Materská pre otca

botka19
22. apr 2021

Ahojte,
Citala som clanok, v ktorom bolo uvedene,ze ak je otec na materskej,tak moze pracovat u ineho zamestnavatela. Neviete,ci to tak skutocne bude?

Pise sa tam...
Doteraz (do 30.4.2021) však Sociálna poisťovňa sledovala, či otec dieťaťa „dodržuje dohodu o prevzatí dieťaťa do starostlivosti“ a v prípade, ak takýto otec začal pracovať napr. u iného zamestnávateľa, či u toho istého zamestnávateľa na inej pracovnej pozícii, považovala to za nesplnenie podmienky starostlivosti o dieťa. Od 1.5.2021 už túto podmienku Sociálna poisťovňa sledovať nebude. Uvedené znamená, že otec dieťaťa môže od 1.5.2021 pracovať, resp. podnikať, s výnimkou práce u toho istého zamestnávateľa, na základe tej istej pracovnej zmluvy, z ktorej si žiada nárok na materské.

Dakujem za kazdu info.

lenkakravcova
22. apr 2021

@botka19 tak hlavne stále musí podpísať ten papier ze ma dieťa v osobnej starostlivosti (tzn ze môže mať max polovičný úväzok inde).

botka19
autor
22. apr 2021

@lenkakravcova je tam uvedene aj toto...
Uvedené znamená, že kým do 30.4.2021 musel otec dieťaťa podpísať s matkou dieťaťa dohodu o prevzatí dieťaťa do starostlivosti, ktorou „prevzal tú časť starostlivosti, ktorú do okamihu prevzatia poskytovala dieťaťu matka“, a to od určitého dátumu, od 1.5.2021 sa táto podmienka ruší, nakoľko podľa dôvodovej správy k zmene zákona, je dohoda o prevzatí dieťaťa do starostlivosti len nadbytočnou administratívnou záťažou pre rodičov.
Otec dieťaťa bude mať teda nárok na materské, ak oň požiada a ku dňu podania žiadosti o materské splní zákonom stanovené podmienky.

botka19
autor
22. apr 2021
petka_3
22. apr 2021

Určite mu práca na viac ako pár hodín za týždeň neprejde.

lenkakravcova
22. apr 2021

@botka19 Rusi, neruší - je to len papier. Neverím ze to schvália, ak dieťa odloží do jasliciek. Musí sa on starať a to nejde keď bude viac než 4hod v práci.

lucka_ke
22. apr 2021

vraj bude SP naďalej posudzovať každý prípad jednotlivo, uvidíme

botka19
autor
22. apr 2021

@petka_3 no v tom clanku je prave to,ze socialna poistovna to uz viac skumat nebude
Plus hned na zaciatku je,ze to je schvalena novela... Dňa 30. marca 2021 Národná rada SR schválila novelu zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.

petka_3
22. apr 2021

@botka19 Ja by som sa na to nespoliehala.

laurar1
22. apr 2021

@botka19 Ahoj, malo by to tak skutocne byt. Otec uz nemusi dokladovat, ze prevzal dieta do starostlivosti a soc. poistovna nema pravo skumat, ci ma inu pracu. Nesmie len pracovat na tu zmluvu, na ktoru pobera matersku. Rovnako, ako to plati pre matku. Je to schvalene.