Materská po zvýšení mzdy

stelush
19. okt 2021

Ahojte. Chchem sa opytat zien, ktore maju s tymto problemom skusenost. Zvysili mi hrubu mzdu. Po 3 rokoch sa mi zvysila mzda z minimalnej na 1300 v hrubom. U toho isteho zamestnavatela. Ak by som sla na matersku v roku 2022, bola by mi vyplacana materska z roku 2021,teda z minimalnej? Od novemba je platna nova zmluva... Da sa to nejak obist aby mi bola vyplacana uz z tej vyssej mzdy? Zatial nie som tehotna, ale dostavame sa do situacie, ked rozmyslame, ci teda este rok nepockat. Lenze tym, ze mam uz cez 30,nechceme velmi cakat. Dakujem za odpovede 🙂

alenah31
19. okt 2021

@stelush a ako to chceš obísť? Nie nedá - ak je to stále ten istý PP a tebe len dodatkom zvýšili mzdu tak pôjde síce do priemeru, ale len čo bude zvýšené do konca r. 2021 nakoľko tento rok bude rozhodujúcim obdobím pre teba ak nastúpiš na MD v r. 2022. Musela by si ukončiť pôvodný PP a uzatvoriť nový PP (pozor nie u toho istého zamestnávateľa) s vysokým príjmom kde odpracuješ aspoň 90 dní bez PN a OČR - potom tento príjem bude tvojím novým VZ a zo starého sa ti pripočítajú len dni poistenia. V opačnom prípade len počkať a ísť na MD až v r. 2023.

klarissa25
19. okt 2021

Nie nedá sa to obist

diusqa761
19. okt 2021

@stelush rok by som počkala .

mlska19
19. okt 2021

Ono to ani nebude rok,ale niečo cez pol roka.Ak by si otehotnela koncom mája a neskôr,tak pôjdeš na MD až v r. 2023.A nikde nie je napísané,že sa to podarí na prvý cyklus,najmä ak už človek nemá 20.Čiže ak sú tie financie ozaj podstatné,počkajte toho pol roka.

stelush
autor
19. okt 2021

@alenah31 dakujem za odpoved 🙂 nemam to tak nastudovane a citat nieco na strankach soc. poistovne je priserne 😅 myslela som si ze to bude takto ale pre istotu som sa spytala ci nahodou 🙂 nuz vsak nechame to na nahodu, ak sa podari, tak sa podari. Uz sa snazime par mesiacov, cize to mozno aj tak este potrva 🤷🏻‍♀️ rada mam ale veci dopredu prezistene aby som vedela do coho idem.

stelush
autor
19. okt 2021

@mlska19 no vsak prvy cyklus to nie je 😅 vsak uvidime, ked sa podari do maja tak sa podari 🤷🏻‍♀️ ak nie, tak vyssia materska bude len benefit 🙂