Materská dovolenka pre matku a rodičovská pre otca

renatka1985
30. okt 2020

Dobry vecer prajem, prosim velmi pekne o radu.

Situacia: moj manzel je momentalne so synom na RD, pobera RP. Matersku na syna si vycerpal. Je zamestnany na TPP.
Ja som opat tehotna, na MD budem nastupovat 04/2021, vtedy manzel poziada o odnatie RP.

Otazka 1: moze manzel ostat na RD so starsim dietatom do jeho troch rokov - 09/2021?

Otazka 2: ak da muz nasledne k 1/10/2021 vypoved u zamestnavatela, bude nezamestnany no v 12/2021 by opat chcel ist na MD a poberat materske, z coho sa materske bude ratat?

Vopred vam dakujem milionkrat ❤️

maciatkolulu
30. okt 2020

Mne prvé prišlo na rozum, že si muž zaslúži titul zamestnanec roka... Tak, ale teda je fajn, že si v práci a muž si užíva krásy rodičovskej. A pokiaľ viem súbeh rodičaku a MD nie je možný. Co je fajn, lebo nakoniec by boli na dve deti doma aj starí rodičia a susedia a brali by dávky. 😂👋

renatka1985
autor
30. okt 2020

@maciatkolulu vobec nepoznas nasu situaciu a snazis sa byt naozaj velmi vtipna. Dakujem. Ocenujem. No nerozumiem potrebe komentovat, ak nemas odpoved na otazku.

laila18
30. okt 2020

@renatka1985 poberať RP nemôže keď budeš ty na MD, nie je to možné. Zostať doma by mohol, bez príjmu. Ani tá materská v 12/2021 mu nevyjde takto. Najlepšie riešenie je aby sa vrátil do práce keď ty nastúpiš na MD, dal výpoveď potom k tomu decembru a do 7 dní je v ochrannej lehote, aby si mohol čerpať materské, musí ešte spĺňať 270 dni NP , to si vypocitajte.

sasesoe
30. okt 2020

@renatka1985
Ahoj,
1.pokial by to bolo opacne, ze otec ide na MD, tak matka moze ostat na RD bez naroku na RP. Cize z tohto by som odvodila, ze by to malo platit I opacne, pre neho, ale radsej este preveruj dalej.
2. Ak manzel ukonci PP k 1.10., tak moze nastupit na MD v ochrannej lehote, kt je 7 kalendarnch dni. Cize 12/2021 uz nebude v OL (tu je rozdiel oproti matke, kt by ako tehotna mala OL 8 mesiacov. Muz ale tehotny nie je, ani nerodi.).
Cize tam zvazit dalsie moznosti. Mozno dobrovolne nemocenske poistenie? Mozno dovolenka? PN? Nejake riesenie by malo byt, zial neviem poradit ake.

Ja by som skusila pozriet tu na mk skupinku Navrat do prace po MD/ RD alebo Pravne poradenstvo. Mozno tam uz bol podobny problem alebo by vedel/bol ochotny niekto poradit. Precitaj predtym pravidla skupinky.
Dalsia moznost je stranka Pravne pre rodica,mozno bude odpoved v niektorom eBooku. Ale to neviem zarucene, nemam ich.
Dalsia moznost je web realia - Jozef Mihal. Tam je moznost zaplatit clenske materska a mal by radit i individualne na otazky. Ale tiez neviem uplne presne ako to funguje.
Drzim palcem

renatka1985
autor
30. okt 2020

@sasesoe dakujem velmi pekne za odpoved!
Muz by po ukonceni tpp poberal podporu na ktoru ma po 15 odpracovanych rokoch samozrejme narok. Len som chcela vediet do akej miery by to ovplyvnilo vysku materskeho. Budem studovat 🙂

veronikaszabova
30. okt 2020

@renatka1985 ale on ak ukonci PP 1.10 a na matersku chce ist 12/2021, tak na MP narok mat nebude

renatka1985
autor
30. okt 2020

@laila18 netazem sa na poberanie davok, len na cerpanie rodicovskej dovolenky zo zamestnania.
Nemame vobec v umysle “vydrbavat so systemom” ako si mysli @maciatkolulu. Manzel sa chcel vratit do prace no slovensky podnikatel sa s nim snazi nepekne vybabrat. Tak hladame sposob, ako by sme to dotiahli do konca mojej MD tak, aby sa tam, do toho prostredia, uz vracat nemusel.

maciatkolulu
30. okt 2020

@renatka1985 ja som to fakt nemyslela osobne na tebe, ale tak všeobecne, dúfam, že som sa ta nedotkla... Nebol to úmysel.

renatka1985
autor
30. okt 2020

@veronikaszabova a smiem vediet preco to tak je? Ved on splni tu podmienku 270, nakolko je teraz na RD (predtym na MD), ci? Ved to sa mu zaratava.
Aspon teda tak tomu ja rozumiem.

veronikaszabova
30. okt 2020

@renatka1985 lebo nebude mat aktivne NP - co je druha podmienka naroku na MP

renatka1985
autor
30. okt 2020

@veronikaszabova ahaaaa. Cize jedine zeby si ho 10-12/2021 platil dobrovolne.

renatka1985
autor
30. okt 2020

@maciatkolulu trocha dotklo ak mam byt uprimna 🙄 pebo my sme skutocne ti posledni co by mali nejaky zly umysel. Len sa ta situacia tak zle vyvinula u manzela v praci, ze premyslame, ako z toho von uz vsetkymi sposobmi. ☹️

veronikaszabova
30. okt 2020

@renatka1985 neviem kolko dni, v tom sa nevyznam.
Snad ti niekto napise ohladom toho.
Lebo takto, ako ty chces, narok na MP nema.

A k tvojmu MP a jeho RP -- nie je to mozne

sasesoe
30. okt 2020

@renatka1985 kedy presne mal MD na syna a kedy RD? Tam je dolezite obdobie poslednych 2r pred ziadostou o podporu. Tiez ci by mu nieco nepomohlo, ak by pred ukoncenim PP vycerpal den- dva dovolenky a zvysnu si dal preplatit. Ale mozno v jeho pripade to nebude mat vyznam (nebude potrebne), asi ma inu situaciu ako vacsina mamiciek po RD. Ale teoreticky moze RD ukoncit nie 30.9., ale 28.9. (Al iny skorsi mesiac, ak by to malo vyznam). Nemoze cerpat sucasne podporu a MD, to by musel jedno z toho prerusit, to asi viete. Len tam je otazne, ci a kedy by mu vznikol narok na dalsiu MD a z akej sumy. Da sa to riesit cez dobrovolne poistenie ci novu pracu, kde by odrobil aspon 90dni, mozno su i dalsie moznosti. Uz len hladat tu optimalnu pre vas.

renatka1985
autor
30. okt 2020

@sasesoe na MD bol 04-10/2019. Od 11/2019 je na RD. Dakujem velmi pekne za odpoved.

renatka1985
autor
30. okt 2020

@veronikaszabova je mi jasne ze prispevky sa cerpat nedaju naraz. Ale moze sa cerpat rodicovska dovolenka na prve dieta otcom sucasne s matkou cerpajucou md na dieta druhe? (Nie davky len dovolenka zo zamestnania)

maciatkolulu
30. okt 2020

@renatka1985 tak pardon n🥰

renatka1985
autor
30. okt 2020

Kazdopadne vam naozaj dakujem za odpovede. V pondelok budeme kontaktovat pani zo SP ktora riesila muzovu prvu matersku a opytame sa jej, ake mame moznosti. Napisem potom sem pre uplnost diskusie.

laila18
30. okt 2020

@renatka1985 ja som to nepochopila v zlom...ešte ma napadlo - nemá muž dovolenku ešte? Že by pokryla čas 10-12/2021 🤷

lavender21
30. okt 2020

@renatka1985 každý rodič má právo čerpať rodičovskú dovolenku do troch rokov dieťaťa... Takže môžete aj obaja naraz, dokonca aj pri tom istom dieťati... Akurát ZP za vás nebude oboch platiť štát... Takže ešte by som uvažovala nad možnosťou že by bol na rodičovskej dovolenke s mladším dieťaťom, až kým neskončíš materskú a tak by šiel na materskú on. Keď staršie dieťa nebude chodiť do školy na viac ako 4 hodiny denne tak môže byť v ZP prihlásený ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov a bude zaňho ZP platiť štát. Keď dá v práci výpoveď ku dňu skončenia MD a čerpal by jeden dovolenku, mala by mu vyjsť maximálna podpora. Po skončení MD pôjde na podporu, tiež to musí stihnúť do 7 dní od skončenia materskej.

loginexistuje
30. okt 2020

@renatka1985 nie je mozny subeh poberania RP a MD ale na RD muz ostat moze do troch rokov veku dietata ale bez naroku RP
a k bodu dva muzovi narok na materske nevznikne nesplna podmienku aktivneho NP

renatka1985
autor
30. okt 2020

@lavender21 to by bol ideal, ale starsi ma tri roky 27.9.2021 a ja chcem byt na MD do 12/2021. Cize tam nam vznika ta “diera”.

lavender21
30. okt 2020

@renatka1985 veď pôjde na rodičovskú dovolenku s mladším...

lavender21
30. okt 2020

@renatka1985 u zamestnávateľa oznámi že nastupuje na rodičovskú dovolenku s mladším. A v zdravotnej poisťovni sa prihlási, že sa stará o dieťa do 6 rokov, teda staršieho, aby si nemusel platiť odvody. Podľa mňa by to takto malo byť ok

sasesoe
30. okt 2020
renatka1985
autor
30. okt 2020

@lavender21 fiha. To mi nenapadlo.
A preco sa musi hlasit v ZP? Neplati za neho stat zp ak je ja rodicovskej?
Viem ze sa pytam ako pako, ale velmi chcem tomu rozumiet.
Vopred dakujem!

renatka1985
autor
30. okt 2020

@sasesoe vyborny! Dakujem!

sasesoe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lavender21
30. okt 2020

@renatka1985 nemohol by vám platiť obom ak sa staráte o to isté dieťa. Tebe bude platiť lebo poberáš materské a jemu už platiť nebude keď je doma s tým istým dieťaťom. Musel by si platiť sám. Ale ak bude staršie dieťa maximálne 4 hodiny denne v škôlke, tak sa len nahlási, že sa stará o dieťa do 6 rokov.

renatka1985
autor
31. okt 2020

@lavender21 a tym padom mu narok na materske v 12/2021 opat vznikne? A bude sa vypocitacat na zaklade zmluvy / predpokladanej mzdy? (Lebo pred ziadanim bol 31 mesiacov na materskej a rodicovskej?) uz som z toho jelen 🦌