Materská dovolenka pri druhom dieťati

ileas
13. okt 2013

Dobrý večer mamičky.Chcela by som sa informovať ohľadom materskej dovolenky.Na materskú dovolenku som nastupila v júli 2011 s prvým dieťaťom.Doteraz poberam rodičovský príspevok.Pracovny pomer mi skončil v oktobri 2011,nepredlžili mi zmluvu,kedže som otehotnela.Na materskú dovolenku nastupujem od 1.10.2013 s druhym dieťaťom.Ako to bude s materskou?Viem,že mám zrušiť rodičovsky príspevok.Ako sa mi bude rátať materska,kedže som medzitym nepracovala?Ďakujem Lenka

ileas
autor
13. okt 2013

ešte som zabudla,že som si platila dobrovoľne nemocenske poistenie ale zrušila som ho po materskej.

igiana
13. okt 2013

@ileas Ahoj, ked ta gynekolog vypise na matersku, s tym papierom pojdes do soc.poistovne, kde poziadas o matersku. Ked ti pride domov papier, ze nemas narok na matersku, tak s nim po narodeni babatka pojdes na urad prace soc.veci a rodiny, kde vypises ziadost o rodicovsky prispevok.

ileas
autor
13. okt 2013

@igiana dakujem

hrasiak
13. okt 2013

@igiana chapem to tak, ze ked je zena na 2 MD nepretrzite, tak pri 2. dietati nedostava matersku ? Alebo to je len v pripade, ze de facto uz medzitym "nema" zamestnavatela ako v tomto pripade ? Vdaka za odpoved.

igiana
13. okt 2013

@hrasiak je to vtedy, ked je nezamestnana a je na rodicovskej. Ak si "zamestnana", tak mas na matersku narok. Ale na matersku mas narok aj vtedy, ak si za posledne 2 roky bola minimalne 270 dni nemocensky poistena.

hrasiak
13. okt 2013

@igiana dakujem, ukludnila si ma 🙂

dena1973
26. okt 2013

@igiana Chcem ťa len trocha poopraviť nárok na materské pri podmienke 270 dní poistenia za posledné 2 roky pred pôrodom sa môže využiť len prípade, že má poistenec nemocenské poistenia (t.j. je v PP) resp. mu plynie ochranná lehota po ukončení PP. Po uplynutí ochrannej lehoty si už nárok na materské uplatniť nemôže.

kajgerda
30. okt 2013

ahojte, ja mam podobny pripad a prosim tiez o radu. som tehotna s druhym dietatkom s prvym som namaterskej od 17.10.2011 ale pracovny pomer mi skoncil 15.2.2012 = tiez nepredlzena zmluva. s druhym dietatkom mame datum porodu 4.3. 2014 a kedze pracujem len na dohodu nemam narok na materske, lebo mi neplatia nemocenske. ale zistovala som si a podmienku 270 dni mam splnenu. Povedali mi na urade ze ak by ma niekto dovtedy zamestnal tak by sa mi materska dala vyratat, ale nemusi byt vysoka. Mam znameho podnikatela, pocula som ale o pripadoch kedy v podobnej situacii platili zene tyzden nemocenske a dostala maximalnu vysku materskeho. Viem nie je to fer ale nejako si clovek pomoct musi. Neviete ci je nieco taketo mozne? Keby ma zamestnal na cas povedzme na mesiac, s dobrym platom ci sa mi materksa bude ratat z tohoto platu ak mam podmienku 270dni splnenu? vdaka za radu!

dena1973
30. okt 2013

@kajgerda 270 dní poistenia sa počíta v posledných 2 rokoch pred pôrodom. Kedže ty máš prav. pôrod určený na 4.3.2014 - 2 roky dozadu je 4.3.2012 a tebe prac. pomer skončil 15.2.2012, čo je skôr ako dátum, od ktorého 270 dní poistenia počíta. Tým sama zistíš, že od tohto dátumu nemáš žiadny deň nemocenského poistenia 😒 . Podmienka 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom nie je splnená.
No neviem ako to máš s tou dohodou, lebo od 1.1.2013 sú zamestnanci poistený aj nemocensky pokiaľ majú pravidelný príjem. Ak by si bola nemocensky postená aj z tej dohody a pracovala by si na tú dohodu od 1.1.2013, tak už teraz by si mala podmienku 270 dní nem. poistenia splnenú. V takom prípade by si ju mohla ukončiť a nastúpiť do nového zamestnania z lepším príjmom a odpracovať tam minimálne 90 dní (bez PN, OČR...) a potom by sa to materské počítalo z príjmu od posledného zamestnávateľa, za predpokladu, že by si mala tú pomienku 270 dní poistenia v pos. 2 r. splnenú.
Ak pracuješ na dohodu s nepravilným príjmom a nie si nem. poistená, tak aj keby si sa zamestnala, tak splnenie podmienky 270 dní nem. poistenia do pôrodu nestihneš. V takom prípade ak nárok na materské nevzniká máš nárok na poberanie rodič. príspevku od narodenia bábätka z ÚP.

kajgerda
31. okt 2013

@dena1973 ahoj dena, dakujem za reakciu, chapem co pises, ta podmienka 270dni nevychadzala keby som nebola v ochrannej lehote po ukonceni zmluvy vyprsanim to mi potvrdila vcera na socialke ze tu podmienku mam splnenu len tych 90 dni nemam i ked nechapem aky je to rozdiel, zrejme v ochrannej lehote nevznika narok na materske alebo jak. rozmyslam, ak by som sa zamestnala este teraz na 91dni alebo si platila to dobrovolne pripoistenie, asi by mi narok vznikol si myslim. LEn by som to chcela potvrdit aby som do toho nesla zbytocne. Ak by som vsak neodrobila uplnych 91 dni asi mi narok nevznikne jedine ze by sa mi ratali nejake dni od 15.2.2012 plus tie co by som odrobila, vyska materskeho by bola nejaky priemer platov? existuje nejaka tabulka, nenasla som, ktora by mi vyratala kolko by som musela za 91 dni odviest nemocenskeho aby som dostala matersku? vdaka za vsetky uzitocne rady"!

kajgerda
31. okt 2013

@dena1973 na tej dohode mam nepravidelny prijem preto mi nemocenske neplatia, keby som to vedela skor ze to tak je... ale to nam nikto neporadi ked sa to deje a potom je neskoro, preto by som chcela zistit ci je nejaka sanca ziskat materske lebo dve deti z prispevku to je hruza..

dena1973
1. nov 2013

@kajgerda Neviem ako to rátali na soc.poisťovni (a povedali ti, že podmienku 270 dni nemocenského poistenia máš splnenú???), keď si od 15.2.2012 nebola nemocensky poistená. A ako som ti už písala 2 roky dozadu sa počítajú v tvojom prípade od 14.3.2012 (keď prav. pôrod máš určený na 14.3.2014).
A preto tomu nerozumiem, ako môžeš mať podmienku 270 dní nemoc. poistenia v posledných dvoch rokoch splnenú, keď od 14.3.2012 (2 roky dozadu od prav. pôrodu) si nebola nemocensky poistená? Podľa mňa tám túto podmienku (270 dní poistenia) nemáš splnenú, ak od 14.3.2012 si nebola vôbec nemocensky poistená.... V takomto prípade (ak podmienka 270 dní nie je splnená), tak nárok na materské nevzniká, aj keby si sa teraz zamestnala.... 😒

havana_frost
1. nov 2013

@kajgerda Neviem či som správne pochopila, že nechápeš, čo a načo slúži ochranná lehota. Sú totiž 3 podmienky, ktoré musia byť splnené, aby si mala nárok na materské dávky:
1. 270 dní nemocenského poistenia v ostatných dvoch rokoch
2. poistný pomer musí trvať alebo musíš byť v ochrannej lehote (8 mesiacov)
3. splatné poistné musí byť riadne zaplatené
Takže ochranná lehota sa vzťahuje k tej druhej podmienke, a síce že poistný pomer musí v momente vzniku nároku trvať (musíš byť zamestnanec alebo dobrovoľne poistená) alebo uplynul maximálne 8 mesiacov dozadu. Z čoho vyplýva, že v momente otehotnenia poistný pomer existoval a ku dňu zániku musel trvať aspoň 270 dní. Tento zánik poistného pomeru mohol nastať aj 8 mesiacov pred vznikom nároku (pôrodom).
S tými 270 dňami poistenia fakticky nemá nič spoločné, nepriratáva sa to k nim, ide o lehotu vzťahujúcu sa k inej právnej skutočnosti (platenie poistného za 270 dní).

zika20
2. nov 2013

Ahojte mamicky. Od marca 2010 do marca 2011 som bola nezamstnana, v marci 2011 sa mi narodila dcera. Po 2,5 roka t.j. 2.9.2013 nastupila mala do skolky a ja 15.10.2013 som nastupila do prace kde zarabam 350eur v hrubom. S manzelom planujeme dalsie dieta, vie mi niekto prosim napisat kolko penazi a od kedy do kedy mam platit DZP, aby som mala co najvyssiu matersku a kedy by bolo najlepsie otehotniet? Ma vyznam ist Socialnej poistovne a tam sa nieco pytat?Povedia mi nieco? Za vsetky odpovede vopred pekne dakujem.

hammy
2. nov 2013

Ahojte, ak by ste mohli aj mne poradiť budem vďačná. Na materskej som bola od septembra 2012 (pred tým 3 mesiace PN). Druhé bábo sa má narodiť 10.2.2014. Pracovný pomer mi počas rodičovskej neskončil, mala som aj niaku prácu v inej spoločnosti na dohodu ale nepravidelne. Tým že idem z rodičovského na materskú nebudem mať nárok na materskú ale len na rodičovský? Ďakujem pekne

kajgerda
2. nov 2013

@havana_frost dakujem za informacie ohladom tych podmienok

kajgerda
2. nov 2013

@dena1973 no tak tomu potom nerozumiem ani ja, naozaj mi to povedali a tvrdila ze kvoli tej ochrannej lehote, asi to pojdem zistovat este raz aby som to mala naisto. zatial dakujem za rady, moc sa z toho nevysomarim takto potrebujem to asi potvrdit na sto percent na urade. vdaka

dena1973
3. nov 2013

@hammy Ak ti pracovný pomer ešte stále trvá nárok na 2. materské mať budeš. Keď nastupiš na materské z jedného do druhého ide o reťazový pôrod. V takomto prípade sa materské počíta z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ), ktorý ti určí zamestnávateľ ( je to príjem aký by si mala v mesiaci kedy na stúpiš na materské).

hammy
3. nov 2013

@dena1973 ďakujem ti, to by bolo super 🙂

dena1973
3. nov 2013

@hammy Nie je začo... 😉