Materská z Anglicka a príspevok pri narodení zo Slovenska

menatko
26. aug 2012

dobry den,

chcela by som poziadat o radu. Momentalne som v Anglicku, chystam sa o mesiac domov, rodit aj matersku chcem travit na Slovensku. Matersku budem poberat z anglicka nakolko mam narok. Ale chcem sa opytat, ci ma niekto podobnu skusenost s porodom doma a naslednym ziadanim o prispevok pri narodeni + ziadanim o priplatok k prispevku pri narodeni. Problemom je, ze momentalne nesplnam podmienku "povinneho zdravotneho poistenia pocas poslednych 12 mesiacov". Na druhej strane viem o mamickach, ktore dokonca rodili tu v UK a na o tento prispevok si ziadali zo Slovenska nakolko tu v UK im bol zamietnuty a dostali ho.
Samozrejme vsetky odvody som tu v UK platila tak ako som mala.

zzuzana82
26. aug 2012

podla mna narok na to mas, pokial Ti tu v Uk zamietnu maternity sure start (ten Ti je prideleny len ak poberas nejake benefity + nizky prijem ) vsetko ohladom toho mas v tejto teme https://www.modrykonik.sk/forum/paragrafy/narodenie-dietata-v-uk-slovensky-rodny-list-a-prispevky-na-slovensku-2/ 😉 🙂

ervenka
26. aug 2012

@menatko Poziadat o prispevok pri narodeni + priplatok k prispevku pri narodeni dietata si moze kazda zena, ktora ma trvaly pobyt na SVK. Treba,ale aby tvoja midvife potvrdila,ze si chodila do poradne, ze sa dietatko dozilo 28 dni po porode...Podla toho, co viem ja,tak zdravotne poistenie s tymito prispevkami nema nic spolocne. A na poziadanie mas 6 mesiacov od narodenia ditka.

mahmulienka
26. aug 2012

@menatko ahoj, je to sice nejaky ten piatok (2.5 roka), ale ja som takto zila v UK, pracovala, zarabala tam, vsetko, na porod a vsetko potom som odisla sem na SVK. o matersku som si ziadala v UK, chodila mi 9 mesiacov, potom som presla na SVK rodicovsky na ziadost. kazdopadne sme si po tych 28 dozitych dnoch poziadali o prispevok aj priplatok k prispevku pri narodeni dietata a kedze mam tu trvaly pobyt, bolo mi vsetko pridelene, uplne bez problemov. ak mas nejake otazky, zavola na infolinku socialnej poistovne a tam ti uz vsetko povedia. ako pisala ervenka, toto nema so zdravotnym poistenim nic spolocne, podmienkou je trvaly pobyt na SVK

gapa
27. aug 2012

ten príspevok pri narodení vyplláca upsvar oddelenie sociálnych vecí a rodiny (nie soc.poistovna, ona vyplácalen materské, podporu ...)
zdravotné poistenie sa skúma len v prípade, ak by sa dieťa narodilomimo krajín EU, čo nie je tvoj prípad, tj. nárok ti to neohrozuje.
Ak porodiš na sk, a ak ti obdobné príspevky nevyplatia v UK, tak nárok na sk máš. Bola som sa za prísp. pri narodení a príplatok k príspevku pýtať na upsvar za známu, čo robila v irsku, tak vraj nie je problém (u nich nemajú žiadny jednorázový prísp. pri narodení).

menatko
autor
27. aug 2012

super baby, dakujem za vase postrehy, naozaj potesili 😀 ....niekedy clovek chodi hore-dole po strankach cita lebo chce byt informovany ale nakoniec je dezinformovany ... 😒

herbik
5. sep 2012

ahojte
ja este stale zijem v Anglicku,rodit budem tiez tu,aj matersku tu budem poberat.Len vzhladom na to,ze v UK nemam narok na prispekom pri narodeni dietata,tak si o to chcem poziadat na Slovesku.Preto by som vas chcela poprosit o radu,co a ako.Co treba preto urobit,kam treba ist,ci staci ak mi tu midwife potvrdi formular zo Slovenska,alebo treba na slovensky urad dodat potrebne papiere (a teda ake to su,ci treba mat vybaveny slovensky rodny list,alebo staci prelozeny a notarsky potvrdeny anglicky rodny list).Hladala som na roznych strankach,no clovek je z toho uz niekedy zmateny ☹

lucygr
6. sep 2012

Herbik, predpokladám, že TP máš na Slovensku. Ak si bola najmenej 12 po sebe kalendárnych mesiacov zdravotne poistená v rámci EÚ tak nárok na príspevok pri narodení aj príplatok mať budeš. Potrebuješ preložený a notársky overený RL dieťaťa a tlačivo príplatok k príspevku pri narodení ti bude musieť potvrdiť gynekológ a pediater, že sa dieťatko dožilo 28 dní. Musia ti to potvrdiť do slovenských tlačív..

lasiacik
17. apr 2013

ahoj baby 🙂 vidim, ze mate iste skusenosti, co sa tyka materskej a pod. z UK, tak Vas chcem poprosit o radu. Pracujem v UK, no rodit a zostat zit chcem na SR. O matersku poziadam urcite v UK, kedze mam na to narok a na SR by mi to ratali z minima. Iste nejasnosti vsak mam ohladom zdravotneho poistenia. Viete mi poradit ako to je, ked pridem na SR? Ak chcem byt osetrena a pokracovat v prehliadkach, musim mat slovenske poistenie. To vsak mozem naspat ziskat len vtedy, ked prinesiem z UK zmluvu o ukonceni pracovneho pomeru. Avsak obavam sa, ze ak tu ukoncim pracovny pomer, zastavia mi matersku. Alebo to tak nefunguje? Mozem v praci uz pred odchodom na SR povedat, ze sa neplanujem vratit? Teda mozem byt poistena na SR a z Anglicka mi matersku daju, ked na nu mam narok? Dakujem velmi pekne za vsetky rady... 🙂

peta10141014
21. aug 2013

@ervenka a ake potvredenei mam dat midvife??

ervenka
21. aug 2013

@peta10141014 ako som uz hore pisala- Treba,ale aby tvoja midvife potvrdila,ze si chodila do poradne, ze sa dietatko dozilo 28 dni po porode...

peta10141014
21. aug 2013

a to ako mi potvrdi

ervenka
22. aug 2013

@peta10141014 nevies ako sa potvrdzuje tlacivo? 😅 NEviem ci si na SVK, alebo Uk. Ak si v uk, tak si napis splnomocnenie pre tvoju napr. mamu. overenie podpisu ti spraia na ambasade. na SVk, pojde spnomocnenec na urad prace (aspon tak to bolo v mojom pripade) tam si vypyta tlacivo na prispevok pri narodeni + priplatok k prispevku ked dostanes tlacivo tam ma kolonky na VSETKO.

filodendron
26. mar 2020

Diskusia sice starsia, ale skusim aj tak. Zienky, ked ste sa vratili na SVK na matersku, nechavali ste si v UK nejaku adresu? Odstahovali ste sa uplne alebo vas manzel/partner ostal v UK?