Materská po rodičovskej

30. jan 2023

Dobrý deň
Rada by som sa informovala,z čoho sa vyráta materská, ak v roku 2021 som nastúpila na materskú,do novembra som ju poberala,čerpala niekoľko dní dovolenku a pokračovala som RD. Ak by som v roku 2023 nastúpila na MD ,z čoho sa to prosím ráta? Pracovný pomer stále trvá .
Výstava sa z hrubého príjmu od zamestnávateľa alebo z toho čo som v 2021 dostala vyplatené za dovolenku?
Ďakujem

autor
30. jan 2023

Ak som správne čítala ,píšu ,že sa za príjem určuje predpokladaný príjem a do úvahy berú minulý rok. Ak som v roku 2022 nemala žiaden príjem a v roku 2023 by som nastúpila na MD zamestnávateľ uvedie predpokladaný príjem moju hrubú mzdu ?

pondelok01
30. jan 2023

Tvoju hrubu mzdu, ale moze uviest aj vyssi predpokladany VZ, ak by ti bol byval zdvihol plat (vzhladom na inflaciu, odpracovane roky,…) ak vy si bola byvala pracovala

autor
30. jan 2023

@pondelok01 ďakujem 🙏. Čiže nebude vôbec brať do úvahy čerpanu dovolenku v r.2021. to sa teším lebo by mi to o dosť znížilo tu sumu

gabika42252
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
31. jan 2023

@gabika42252 zo sociálnej poisťovne mi odpísali toto:
pracovný pomer, z ktorého sa posudzuje nárok na materské, trvá nepretržite viac rokov, rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu pre výpočet materského, je predchádzajúci kalendárny rok, t. j. materské sa vypočíta z vymeriavacích základov na platenie poistného (z hrubých príjmov) v predchádzajúcom kalendárnom roku.
Čo mi vychádza že stačí že trvá pracovný pomer

pondelok01
31. jan 2023

Gabika trepe, pokial ti trva pracovny pomer nepretrzite, tak ti urcite narok na MD nezanika.

autor
31. jan 2023

@pondelok01 ďakujem. Zneistila ma tá čerpana dovolenka ale tá bola v r.2021, v2022 som nemala iný príjem ako RP a takisto teraz v2023