Materská a tehotenské - nárok a ich výpočet

17. jún 2021

Prosim Vas velmi pekne o radu, nakolko som v SP od 3 tetusiek dostala ale ze uplne protichodne informacie...

TP mam 20.12.2021, cize materska sa mi vypocitava z roku 2020.
To som robila nasledovne:
Januar, februar - TPP (VZ 1000€ brutto)
Marec - 1.3. - 9.3. - TPP (VZ asi alikvotne z 1000€) - potom nastup k 10.3. na MD.
Marec - 10.3. - 31.3. - dohoda (VZ brutto 500€- asi alikvotna ciastka z toho).
April, maj, jun, jul, august, september, oktober - dohoda (VZ 500€ brutto).
November - 1.11. - 19.11. - dohoda (vz brutto 500€- alikv.ciastka)
November - 20.11.- 30.11. - TPP (VZ brutto 1000€ - alikv.ciastka)
December - TPP (VZ 1000€ brutto)

Prosim Vas, ako, resp.z coho sa mi bude pocitat materska? Ja som z toho jelen uz naozaj.
Z dohody nemam 270 dni, to som si vypocitala.

Cize iba z TPP???
TPP+ aj dohoda???
3 pani mi nakoniec povedala ze je to retazovy porod, cize matersku budem mat povodnu ako predtym.
Ako to je???

Taktiez tehotensky prispevok som ziadala len z TPP, lebo z dohody nemam tych 270 dni splnenych, to je prosim spravne, ano?

Som uplne zmatena, ako vam mozu v 1 institucii povedat 3 rozne vysvetlenia...

Dakujem.

lilinka88
17. jún 2021

Ten TPP, z ktorého si šla na materskú ti trvá? Dohoda bola u iného alebo rovnakého zamestnávateľa? November,december čo si odrobila bola nová zmluva či ten PP,z ktorého si šla v marci na materskú?

autor
17. jún 2021

@lilinka88 ano TPP rovnaky bol aj trval aj trva. Nov. a dec. bola rovnaka zmluva, vratila som sa hned po MD naspat do prace (na druhy den).
Dohoda bola u toho isteho zamestnavatela. Len kvoli materskej som nemohla mat TPP. Preto sme to na ten cas riesili dohodou.

lilinka88
17. jún 2021

V tom prípade to zreťazena materská nebude, tam nesmie byť medzi jednou a druhou materskou nič odrobene.
Nie som si úplne istá, ale počítať by sa mala asi iba z príjmov z TPP za minulý rok

autor
17. jún 2021

@lilinka88 dakujem ti velmi pekne za reakciu... mne logicky vychadza tiez iba TPP. Ale tety tam ma uplne domylili.

A prosim ta este, ten tehotensky prispevok som ziadala dobre, iba z TPP, ano?

lilinka88
17. jún 2021

Pokiaľ nemáš mimo tej dohody za posledné dva roky ešte iný ukončený pracovný pomer, dohodu a pod, tak dobre, iba z TPP. Mohla si žiadať aj z tej dohody, ale bol by ti z nej zamietnutý. Predpokladám,že na ten TPP si nemala vôbec prerušenie z dôvodu RD?

autor
17. jún 2021

@lilinka88 nemala, TPP mi trva nepretrzite od 2011. Len na MD som bola. hned potom som nastupila naspat do prace.
Nemam tam ziadne prerusenia, prestije ani nic.
Vsetko mi pekne nadvazuje ako ma.

Neziadala som o tehotenske z dohody presne pre to, ze tam nemam tych potrebnych 270 dni.
Cize som urobila dobre.
Dakujem ti este raz za odpovede 😊

lilinka88
17. jún 2021

Nemáš zač 😉

smoklik07
21. jún 2021

Chcela by som sa spýtať teraz mi 30.6. Končí pracovný pomer a zistila som ze som tehotná môžem ísť v ochrannej lehote na PN ako tehotná? A potom po PN ísť rovno na materskú?? Ci tak dlho nemôžem byť do materskej na PN?? Poraďte prosím co robiť v takejto situácii. Ďakujem

zuvelyn
21. jún 2021

Ja ti len chcem poradit, daj si pozor ked ti pride rozhodnutie za tehotenske, prepocitaj si ci ti zadali spravne rozhodujuce obdobie. Mne vyratali tehotenske z rozhodujuceho obdobia 2019 miesto 2020, pricom ja som v roku 2020 este pracovala (mala som max VZ), az v marci som nastupovala na matersku a dost sa s nimi natahujem. Riesila som to aj v pravom poradenstve kde jedna baba ma rovnaky problem.

autor
21. jún 2021

@zuvelyn este mi nic neprislo. Ale dakujem, budem si to kontrolovat.
Predpokladam, ze je tam uvedene, z akeho obdobia to pocitali, nie?

zuvelyn
21. jún 2021

nie je tam nic uvedene, iba vymeriavaci zaklad a teda denna davka, ja som hned vedela ze je to zle lebo mam narok na maximum a vyslo mi menej, tak som si to prepocitala doma sama