Materská po návrate zo zahraničia

molnarik
31. okt 2021

Ahojte, chcela by som sa vrátiť zo zahraničia domov. S manželom už čakáme bábätko (len par týždňov ) a neviem či by mi mohol vzniknúť nárok na materskú na Slovensku pokial má už nikto do pôrodu nezamestná a budem evidovaná len na úrade prace. Máte niekto podobne skúsenosti ? Poradíte mi ?

luliu
31. okt 2021

Nie

lenuska9999
31. okt 2021

@molnarik pokiaľ si tu nebola zamestnaná a neboli za teba platené odvody , tak nárok na materskú nemáš. A aj keby si sa zamestnala teraz, tak už nárok na materskú mat nebudeš, lebo nebudeš spĺňať podmienky (presne určené dní poistenia atď.)... Véd keď žijete v zahraničí, mala by si mat nárok na materskú tam nie ? Určite by bola vyššia ako tu na Slovensku...

loginexistuje
31. okt 2021

odkial so zahranicia sa vracias ? neda sa ti poziadat tam a preniest davku ? prip potvrdenie na zapocitanie obdobia poistenia
ale teda budes musiet najskor mat NP tu co pri UP nevznikne

molnarik
autor
1. nov 2021

@loginexistuje potvrdenie na započítanie NP by som vedela priniesť ale dávku nie.. ak odídem v 3 mesiaci tehotenstva z Islandu tak mi nárok na materskú odtiaľ nevznikne

loginexistuje
1. nov 2021

@molnarik na slovensku musis mat aktivne NP ak chces poberat materske tj bud platit dobrovolne a materska bude z minima alebo sa zamestnat min na 90 dni a plus musis mat potvrdenie o zapocitani min 270 dni

molnarik
autor
5. nov 2021

@loginexistuje a nárok na rodičovský príspevok po narodení dieťatka budem mat ? Aká je to suma ?

lenuska9999
5. nov 2021

@molnarik ak ti nevznikol nárok na materskú bude rodičovský príspevok nižší a to je 270 eur ak sa nemýlim. A príspevok po narodení dieťatka je nejakých 800 .. neviem presne. Pozisťuj na nete, ale tak približne