Materská (ne)reťazová - mám na ňu nárok?

lilibet11
10. feb 2021

Baby ahojte, môžem mať nárok na materskú pri druhom dieťati pokiaľ ale neporodím do troch rokov prvého dieťaťa?

Moja situácia:
05/2021 bude mať syn 3 roky, momentálne som tehotná, no TP mi vychádza až na 09/2021. Pracovný pomer mi trvá, nebol ukončený.
Dá sa nejak vykryť toto obdobie aby som aj napriek tomu mala nárok na poberanie materského? Ďakujem za každú radu 🙏🏼

laila18
10. feb 2021

@lilibet11 dovolenku ak máš, nemusíš všetky dni, následne jedine PN ak ti lekár napíše

petrisa213
10. feb 2021

@lilibet11 ja to mam tak isto. Koniec RD bol 19.12.2020. Som znova tehotná a nástup na materskú mám 26.4.2021. Pracovný vzťah mi stále trval aj trvá, v robote sme sa dohodli ze po skončení RD budem čerpať dovolenku, lebo pre mňa aj tak nemali miesto, kde by ma na 4 mesiace dali . (mala som veľa usetrenej dovolenky a aj počas MD ti vzniká nárok takže som mala 52 dní), Pomedzi dovolenku čerpám pandemicku OCR keď máme teraz škôlku zatvorenu, takže už mi to v tejto kombinácii vychádza do nástupu na materskú 🙏 inak by som musela ešte asi riešiť PN-ku. Nárok na materskú stále spĺňať pretože nemocenské poistenie mám aktívne a aj 270 dní nemocenského poistenia spĺňať pretože sa ti počíta aj obdobie na RD. Hlavne treba v robote písomne oznámiť ďalšie tehotenstvo aby si bola chránená po skončení RD a nevyhodili ta.

janasz06
10. feb 2021

@petrisa213 urcite bude dostavat matersku?Neni to tak ,ze tych 270dni musi pracovat?ka sa v tom nevyznam tiez sa pytam

janasz06
10. feb 2021

@petrisa213 nebude dostavat len rodicovsku?

draik
10. feb 2021

Nárok mať budete, keďže PP trvá.
Vykryjete to návratom do práce, resp. PN, dovolenkou a pod.

petrisa213
10. feb 2021

@janasz06 nie nie je to tak, zo je len mylna domnienka co si veľa žien myslí. Mňa tak všetci v okolí strasili, ale hľadala som informácie a pýtala sa na rôznych kontaktoch. Skúsim ešte nájsť článok kde to popisujú

petrisa213
10. feb 2021

https://www.socpoist.sk/materske/1293s
Časť: Podmienky nároku - zamestnanec
"najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom
započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu ČERPANIA RODIČOVSKEJ DOVOLENKY a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok"

janasz06
10. feb 2021

@petrisa213 aha tak toto som vazne nevedela .Bola som v tom,ze musim odrobit dalsich 270dni v praci aby som mala narok na matersku dovolenku t.j 75%z hrubej mzdy. Tak super ;)

petrisa213
10. feb 2021

@janasz06 áno, to veľa ľudí si tak myslí 🙂 ale pokiaľ ti stále trvá pracovný pomer tak nemusíš 🙂

juliatriscova
11. feb 2021

@lilibet11 o reťazový pôrod nepôjde.........pokiaľ máš dovolenku, tak si ju môžeš čerpať....nárok na materskú ti vznikne pretože ti pracovný pomer trvá......rozhodujúce obdobie bude rok 2020........

lilibet11
autor
14. feb 2021

@juliatriscova ďakujem a prosím ťa a ak by som si zobrala na to obdobie (medzi starou RD a novým nástupom na MD) dovolenku - ovplyvnilo by to aj výšku materského? Alebo tá bude rovnaká ako pri prvom dieťati?

lilibet11
autor
14. feb 2021

@laila18
@draik baby a ako sa potom vypočítava materské? Ovplyvní jeho výšku (oproti materskej pri prvom dieťati) to, že budem čerpať dovolenku alebo PN? Poprípade čo by bolo lepšie aby to neovplyvnilo výšku materského?
@petrisa213

juliatriscova
14. feb 2021

@lilibet11 tvojim rozhodujúcom obdobím bude rok 2020, takže ti to neovplyvní....

juliatriscova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janasz06
14. feb 2021

@juliatriscova nema praveze retazovy

petrisa213
14. feb 2021

@lilibet11 neovplyvní ti to. Keď máš termín pôrodu v roku 2021 tak tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materského bude rok 2020. A to si bola na RD celý rok. Myslím, že v tomto prípade by si mala mat materské počítane podľa pravdepodobneho denného vymeriavacieho základu. Opravte ma ak sa mýlim, ja to chápem takto. Nenapadá ma nič iné, podľa čoho by sa ti mohlo v tvojom prípade materské počítať. 🤔