis papier odkedy dokedy si poberala matersku v UK, resp p45.
@sumienka333 ano mozes ale vybav si s2 formular na porod alebo s1 na celkovu zdravotnu starostlivpst

sumienka333
24. sep 2017

Dakujem pekne😊

mokocchi
13. dec 2017

zdravím baby.mám otázočku.s priateľom som už asi rok a pol v UK,no momentalne som nezamestnaná už vyše mesiaca a som asi v 7tt.v marci 2018 sa plánujeme vrátiť na SR natrvalo.budem mať nárok na materskú z UK i napriek tomu,že sa mi nepodarí dovtedy zamestnať?vopred vďaka

unctadorg
13. dec 2017

@mokocchi v uk na matersku mas narok ak si zamestnana viac ako 26 tyzdnov. Musis si to sppcitat ci ti to vyjde ak si teraz najdes pracu a takisto to musis v uk aj nastupit na matersku a potom dojst

mokocchi
13. dec 2017

@unctadorg viac ako 26 tyzdnov od kedy? planujeme sa vratiť na SR pred pôrodom a už sa nevracať

unctadorg
13. dec 2017

@mokocchi
Statutory Maternity Pay (SMP)
Employees must:

be on your payroll in the ‘qualifying week’ - the 15th week before the expected week of childbirth
give you the correct notice
give you proof they’re pregnant
have worked for you continuously for at least 26 weeks up to any day in the qualifying week
earn at least £113 a week (gross) in an 8-week ‘relevant period’

calexik
13. dec 2017

ahoj, ak chces matersku od zamestnavatela, musela by si byt zamestnana uz pred otehotnenim. Ale kedze teraz nepracujes, dostala by si matersku len od statu co nie je az tak vela a kedze chces ostavat na SR tak ti to nestoji za tie vsetky vybavovacky, pretoze by si musela byt aj poistena v UK a tym by sa ti skomplikovala zdravotna starostlivost na SR. Ak ti mozem poradit, hned ako prides na SR chod na socialku a informuj sa ci by ti vysla materska, ak mas odpracovane dake roky na SR tak by ti mohla, ak nie tak si zaplatis na par dni dobrovolne socialne poistenie a vyjde ti aspon minimalna co je dakych 350 eur mesacne.
Urcite skoc potom na socialku a tam ti vseko vysvetlia.

mokocchi
13. dec 2017

@calexik dakujem.ja viem tolko,že musim mat za posledne dva roky do porodu zaplatenych aspon 270dni nem.poistenie,čo na SR mi už nevychadza,lebo v UK som už rok a pol.bude stačiť ak si po prichode na SR zaplatim par dni?určite sa pojdem informovať na socialku

unctadorg
13. dec 2017

@calexik nevyjde jej na sr materska a neda sa uz ani dopoistit dobrovolne.

calexik
14. dec 2017

@unctadorg preco sa uz neda dopoistit? Ja som to riesila tento rok a este to islo....ale potrebovala som mat odrobenych minimalne 9 mesiacov v UK, co som mala takze mi to nejak vyratali z toho. Na SR som ani nepracovala a toto im stacilo. Ale nejdem sa hadat, lebo neviem ako to presne je, kazdopadne sa treba ist spytat na socialku, vypytat si pani co riesi materske zo zahranicia a uvidite co vam povie. Ta moja bola velmi ochotna tak drzim palce ;)

mokocchi
14. dec 2017

ahojte.uvažovala som,že ak by som ostala predsa v UK no nezamestnaná,koľko by som dostávala materské od štátu?a ako dlho?ak by som chcela teda rodiť na SR.resp.má miesto pôrodu vplyv na vyplácanie materskej?ak by som už teda na SR nemala nárok,tak by sme ostali tu v UK možno ešte asi 2 roky,aj by sme niečo málo našetrili

pata999777
19. dec 2017

Ahojte 😊 Chcela by som sa opýtať žijem v Uk uz viac ako rok a pól cely cas pracujem ... som tehotná ale chcem sa vrátiť na Sk rodiť tam a vsetko viem o tom ze na Sk mozem odísť 11 týždňov pred pôrod . Viete mi poradiť aké potrebujem dokumenty ? A ešte by som chcela sa opýtať mam nárok na marodku pretože mala som zdravotné problémy a mam iba jeden vaječník a pracujem vo fabrike kde je fakt zima a niekedy to uz nezvládam lebo sú to nočné .. tak chcela by som vedieť ci mozem urobiť tak ze na tie štyri týždne by som šla na marodku a potom v marci šla na Sk na stalo ... vopred ďakujem za radu veľmi mi pomôžete 😊

unctadorg
19. dec 2017

@pata999777 no marodku, teoreticky hej, lenže ked to bude v qualifying week,, tak sa ti bude z toho vypočitavať materská, čo býva dosť nízke.... treba si vybaviť dokument na zdravotnú starostlivosť s1 na celkovú/ alebo s2 na iba porod a nakjlady s tym suvisiace. Zamietnutie o sure maternity grand, aby si to doložila k žiadosti na prispevok pri narodení. Vraciaš sa aj s partnerom? či len sama? lebo od toho závisí potom či vám priklepnú aj poistenie dieťaťa, či pridavky atd...