Materská končí hneď po pôrode, kam potom??

rommieee
9. jan 2011

Dobrý deň (resp. skoré ráno) 🙂
Chcela by som sa informovať. Som zamestnaná, toho času som na MD, ale dieťatko, ktoré čakám dávam hneď po pôrode na adopciu, pretože moja rodinná ani finančná situácia mi nedovoľuje ho vychovávať a tak mu v náhradnej rodine bude lepšie. Moja otázka sa týka toho, kam mám po pôrode ísť a čo treba kde nahlásiť, keďže predpokladám, že mňa sa tou adopciou, tie bežné ustanovenia, ako ďalej pokračovať netýkajú. Resp. po pôrode chcem ostať minimálne mesiac na PN, aby som sa dala zdravotne do poriadku a potom zas klasicky nastúpiť do práce, čiže tým pádom mi MD skončí. Teda mne skončí už pôrodom, ako som niekde čítala.
Ak máte niekto k tomuto, čo povedať, alebo poradiť budem vám vďačná za každú radu.
Ďakujem 🙂

quaxi
9. jan 2011

tvoj narok na matersku zanikne dnom, kedy sa o dieta prestanes starat - pravdepodobne den porodu. Mala by si mat o tom pisomne potvrdenie, s tym treba ist do 8 dni nahlasit do soc. poistovne ze uz nemas narok na matersku, a nahlasit to aj zamestnavatelovi. Zaroven si hned v den porodu vybav, aby ti kvoli tomu vypisali PNku, tu treba klasicky dorucit zamestnavatelovi, kedze ti v ten den zanikol aj narok na matersku dovolenku zo zamestnania, PN ide dalej uz cez zamestnavatela uplne rovnako ako pri inych chorobach. Ak by v porodnici neboli ochotni, dohodni si to so svojim gynekologom, ten bude pravdepodobne riesit aj ukoncenie PNky. Inac urcite ti v takychto veciach budu vediet dobre poradit tu http://www.alexisporadna.sk/tu-najdes-pomoc/

elise
9. jan 2011

@rommieee zo zákona máš nárok na 6 týždňov materskej po pôrode potom by si mala nastupiť do práce alebo na pnku.

quaxi
9. jan 2011

obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu

ale aj:

Prerušenie nároku na výplatu
ak sa poistenec prestal starať o dieťa z iného dôvodu, ako je jeho nepriaznivý zdravotný stav, nárok na materské zaniká dňom skončenia jeho starostlivosti o dieťa a opätovne vzniká odo dňa pokračovania v starostlivosti o dieťa, pričom obdobie, počas ktorého sa poistenec prestal starať o dieťa z iných dôvodov, sa započítava do celkového obdobia trvania nároku na materské

takze po porode ma narok na materske, ale nema narok na jeho vyplatu? 😕

rommieee
autor
11. jan 2011

ĎAKUJEM VÁM ZA INFO 🙂
a ešte mám jednu otázočku.. môžem popri materskej (materskej nie rodičovskej) brigádovať? na internete sa všetko točí okolo rodičovskej dovolenky... viem, že teraz bola novela v tomto zákone, ale neviem presné znenie...ešte raz ďakujem za odpoveďe 🙂