Materská dovolenka po rodičovskej

gupka27
14. feb 2017

Ahojte asi tu he veľa týchto príspevkov len nechcem zase do noci hrabať. Tak prosím ak mi viete poradiť s prvým synom som 4 roky na RD, so zdravotnych dôvodov. Bude mi končiť v auguste. Následne v októbri budeme mat babenko takze znova nastúpim na materskú. Pred prvým tehotenstvom som bola normálne zamestnaná 4 roky, počas tej prvej RD ked mal maly 2 roky som začala robiť na dohodu ale to ze fakt za minimum cez výplatnú pásku. V septembri 2016 som dala v starej praci výpoveď a následne sa zamestnala v tej kde som mala doposiaľ len dohodu na TPP. Takze od septembra beriem aj RD aj mam plat mesačne v hrubom cca 750€, vied mi poradiť ako to bude v októbri? Budem dostavať materskú? Ak ano koľko? Nenaruší mi tam niečo ta biedna dohoda? Alebo dieťaťom len rodičovský? Dakujem pekne za odpoved.

evittam
15. feb 2017

@gupka27 Malo informacii. Treba datumy. Kedy je termin porodu. Ak splnas hlavnu podmienku naroku na MD -co ty splnas. Dohoda bola na pravidelny alebo nepravidelny prijem. Ale podla vsetkeho ak nastupujes na MD v r.2017 a v tej novej praci s odpracovala viac nez 90dni bez PN a OCR tak by si mala mat VZ z toho prijmu.
Co ty na to @zalka?😉

akronop
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gupka27
autor
15. feb 2017

@evittam
@akronop ja som si aj myslela ze ta dohoda bude problém. Bola to dohoda s pravidelným príjmom 10 hodin tyzdenne ale to mi šéf dával cez pásku tak cca 40€, takze v podstate nič. Zamestnala som sa 1.9.2016 a odvtedy Mam výplaty okolo tých 450/500€

akronop
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
15. feb 2017

@akronop nesúhlasím s tebou, materská sa u @gupka27 vyráta z platov od 1.9.16 do mesiaca predchádzajúcemu mesiacu kedy nastúpi na MD čiže ak nastúpi na MD napr. 25.8. tak MD sa jej bude rátať z hrubej mzdy od 1.9.16-31.7.17

tá dohoda by sa tiež dala využiť ak by si si našla ešte jedno zamestnanie na TPP tak z dohody máš 270 dní splnenú podmienku čiže mohla by byť MD z dvoch zamestnaní, ak si to druhé nájdeš ( k tomu sa pripočítajú dni dohody ) a pri minimálnej mzde v dalšom zamestnaní vieš mať MD vyššiu o 300e bajočkom

gupka27
autor
15. feb 2017

@zalka takze ak som správne pochopila ak budem mat teraz do pôrodu este výplaty s hrubou mzdou cez 800€ môže mi to este pomôct k lepšej materskej

akronop
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
15. feb 2017

@gupka27 áno pomôže ti to k lepšej materskej, nakoľko tvoj PP nebol od 1.1.16 preto sa to takto ráta cez rok teda tvojím rozhodujúcim obdobím je rok 2016 a aj 2017.

@akronop je mnoho možností, ako sa ráta MD a detto čo je rozhodujúcim obdobím, to nie sú pikošky čo píšem, to sú reálne veci. Ak niekto podá kompletnú informáciu tak sa dá poradiť, ak ty si zamestnancom dlhšie a celý rok od 1.1. si bola stále zamestnancom tak u teba platí to čo ti tetušky povedali na SP, pre teba je rozhodujúcim obdobím rok 2016, ale ak by si dala výpoved a zamestnala sa v inej firme napr. 15.5.16 a na MD by si šla 30.12.2017 tak by ti MD vyrátali z platov od 15.5.16-30.11.17 tj. z obdobia dlhšieho ako jeden rok, lebo to by bolo v takom prípade tým rozhodujúcim obdobím.
a ak by si bola zamestnaná od 15.5.16 a na MD by si nastúpila 15.2.17 tak by rozhodujúcim obdobím bolo 15.5.16-31.1.2017 čiže obdobie kratšie ako jeden rok, to len na vysvetlenie, aby si nepovažovala odpovede ktoré dali tebe na SP za smerodatné aj pre iné baby, nakoľko na určenie rozhodujúceho obdobia vplýva veľa faktorov, o ktorých ty nič nevieš.

evittam
15. feb 2017

@akronop To čo mne povedia na SP a hocijaká "pani" je pre mňa irelevantné - česť výnimkám - tie tam ani nevedia ako sa volajú. A to čo ti povie do telefónu vôbec nemusí byť pravda - a budeš v konečnom dôsledku veľmi prekvapená - častokrát nepríjemne. Bohužiaľ. Akú má výpovednú lehotu niečo čo ti niekto povie do telefónu - nech aj pracuje neviem kde.....Toto si treba uvedomiť. 😉 A tu sa určite dozvieš viac a hlavne od @zalka a kompetentnejšie. Skôr sa dozvieš pekné hlúposti a "pikošky" na SP.

akronop
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
15. feb 2017

@akronop myslíš? asi zle čítaš stránku soc. poisťovne http://www.socpoist.sk/vyplata-davky--zsa/1293s#06 si všimni druhý odstavec ten sa týka zadávateľky.

Rozhodujúce obdobie

- ak nemocenské poistenie zamestnanca, samostatne zárobkovo činnej osoby alebo dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského

- ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského alebo v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského a obdobie nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie bolo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského

- ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského bolo kratšie ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, v predchádzajúcom kalendárnom roku bolo najmenej 90 dní, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie materského (t. j. na vymeriavací základ u toho istého zamestnávateľa sa neprihliada)

- rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu, sa zisťuje ku dňu tohto preradenia

evittam
16. feb 2017

@zalka Nerieš, ako čítaš všetko vedia najlepšie na SP - takýmto ľuďom je zbytočné radiť. A potom tu budú vyplakávať ako niečo nevedeli a "keby to boli bývali" vedeli tak sa zariadia inak a aké svine robia na SP, že ti to nepovedia a prečo ti to vlastne nepovedia....😉

evittam
16. feb 2017

@akronop Prepáč, ale snažíš sa radiť v niečom čomu až tak nerozumieš - tak to nerob. 😉
Tak ako píše @zalka - sú rôzne možnosti a situácie a vždy je každá iná a inak sa posudzuje obdobie pre VZ...to je všetko.

gupka27
autor
16. feb 2017

@akronop
@evittam
@zalka všetkým vam dakujem za radu.