Materská po výpovedi cez rizikové tehotenstvo.

miskafilipkovab
26. sep 2019

Dobrý deň chcela by som sa opýtať, ako je to s materskou v prípade ak som bola zamestnaná ale počas skúšobnej lehoty mi dali výpoveď na základe že som ostala na rizikovom. Pred tým u zamestnávateľa som mala odrobenych cca 180dni a pred tým som bola len brigadnicky zamestnaná. A však za posledné dva roky cca som mala riadne platenú zdravotnú.

pininka1
26. sep 2019

Podstatná je nemocenska. Baby ti poradia asi lepsie, ale myslím že nárok nemáš,ak si si neplatila dobrovoľne. Musíš mat 270 dní nemocenského odvedené.

veronikaszabova
26. sep 2019

@miskafilipkovab aby ti vznikol narok na MP, musis mat za posledne 2 roky 270 dni NP. V case nastupu na MD musis mat aktivne NP alebo byt v ochranej lehote.

miskafilipkovab
autor
26. sep 2019

@veronikaszabova a dá sa dodatočne nemocensky poistiť a byť v ochrannej lehote znamená? Prepáčte trochu sa do toho nevyznám. Nikdy som sa s takýmito situáciami nestretla.

miskafilipkovab
autor
26. sep 2019

@pininka1 dakujem 😉

draik
26. sep 2019

@miskafilipkovab
Najskôr presne napíšte dátumy zamestnaní, z ktorých bolo hradené nemocenské poistenie. Ďalej dátum ukončenia posledného PP a termín pôrodu.

miskafilipkovab
autor
26. sep 2019

@draik termín pôrodu mam 5teho decembra. Dátum ukončenia posledného pomeru 31.05.2019 no od 26.04. 2019 som bola PN. Predtým som bola od jula 2018 zamestnaná v inej práci, a asi rok a pol som bola brigadnicky zamestnaná zas v inej práci ale platili mi odvody aj zdravotnú všade. Všetky zamestnania na seba nadvazovali čiže bez práce som nebola ani jeden deň od začatia toho brigádnickej pomeru.

draik
26. sep 2019

@miskafilipkovab
Keďže ste nenapísali presné dátumy, tak si to musíte spočítať sama a zároveň zistiť, z akého obdobia sa bude materské počítať. Vyzerá to ale tak, že máte 270 dní NP a boli ste tehotná v čase skončenia PP, teda budete mať nárok na materské. Upozorňujem, že v ochrannej lehote, v ktorej ste, je možný nástup na MD len 6 týždňov pred termínov pôrodu.

evittam
26. sep 2019

@miskafilipkovab Suhlas s
@draik
Ak to boli dohody na pravidelny príjem.

miskafilipkovab
autor
26. sep 2019

@draik ospravedlňujem sa. Odznova, od 1.07. 2018 som začala jeden pracovný pomer a 28.02. 2019 mi skončil. Hneď na to som bola 01.03.2019 zamestnaná v druhej do 31.05.2019. A teda od toho 26.04 2019 som bola PN a aj som. Pred tým som bola ako som už písala, cca brigadnicky rok a pol do 30teho júna 2018... Aano sestrička mi vravela ze na materskú sa vypisuje v 34tyzdni takže s tým rátam.

miskafilipkovab
autor
26. sep 2019

@evittam ďakujem.

83lenka83
27. sep 2019

@miskafilipkovab zdravotne poistenie a nemocenske poistenie nieje to iste, nemyslim si, ze z brigady niekto platil nemocenske, treba si to prezistit.

evittam
27. sep 2019

@83lenka83 Uz aj z dohod sa platia rovnaké odvody ako z TPP. Len z dohody na nepravidelny príjem sa neplatia odvody na NP a PvN.