Materská v Rakúsku

tiinka87
23. apr 2014

Ahojte, chcela som sa popytat ak ma niekto skusenosti alebo vie poradit ohladom materskej v rakusku. Ci budem mat narok ked som tu minuly rok odrobila 8 mesiacov a tento rok som nastupila do zamestnania az 20. februara a uz som bola tehotna pracujem do teraz nemam rizikove uz som v 27 tt sefka sa to len nedavne dozvedela, nebolo to tak vidiet :( pri nastupe som sa jej bala povedat ze som tehotna bola som rada ze som si nasla ako taku pracu uz som bola v 4mesiaci, moze ma teraz vyhodit? Ale zaujima ma aj ci budem mat narok na matersku ked mam nieco odpracovane tu v rakusku a som sama, chcem este aspon cely maj odpracovat, termin porodu mam 4. augusta, ak niekto vie poradti prosim poradte co sa tohoto tyka a aj ako je to s byvanim ked som sama partner je na slovensku ale nechysta sa sem :(

marienka1703
23. apr 2014

Ak mas odrobenych 270 dni vkuse,a je za teba odvadzane poistne, mas narok na prispevok z rakuska + prídavky, , ak by si to vsetko mala, tak 8 tt. pred a 8tt po mas narok na Wchg- t.j. 51,20 eur na den,

tiinka87
autor
23. apr 2014

Odpracovanych 270 dni sa počita za ake obdobie? Za posledne dva roky? Ak ano tak v tom pripade by som to mala mat, ale do toho 32tt musim ešte pracovať pokial lekar neurči inak, či?? Dakujem za odpoved 🙂

susi2014
8. máj 2014

Ahojte, chcela by som sa spýtať, alebo vedel by mi niekto poradiť ohľadom marodky počas tehotenstva v At? Mám odrobený 1 rok a 3 mesiace ako opatrovateľka, a bolo za mňa platené poistne a momentálne som na marodke, ale zistila som,že som tehotná. Pravdepodobne budem na rizikovom tehotenstve od začiatku až do konca,lebo mám nejaké problémy. Mám nárok na marodku,ak si budem platiť odvody a pripoistenie sama? A priznajú mi potom aj materskú tie 8 týždne pred a po pôrode? A niečo som počula o tom,že potrebujem v AT lekára, ak to všetko chcem dostať. Vedel by mi niekto k tomu poradiť?
Ďakujem za každú radu.