Materská po dávkach v nezamestnanosti

smochi
21. aug 2022

Ahojte. Chcem sa spýtať bola som 9 rokov zamestnaná, znižovali stavy a dostala som výpoveď k 31.8.2022.
2.9. sa idem evidovať na úrad práce a požiadam o dávky v nezamestnanosti. Čo ak otehotniem počas doby poberania dávky? Mám vlastne nárok na materskú a ak áno z čoho sa bude materská počítať?

matullienka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
e1i
21. aug 2022

@smochi budes sa musiet zamestnat alebo si sama platit odvody aby si mala nárok

lilinka88
21. aug 2022

Pokiaľ otehotnies do 180 dní od ukončenia PP, si v ochrannej lehote a ak spĺňas podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch, budeš mať nárok

zalka
21. aug 2022

@smochi ak otehotnieš do 180dní od skončenia PP, tak sa ti obnoví ochranná lehota a nárok na materské mať budeš. Bod 4 čítaj ..

Ochranná lehota

Trvanie

1) sedem dní po skončení nemocenského poistenia
2) ak nemocenské poistenie trvalo menej ako sedem dní, toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie
3) osem mesiacov po skončení nemocenského poistenia, ak poistenke zaniklo nemocenské poistenie v období 42 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom
4) osem mesiacov od začiatku 40. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom, ak poistenke prvý deň 42. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom spadá do obdobia 180 dní odo dňa zániku posledného nemocenského poistenia (t. j. ak poistenka otehotnie do 180 dní od skončenia posledného poistenia); uvedené neplatí, ak jej po zániku nemocenského poistenia vzniklo nové nemocenské poistenie

https://www.socpoist.sk/materske/1293s

smochi
autor
21. aug 2022

@lilinka88 z čoho sa bude počítať materská?

zalka
21. aug 2022

@smochi kedže výpoved si dostala v roku 2022 tak MD sa bude rátať z príjmov roku 2021 a aj PN a aj tehotenské

smochi
autor
21. aug 2022

@zalka ale nemala by som nárok na pn ako tehotná keď som nezamestnaná. Tehotenské asi tiež nie ako nezamestnaná, či?

smochi
autor
21. aug 2022

@zalka či aj tehotenské spadá do tej ochrannej lehoty?

zalka
21. aug 2022
smochi
autor
21. aug 2022

@zalka tak sa nemusim ani dobrovoľne nemocensky poistiť? Keď z toho vyplýva že mám narok

zalka
21. aug 2022

@smochi nie nemusíš .. ak to stihneš do 180 dní otehotnieť

smochi
autor
21. aug 2022

@zalka a ak by som si našla prácu, tak z čoho by sa rátala materská? Či tam platí že ak by som bola zamestnaná menej ako 90 dní tak z predchádzajúceho zamestnania a ak viac ako 90 dní tak z aktuálneho? Neviem či som dobre rozumela článku, kde toto písali. 🙂

zalka
21. aug 2022

@smochi áno správne si pochopila

smochi
autor
21. aug 2022

@zalka lebo v ďalšom článku bolo zas písané že materská sa ráta z roku predtým ako nastúpis na materskú. A týchto 90 dní to nejak vyvracia čo sa tyka nového zamestnania. Tak som už pomotana

zalka
21. aug 2022

@smochi v druhom napísali A a nenapísali B

smochi
autor
21. aug 2022

@zalka ďakujem 🙂

mimirka32
21. aug 2022

@zalka prosim, ako to je? Ja to nechapem. Tento rok som zmenila pracu (v byvalej robote som bola cca 6 rokov), no asi budu prepustat. Keby som ostala nezamestnana a do 6 mesiacov od straty prace otehotniem, tak po novom dostanem matersku?

elanor
21. aug 2022

@zalka to plati od kedy? Pokial viem, nato aby mala zena narok na matersku, vypoved musela dostat uz tehotna, aby stihala ochrannu dobu. Ak otehotnela po vypovedi a neplatila si dobrovolne mala smolu, narok na matersku nemala.

zalka
21. aug 2022

@mimirka32 áno tak to je od júna 2022
@elanor od júna pozri si linky čo som prilepila ... a čítaj

lilinka88
22. aug 2022

@smochi ono sú postupy kedy sa dávka počíta z akého obdobia. Ak by si si nenašla prácu a dávky sa počítajú z ochrannej lehoty, tak ak ti pracovný pomer končí tento rok a celý minulý rok si mala toho istého zamestnávateľa ako teraz,tak by sa počítali z minulého roka. Ak by si sa zamestnala, ochranná lehota novým PP končí. Pokiaľ v novom zamestnaní odoracujes 90 dní bez PN, očr, tak sa dávky počítajú z nového zamestnania. Pokiaľ tých 90 dní neodpracujes,tak sa počítajú z minulého od od všetkých iných zamestnávateľov ako máš teraz,ak od tých iných zamestnávateľov budeš mať odpracovaných min 90 dní. Ak by si ani od iných zamestnávateľov v minulom roku nemala 90 dní, dávka sa počíta z minima

mimirka32
22. aug 2022

@lilinka88 cize keby som skoncila tento rok, napriklad v septembri a v novembri by som otehotnela, ked mam tento rok ineho zamestnavatela ako minuly rok a odrobila som u neho viac ako 3 mesiace, davky sa mi budu ratat zo sucasneho zamestnania?

lilinka88
22. aug 2022

@mimirka32 áno

smochi
autor
22. aug 2022

@lilinka88 ďakujem, v podstate som to pochopila tak, že keďže pochybujem,že by som prvé tri mesiace zarobila viac u nového zamestnávateľa ako som mala priemer v predchádzajúcom zamestnaní, sa mi neoplatí ani zamestnať. 🙂

smochi
autor
22. aug 2022

@zalka ešte sa ťa opýtam, lebo vidím, že sa vyznas. 🙂 Ak by sa mi teda podarilo otehotnieť do tých 180 dni, tak by mi bola platená pn až do odchodu na materskú? Ak by ma teda doktorka vypísala.

zalka
22. aug 2022

@smochi áno mala by si nárok na PN i na tehotenské od 13t tehu ..

smochi
autor
22. aug 2022

@zalka ďakujem 🙂

smochi
autor
25. aug 2022

@zalka ešte sa chcem spýtať keby som neotehotnela do 180 dni až potom..nárok na materskú by som teda už nemala. Koľko by som musela odpracovať aby som mala nárok?

zalka
25. aug 2022

@smochi 270 dní ....

rita_malina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
smochi
autor
25. aug 2022

@zalka ale ja predsa mám odrobenych 270 dni za posledne dva roky. Aj keby som nestihla otehotnieť do polroka čo budem na úrade. Sprostá som z toho všetkého.