Materská, rodičovská a opäť materská

4katarinakralova5
16. sep 2014

Ahojte mamičky..prosím o radu... 2.9.2011 som išla na materskú dovolenku,syn sa mi narodil 27.9.2011 bola som zamestnaná A platila som si aj dobrovoľne nemocenské pripoistenie takže moja materská bola nejakých 700eur počas 7mesiacov,potom som už mala rodičovský. Ten mi teraz konci 27.9.2014 takže 28.9. by som sa mala nahlásiť na úrad práce-keďže som medzi tým prišla O robotu (mala som zmluvu len na rok). No ale som tehotná A doktorka ma chce vypísať na ďalšiu materskú 1.10. takže tam mi lietajú 3 dní nejaké...chcem sa opýtať keď si vybavím u mojej doktorky aby mi dala materskú skôr ,napr. 26.9. tak materská sa mi bude rátať S toho príjmu A dobrovoľného poistenia S pred 3rokov? Alebo nemám vôbec nárok na materskú,bude dostávať len rodičovský? Som S toho jeleň....veľmi pekne Vám ďakujem

anetkaadamko
16. sep 2014

z dobrovolného už nebudeš mať......a ten nástup nech ti posunie......aby si mala normálnu.....

zalka
16. sep 2014

@4katarinakralova5 nárok na MD ti nevznikne.
Povinné poistenie ti zaniklo kedže píšeš, že zmluvu si mala len na 1 rok, takže z toho poistenia nárok na MD nemáš.
A DNP nepíšeš kedy ti skončilo ale predpokladám, že v roku 2012 a tak ani z toho nemáš nárok na MD.
Je jedno kedy ti lekárka vypíše nástup na MD, nič nebudeš dostávať až odo dňa pôrodu rodičovský príspevok.
Ale máš tam pár dní, tak sa môžeš v ZP a SP nahlásiť ako rodič starajúci sa o dieťa do 6 rokov a nemusíš ísť na UP.

4katarinakralova5
autor
16. sep 2014

@zalka len malého už mám v škôlke

zalka
16. sep 2014

@4katarinakralova5 tak potom sa prihlás na UP ... lebo by si si musela platiť do ZP odvody sama kedže je malý v škôlke.

gapa
16. sep 2014

@4katarinakralova5 na kolko je v škôlke?
- ak na 4hodiny, tak môžeš byť zdr.poistená až do dna pred pôrodom ako osoba riadne a osobne sa starajúca o dieťa do 6rokov.
- Ak chodí na viac, tak sa chod iste zaregistrovať na UP, lebo je jedno, že ti dá lekárka pn či nástup na materské 6 alebo 8týž. predtermínom, ty nárok na materské ani nemocnské nemáš, tj. nemôžeš byť zdravotne poistená ani ako poberatel materského (či nemocenského)!!! pozor na to, tam nestačí len papierik od lekárky, že máš nástup na md= žiadaš o materské. Ak sa nezaregistruješ na UP, tak si budeš musieť sama platiť zdravotné poistenie do dna pred pôrodom (možno od 1.10., lebo je možné, že by ťa evidovali ako poberatela RP až do konca mesiaca, niekde davajú len do 3rokov, oba spôsoby som už videla).
Odo dna pôrodu už budeš zdr.poistená ako poberatel RP.

zalka
16. sep 2014

@gapa súhlasím, z UP ju vyradia až dňom pôrodu @4katarinakralova5 .

zuziii21
24. sep 2014

@zalka @gapa Ahojte, chcem vás poprosiť o radu. Chcem vedieť či mám nárok na materskú a z čoho sa mi bude počítať. Momentálne som na UP a poberám max podporu. Vďaka vašim radám 🙂 predpokladaný termín pôrodu mám 7.1.2015. Bola som zamestnaná do 31.5.2014.ale do 11.5.2014 mi trvala rodičovská dovolenka. Potom vlastne 12.5.2014 som odrobila a potom som bola PN do konca mesiaca. Bude sa mi počítať materská z toho mesiaca máj/2014 alebo predpokladaný príjem alebo nič? Ďakujem dúfam, že som to aspoň trochu zrozumiteľne napísala 🙂

zalka
24. sep 2014

@zuziii21 chod na PN ... a uvidíš podla Pn z čoho ti vypočítajú MD ... môj názor bude z minima.

zuziii21
24. sep 2014

@zalka ale keď pôjdem na PN nedostanem podporu nie? Tak to sa mi neoplatí asi prísť o tie peniaze.

zalka
24. sep 2014

@zuziii21 ked pôjdeš na PN , nemusíš byť dlho stačí týžden dva, tak za ten čas sa pozastaví podpora a vyplatia ti ju neskôr ... o nič neprídeš.

zuziii21
24. sep 2014

@zalka Ďakujem za radu 🙂

zalka
24. sep 2014

@zuziii21 rado sa stalo, pozor pri PN pýtaj lekára potrvdenie že si bola tehu v čase skončenia PP . A tiež PN nech ti vypíše na bývalého zamestnávateľa lebo si v OL a odnes ju rovno do SP.

zuziii21
24. sep 2014

@zalka Ďakujem.to potvrdenie budem potrebovať aj pri nástupe na materskú, že?

zalka
24. sep 2014

@zuziii21 áno presne tak

gapa
24. sep 2014

@zuziii21
ak išlo o dlhodobý prac.pomer a v r.2013 si bola celý rok len!!! na RD a nástup na md/požiadanie o materské je v r.2014, tak sa ráta z pravdepodobného vym.základu za mesiac nástupu na md, tj. čo ti napíše zamestávatel. Ak podoru máš 6mesiacov, ak pôjdeš na pn, tak polovicu nevyčerpanú si môžeš vyžiadať vyplatiť pri ukončení poberania, ale teda vypláca sa len 50% zo zostatku. Predpokladám, že do 2rokov od vyradenia na UP nepôjdeš, lebo ak by si nepožiadala o to preplatenie 50% zostatku, tak do 2rokov (ak sa zákon nezmení) si to môžeš dočerpať.

zuziii21
24. sep 2014

@gapa Áno zamestnaná som tam bola od roku 2010. Super potešila si ma. Aj tak síce ta materská nebude bohviečo, ale lepšie ako z minima. 🙂 ešte jedna otazocka, nevieš náhodou či mi bývalý zamestnávateľ môže napísať menšiu predpokladanú mzdu ako som mala?

gapa
24. sep 2014

@zuziii21 veru neviem, ako by to bolo, ak by napr. nepracovali v mesiaci nástupu na md, no poredpokaldám mali by dať mzdu podla prac.zmluvy poslednej, no záleží to len od mzdárky (tak mi raz odpovedali zo soc.poistovne)

zuziii21
24. sep 2014

@gapa Ďakujem 🙂 uvidím teda, dúfam, že to tak bude.
@gapa