Materská dovolenka po neplatenom voľne

zuzanka.zuzu
29. júl 2015

ahojte, prosím tie, ktoré sa vyznajú v počítaní týchto dávok o radu...
- zamestnaná 6 rokov nepretržite na jednom mieste na TPP na neurčito (bez PN)
- termín pôrodu 5.5. povedzme roku 2015 - jedno dieťa, žena vydatá
- od polovice decembra 2014 (nevydala dovolenka na posledné 2 týždne aby to bolo "čisté" až od 1.1. 😎 ) je dohodou so zamestnávateľom prerušený pracovný pomer (zdravotné aj sociálku si platí tehotná sama ale zamestnávateľ ju eviduje ako zamestnanca a ráta s ňou aj potom) na dobu určitú do nástupu na materskú dovolenku - 24.3.2015
- nástup do práce resp. na rodičovskú dovolenku po 28 týždňoch - 05.10.2015
- nárok zamestnanca na 25 dní dovolenky na rok

moje otázky:
1. má nárok na materskú?
2. aké obdobie je posudzované, keď rok 2014 nemá celý ukončený ako zamestnanec? (chýbajú 2 týždne, viď vyššie)
3. z roku 2014 nezostala nijaká dovolenka. na koľko dní dovolenky má tehotná nárok v roku 2015? počíta sa do 05.10.?
4. je možné skrátiť dohodnuté prerušenie prac.pomeru do 28.2. (ak zamestnávateľ súhlasí) a do práce "nastúpiť" 1.3. s tým, že od 1.3. do 24.3. (t.j. deň nástupu na MD) by si tehotná čerpala dovolenku, ktorá jej prislúcha v roku 2015?

ďakujem.

majusqa77
29. júl 2015

1. ano
2. niesom si ista, takze radsej neodpoviem 🙂
3. spocitaj si neodpracovane pracovne dni v roku 2015. ak budu viac ako 100, krati sa ti rocny narok (25) o jednu dvanastinu
4. ak s tym bude zamestnavatel suhlasit, tak ano. moze, ale nemusi

evittam
29. júl 2015

@zuzanka.zuzu
@majusqa77 No trošku sa strácam v tom, že je prerušený prac.pomer.....Predpokladám, že si platí DNP?
Čo sa týka tej dovolenky - ak si prerušila pracovný pomer a nastúpiš až 5,10.2015, tak ti vyjde dovolenka len za obdobie 5.10-31.12.2015, respektíve ak nastúpiš rovno na RD, tak ti dovolenka neprislúcha žiadna-nakoľko počas RD nie je nárok na dovolenku. Ak by si bola stále v HPP tak máš nárok na dovolenku ako píše @majsusqa77

majusqa77
29. júl 2015

@evittam ja som skor pochopila, ze ma dva tyzdne neplatene volno. takze teoreticky nemusi platit dnp, minimum zaplati zamestnavatel. a bude mat od 25.3. matersku, takze narok na MD v roku 2015 vznikne

majusqa77
29. júl 2015

@evittam takze mi pride (ak som dobre pochopila), PP trva, 16-31.12. neplatene volno. od 1.1. bud do 28.2. alebo do 24.3. neplatene volno, potom MD, potom RD

evittam
29. júl 2015

@majusqa77 Jááj, no neviem - musí sa vyjadriť zakladateľka. A ak máš neplatené voľno, tak si musíš platiť odvody sama.

miskaska
29. júl 2015

Mne na socialke povedali, ze ked pojdem na neplatene volno, narok na materske mi nevznikne..medzi RD a novou MD mam asi 1,5 mesiaca..chcela som neplatene volno. Nakoniec si v praci cerpam normalnu dovolenku a zvysne asi dva tyzdne budem musiet byt asi na PN...aj ked v tej socialke povedali, ze nie su si uplne isti, nech so podam ziadost a oni sa na to dokladne pozru. Kaslala som na nich, radsej som to urobila takto. Vraj pocas neplateneho volna by som mala prerusene nejake poistenie a tym padom by mi narok na materske nevznikol..

kaja01
29. júl 2015

Určite nenastupovať na materskú dovolenku cez neplatené voľno, tam má prerušené poistenie od zamestnávateľa - t.j. bez nároku na MD zo zamestnania, iné je ak je dobrovoľne poistená na sociálke, tam by išla materská zo sociálky, rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej by bolo obdobie od vzniku dobrovoľného poistenia do nástupu na materskú.
Ak v roku 2015 zatiaľ neodpracovala ani jeden deň, nárok na dovolenku jej nevznikol, nárok na dovolenku vznikne ak zamestnanec odpracuje 60 dní.

majusqa77
29. júl 2015

@evittam hm, aj ked by som mala dajme tomu za december za 2 tyzdne prijem 1000€ tak si musim zdravotku nejaku platit? ja som toto riesila uz davno a vtedy mi zamestnavatel platil zdravotku z minima

@kaja01 ono so zamestnavatelom sa da dohodnut, ze si vycerpa dovolenku, ktora mu ma este len vzniknut - v tomto pripade pocas MD, kedze bude stale zamestnanec. keby mala neplatene volno do 28.2. a potom tri tyzdne cerpa dovolenku - tak by to uz malo byt OK pre materske, nie? resp. asi aj len jeden den keby pred MD mala nemocenske poistenie?

kaja01
29. júl 2015

@majusqa77 Áno so zamestnávateľom sa dá dohodnúť, ja som písala o tom kedy vzniká nárok na dovolenku a keď sa so zamestnávateľom nedohodne. Aby bol nárok na materskú so zamestnania musí byť obnovené sociálne poistenie aspoň na jeden deň.

Neviem o čo zadávateľke ide, nakoľko hovorí o nástupe na materskú 24.3.2015 a to už bolo.

majusqa77
29. júl 2015

@kaja01 teoria 🙂))) a ja tiez rypem do vsetkeho, kedze kazda takato vec je pre mna pikoska a som zvedava :P

evittam
29. júl 2015

@majusqa77 No pokial viem,tak cez nepl.volno ta zamestnavatel odhlasuje a neplati,takze by si si mala platit sama...

majusqa77
29. júl 2015

@evittam je to mozne, ja som to riesila uz veeelmi daavno naposledy 🙂

kaja01
29. júl 2015

@evittam Keď je na neplatenom volne tak sociálka sa povinne platiť nemusí, iba zdravotka.

evittam
29. júl 2015

@kaja01 Nejdem sa hadat,ale urcite by som si to overila😉

emilia25
29. júl 2015

No ja som si toto zistovala na socialke ale v cr ked je neplatene volno mne osobne by narok ma matersku nevznikol iba ak je to neplatene volno pri starostlivosti o dieta co je predlzeny rodicak.takto mi to vysvetlila pani na socialke ale akp pisen v cr na sk veru neviem ale po materskej vznika narok na dovolenku je to ao by žena bolav praci.

zuzanka.zuzu
autor
29. júl 2015

ďakujem veľmi pekne za veľa reakcií a tu je upresnenie :
- ako som písala už v úvodnom príspevku, zamestnávateľ súhlasí a dá sa dohodnúť
- áno, jedná sa o neplatené voľno
- vychádzame z faktu, že sociálne aj zdravotné poistenie tehotná platiť CHCE dobrovoľne počas tej doby, kedy ju zamestnávateľ odhlási (ten neplatí žiadne minimum, žiaľ) - ale to je v pohode
- a ešte doplnenie - nie je možné ani na jeden deň prísť reálne do práce ani ísť na PN, preto som tieto možnosti ani nespomenula - varím z toho, čo je 😎

čiže:
@majusqa77 "spočítaj si neodpracované dni" – a do neodpracovaných dní mám zahrnúť aj MD - tzn. tých 34 týždňov? alebo to sa berie ako odpracované? lebo je rozdiel ak mám 12timi deliť dátum od 1.3. resp. 24.3. do konca roka alebo až od 5.10.2015... v tomto druhom prípade to ani rátať nemusím 😎

@majusqa77 úplne presne si to vystihla príspevkom o 11.30 - PP trva, 16-31.12. neplatene volno. od 1.1. bud do 28.2. alebo do 24.3. neplatene volno, potom MD, potom RD

@miskaska ano, lenže to sa zase inak počíta, keď rátaš čas medzi RD a MD a keď počítaš dni v mojom prípade 😉 preto radšej píšem múdrym žienkam na nete, lebo ja som z toho koza...

@kaja01 ano, toto je len modelový príklad, lebo keby som mala popísať skutočnú situáciu, tak si môj dlllllhý príspevok nikto ani neprečíta a stratil by sa asi v polovici 😎

@kaja01 so zamestnávateľom sa dohodnúť dá a obidve poistenia platí tehotná.
- takže z akého obdobia sa bude počítať výška MD?
- koľko dní má nárok na dovolenku, ak 1.1.-23.3. neplatené voľno, 24.3. - 4.10. MD a od 5.10. RD?
- dá sa to urobiť tak, že od 1.3. do 23.3. "nastúpi do práce" na dovolenku a od 24.3. na MD?
(v tom prípade by sa nám kalendárny rok upravil na 1.1.-28.2. neplatené voľno, 1.3.-23.3. by trval pracovný pomer s čerpaním dovolenky, 24.3.-4.10. MD a 5.10.-31.12. RD - chápem správne?)

baby, ste úplne super, zase som o niečo múdrejšia. ď. 🙂

majusqa77
29. júl 2015

@zuzanka.zuzu MD sa rata ako odpracovana doba, RD ako neodpracovana. ak je pravda, ze z neplateneho volna nemozes ist na MD, mozno by bolo fajn, aby ti povolili pred nástupom to cerpanie dovolenky.. teoreticky ak by bolo 5 mesiacov, kazdy ma cca 21 pracovnych dni, tak by si mala mat narok na dovolenku 25/12*11 (kratenie o 1/12). ale aj tak neviem, co by sa potom bralo ako vymeriavaci zaklad :(

kaja01
29. júl 2015

@zuzanka.zuzu Tu sa musíš rozhodnúť čo je pre teba výhodnejšie:
1. príklad ideš na neplatené voľno, zamestnávateľ preruší poistenie (materská zo zamestnania nebude), prihlásiš sa na dobrovoľné sociálne poistenie, stačí aj jeden deň pred nástupom na MD, nakoľko je splnená podmienka 270 dní nem. poistenia a poberáš MD z dobrovoľného poistenia. (nie som si istá rozhodujúcim obdobím, ale predpokladám, že tu by to bol rok 2014 ak by dobrovoľné poistenie trvalo jeden deň, ak viac ako 90 dní tak by rozhodujúcim obdobím bolo obdobie od začiatku dobrovoľného poistenia do nástupu na materskú)

2. príklad, ideš na neplatené voľno, zamestnávateľ preruší poistenie, pred nástupom na MD čerpáš dovolenku (nárok pri 13 dní pri 20 dňovej dovolenke, alebo 16,5 dňa pri 25 dňovej dovolenke) a na MD nastupuješ z dovolenky (tu si myslím, že by sa malo počítať z pravdepodobného zárobku)

Ešte rozmýšľam či by sa nemohlo čerpať materské v ochrannej dobe.