Materská na žiadosť

petrowna
30. jún 2014

Ahojte,chcela by som sa poradit.19.7.2014 mam presne 6 tyzdnov do porodu,teda od tohto datumu by som mala nastupit aj na matersku.Minule som bola u svojho lekara a hovorila som mu ze by som chcela nastupit nie 6 ale 8 tyzdnov na matersku a povedal,ze mi to neda,ze nema dovod mi to davat uz 8 tyzdnov skor.Tych 8 tyzdnov to zalezi od lekara ci ma vypise? alebo ako to je? dakujem za info 🙂

havana_frost
30. jún 2014

@petrowna 8 tt pred termínom nastupuješ len ak si na rizikovom na PN, resp. ak lekár uzná zo zdravotných dôvodov. Nie na základe želania rodičky, bohužiaľ 🙂 Ty môžeš nastúpiť najskôr 6 tt pred termínom, ak teda nemáš žiadny zdravotný problém, ktorý by odôvodňoval skoršiu materskú.

petrowna
autor
30. jún 2014

@havana_frost ja som na PN ale z dovodu alergie ,nie z gyn.hladiska,takze to je aj tak jedno,musim ist 6t pred...?

25daniela
30. jún 2014

@petrowna nemusis, ak nemas ine dovody, koli presne urcenym siestim tyzdnom,
Tak ja som si povedala, kedy chcem ist a od vtedy som isla, dovtedy som cerpala riadnu dovolenku v praci a potom som to nadviazala materskou... isla som tuzim 7 a pol tyzdna pred...

petrowna
autor
30. jún 2014

@25daniela a to si si sama napisala ten datum od kedy si nastupila na MD? lebo ja idem v pondelok k lekarovi,on mi napise od 19.7 nastup na MD a ja si to mozem prepisat ak tomu dobre rozumiem? :O

25daniela
30. jún 2014

@petrowna ni, ja som sa tak dohodla s lekarom... to mi napisal on

petrowna
autor
30. jún 2014

@25daniela jaj,tak to je ine,lebo mne to nechce napsiat skor ako 6tyzdnov...

25daniela
30. jún 2014

@petrowna ale vpodstate ja som bola rizikova, iba mi koli praci PN nevypisoval, ja som chcela vycerpat dovolenku, ktorej som mala velmi vela.. takze asi to neriesil koli tomu, povedala som mu, ze dovtedy mam dovolenku a od vtedy chcem ist na MD..

petrowna
autor
30. jún 2014

@25daniela tak to hej potom...neviem koho by som sa na to spytala...och

havana_frost
30. jún 2014

@petrowna Ja som v zákone akurát našla, že pokiaľ si PN a budeš mať nárok na materské, tak 6 týždnov pred termínom ti zaniká nárok na nemocenské. A teda musíš ísť na materskú:
"Poistenkyni, ktorá je dočasne práceneschopná v období šiestich týždňov pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, zaniká nárok na nemocenské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak jej vznikol nárok na materské."
Pravdupovediac, nemám akým § podložiť tých 8 týždňov že nemôže byť na základe želania. Skús si napísať na sociálnu poisťovnu informačné centrum.

zuna89
30. jún 2014

ahoj, ja mám 21. júla 2014 8týždňov pred pôrodom a nastupujem na materskú vtedy. Ja som si to ani nepýtala, ale môj doktor povedal, že ak som zamestnaná na riadnu pracovnú zmluvu (žiadne dohody, polovičné uväzky, brigády...., nie som nezamestnaná a ani PN), tak si sama môžem rozhodnúť termín medzi 8 a 6 týždňom pred pôrodom.
Tak ja neviem ako to teda je, ale ja som živým príkladom, že sa to dá. Pracujem v strojárskej výrobe, takže mi to aj padlo vhod ísť skôr. 🙂

dena1973
30. jún 2014

@petrowna Ja nevidím dôvod prečo chceš ísť na materské o dva týždne skôr keď si na PN? Veď ak nastúpiš riadne (6 týž.) tak budeš o tie dva týždne dlhšie na materskom ako keby si nastúpila 8 týž. pred pôrodom...Akurát, že nemocenské sa platí 55% a materské 65%....

milota164
30. jún 2014

ja som bola tiez na pn a isla som 6 t pred terminom na MD

gapa
30. jún 2014

@petrowna ja som bola pn a chceli ma dať 8týž. pred termínom, no ja som nechcela. Sestrička mi povedala, že s tým budem mať problém, no samozrejme nebol. Som ti na inej stránke písala, že môžeš ísť, ak chceš 8týž. pred, no som vlastne neskúmala prečo (som si ta aj splietla s inou maminou, čo nemala dovolenku ani pn a chcela ísť 8týž. pred), ale ako píše dena, takto to natiahneš o 2týždne. či je to výhodné, záleží, kedy ti md skončí, či v dalšom kal. mesiaci, či v tom istom, ale v podstate, až také podstatné to asi nie je.