Materská dovolenka

lubka878787
17. feb 2024

Ahojte,prosím poraďte mi. Čakáme druhé bábätko,ktoré sa narodí v máji.
Prvý syn bude mať v máji 2roky a manžel s ním chce ísť na materskú. (Obaja máme TPP)
Moja materská začne 12.4.2024. Viem,že si predtým musím požiadať o odňatie RP na prvého syna,aby som mohla ísť na materskú s druhým bábom.
Moja otázka znie kedy musí manžel nastúpiť na MD s prvorodenym?Zároveň so mnou alebo môže nastúpiť aj napríklad aj od 1.8.2024? V takom prípade by,ale moja MD skončila skôr,ale subeh MD a RP nie je možný.Ako by to bolo?

Ďakujem za každú radu.

belle_vie
17. feb 2024

@lubka878787 moze aj v auguste, ale bud si potom nevycerpa celu matersku, alebo ty nebudes brat rodicak ( kedze tebe skonci materska skor ako jemu, uz by to nebol subeh).
Pokial chcete vycerpat celu, tak by mal nastupit do 6 tyzdnov po tvojom nastupe.

lenkakoc444
17. feb 2024

Budes doma "zadarmo" kym on md neukonci. Lepsie by bolo keby zacal md skor aby ste ich mali spolu.

bolarazjedna
17. feb 2024

Ahoj, my sme to práve teraz riešili, môj manžel nastupuje na MD so starším 6.3., v den očakávaného termínu pôrodu, čiže MD budeme končiť obaja v ten istý deň. On môže na MD som starším dieťaťom nastúpiť kedykoľvek, keď už ty nebudeš naňho poberať rodicak, čiže od 12.4. Môže aj neskor, kľudne aj v auguste, ale finančné sa vám to neoplatí.... Ked vám skončí súbeh dvoch materských, tak iba on bude dostávať materskú a ty síce môžeš ostať na RD, ale peniaze žiadne nedostaneš, kým on bude na materskej. Potom jedine, že by skončil MD aj on predčasne, nevyužil by všetkých 28tyzdnov.

lubka878787
autor
17. feb 2024

@bolarazjedna takže po lopate 🫣 ja si pôjdem ukončiť RP začiatkom apríla. Zároveň 12.4. nastúpim na MD a ideálne by bolo keby manžel nastúpi na MD do 6 tyždnov,aby sme MD ukončili súčasne,prípadne on svoju skôr a ja potom plynule prejdem na RP?Ďakujem za radu

bolarazjedna
17. feb 2024

@lubka878787 áno, tak ako píšeš. Podľa mňa najideálnejšie je, keď nastúpi v ten predpokladaného terminu pôrodu. Potom skončíte MD presne naraz. A kebyže sa bábätko vypýta na svet skôr, tak manžel stále môže čerpať otcovsku dovolenku 14dni na to mladšie dieťa (žiadosť vie podať najskôr v deň pôrodu). Pripadne môže čerpať dovolenku, alebo ísť na OCR so starším (kým ty si v pôrodnici... Ak teda by si ho potrebovala mat doma skôr, ako mu začne MD).

mogaa
18. feb 2024

môže nastúpiť kedykoľvek, ale možný je len súbeh 2 materských....

lubka878787
autor
18. feb 2024

Žienky ďakujem vám,veľmi ste mi pomohli 😉