Materská, DPO a tehotenské

shana111
18. júl 2023

Dobrý deň, chcem sa opýtať, môžem odmietnuť nástup na materskú aj keď spĺňam 270 dní poistenia a nastúpiť až dňom pôrodu? Keďže už dostávam tehotenské a lekár mi vypíše papiere na materskú podľa tých, ktoré už na SP majú.
Ovplivní to vymeriavací základ z ktorého sa bude počítať materská alebo je SP jedno kedy nastúpim no počítať to budú stále len z tých 6 týždnov pred TP?
Resp bol niekto v podobnej situacii ako ja, som DPO, že mi chýba jeden deň do splnenia 182 dní aby mi bola počítaná materská z vyššieho vymeriavacieho základu? TP sa mi posunul o 10 dní. Na SP mi povedali, že je na lekárovi aby ten dátum upravil no lekár to odmieta s tým, že už v systéme jeden dátum TP je ten na tehotenské. Ale podľa ultrazvukov a vyšetrení je to neskôr. Dá sa s tým ešte niečo urobiť?

lucka_ke
18. júl 2023

na materskú môžeš nastúpiť aj neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom, akurát sa ti skráti obdobie materskej

shana111
autor
18. júl 2023

@lucka_ke ale vymeriavací základ mi to už asi neovplivní že? Budú to počítať 6 týždňov od TP ktorý mám v tehotenskej knižke? Pretože iba kvôli tomu VZ som chcela nastúpiť neskôr keďže mi tam chýba iba jeden den

lucka_ke
18. júl 2023

odkedy si DPO?

shana111
autor
18. júl 2023

@lucka_ke od 1.12.2022 na malom vymeriavacom základe. Od 26.1.2023 sa VZ navýšil. Nástup na MD mám 26.7

shana111
autor
18. júl 2023

@lucka_ke a ešte mám zaplatené poistenie 2 mesiace z pracovného pomeru.

lucka_ke
18. júl 2023

@zalka poradíš? nepočíta sa materské z min. roka???

shana111
autor
18. júl 2023

@lucka_ke na MD idem z rodičovského. Počas prvej MD mi skončil pracovný pomer 30.9.2021. Preto som si v decembri začala platiť DNP aby som mala nárok na MD a tehotenské. Všetko mi priznali. Ale chýba mi ten jeden deň do vymeriavacieho základu aby sa mi ďalšia MD nepočitala z minima keď som platila najvyššie odvody

lucka_ke
18. júl 2023

hej, len keďže ti dobrovoľné vzniklo v r. 2022 tak neviem, či sa ti nepočíta len z tej časti, ktorá bola v roku 22, ale zalka možno poradí, ona je väčší odborník

shana111
autor
18. júl 2023

@lucka_ke ok ďakujem tak snáď mi zalka poradí

maranta_leuconeura
18. júl 2023

@shana111 ty si si len navysila poistne, ale nezrusila si ho? Co viem, treba ho na den prerusit, aby opatovnym prihlasenim vzniklo nove poistenie a teda sa pocitala materska z neho podla zakona. Takto sa ti tak ci tak podla mna bude ratat z predchadzajuceho roka

shana111
autor
18. júl 2023

@maranta_leuconeura bolo zrušené a ďalši deň uzatvorené nové na vyšší VZ. V SP mi uz potvrdili, že mi chýba ten jeden deň. Potrebujem vedieť či sa to dá nejak zachrániť keďže ten TP reálne posunutý mám len lekár nechce prepísať dátum kvôli tomu, že na SP už som žiadala o tehotenské s tým prvým dátumom.

lucka_ke
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maranta_leuconeura
18. júl 2023

@shana111 neskorsi nastup ti nepomoze, posudzuje sa to k datumu porodu minus 6 tyzdnov.

maranta_leuconeura
18. júl 2023

@shana111 ostava ti uz len prosit na kolenach lekara, aby datum posunul. Zrejme to nechce urobit kvoli pripadnej kontrole. Neviem kedy ti zmenil datum porodu, ale urcuje sa to v prvom trimestri hlavne kvoli tomu, ze sa to da najlepsie odhadnut. Po prvom trimestri uz plod nerastie u kazdeho rovnako, takze odhady su nepresne

shana111
autor
18. júl 2023

@maranta_leuconeura môžem sa ešte opýtať ako je myslené toto (dokonca možno aj menej)? Pretože mne naozaj teraz chýba iba 1 deň

maranta_leuconeura
18. júl 2023

@shana111 keby si bola PN, neplatis, tak je to myslene. Nizsie je uvedeny presne taky priklad na aky sa ty pytas

maranta_leuconeura
18. júl 2023
shana111
autor
18. júl 2023

@maranta_leuconeura ešte otázka. Mohla by som podať žiadosť o zrušenie poberania tehotenského príspevku aj teraz pred nástupom na materskú? Aby sa mi to tam nekrylo a lekár bol ochotnejší upraviť dátum pôrodu

lilinka88
18. júl 2023

@shana111 ten prvý termín už predsa je v systeme SP uložený,dávka sa ti vypláca. Zrušením uznic nevyriešiš,skôr len skomplikujes.
Ak by ti lekár aj upravil termín pôrodu, SP by dosetrovala či ho zmenil opodstatnene, nakoľko tá zmena má výrazný vplyv na výšku dávky

zalka
19. júl 2023

@lucka_ke ale zadávateľke vzniklo dnp v roku 2023...lebo vtedy zrušila staré a urobila nové na max @shana111
A súhlasím s @maranta_leuconeura že neostáva nič iné len poprosiť lekára aby posunul predpokladaný TP o deň...
Neskorší nástup na MD nepomôže...

lucka_ke
19. júl 2023

@zalka to upresnila až potom... ale vďaka