Materská dovolenka

2. nov 2022

Ahojte, som v 30tt a od 13tt som na pnke, doktor ma vypísal ku 18.11 na materskú, chcel sa spytať teraz poberám pnku a rodičovskú dávku od 13tt ale chcela by som vedieť keď nastúpim na materskú tak mi budú chodiť peniaze len z tej rodičovskej ?

veronikaszabova
2. nov 2022

Kes nastupis na MD, budes dostavat MP a tehotenske

aaadkaaa
2. nov 2022

Ked nastupis na matersku,tak ti bude chodit materska a tehotenske do porodu,potom len materska

petamich
2. nov 2022

od 13tt poberas zrejme tehotenske (neviem o ziadnej rodicovskej davke), na to mas narok do porodu, porodom ti zanika narok na tuto davku a dnom nastupu na matersku dovolenku (6 alebo 8 tyzdnov pred porodom spravidla) zacnes namiesto PN poberat matersku (zrejme mas narok, ked sa domnievam, ze mas tehotenske), do porodu od nastupu na MD budes teda poberat matersku a tehotenske a po porode uz iba matersku, kym nepojde na rodicovsku a tam budes mat narok na rodicovske

a po porode si este vybavis prispevok pri narodeni dietata (kocikovne) a rodinne pridavky a manzel/partner ak pracuje moze uplatnovat danovy bonus

vanessa460
7. nov 2022

@petamich >Dobrý deň prajem, chcela by som sa informovať o schválení materskej, na koľko som v ochrannej lehote podľa novely schválenej od 1.6.2022 ale na soc.poistovni mi bolo povedané že prešetria či mi materskú priznajú. Pracovný pomer som skončila 31.1.2022 odpracovaných mám vyše 380dní pracovala som tam skoro 4 roky, prvý deň tehotenstva určený lekárom je 11.3.2022 takže som otehotnela 2 mesiace potom, čiže spadám do 180 dní po skončení nemocenského poistenia,termin pôrodu mám 15.12.2022 co je 39 týždňov od začiatku tehotenstva určené lekárom. Materskú žiadam od 3.11.2022 čo je 6 týždňov pred termínom pôrodu, keďže ochranná lehota je 8 mesiacov od začiatku tehotenstva aj toto mi tým pádom vychádza od 11.3.do 3.11.2022. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.