Materská a tehotenské

klaudia_107
25. júl 2022

Ahojte, cakame druhe babatko, momentalne som na RD, poberam vyssi rodicovsky. Po ukonceni materskej som v 7 dnovej OL isla na PN a tu som posielala priamo do soc. poistovne. Poberala som PN a rodicovsky. Chcem sa opytat, budem mat narok na poberanie tehotenskeho (pri prvom tehotenstve som nestihla nakolko sa dietatko narodilo v marci) a narok na matersku, pracovny pomer stale trva. Plati to, ze sa jedna o retazovy porod, aj napriek PN, kedze som nenastupovala spat do prace, a vyuzila som ochrannu lehotu, a nebude nizsia ako prva materska? Ak teda budem mat narok na matersku, je potrebne pred jej poziadanim zrusit rodicovsky a az nasledne poziadat socialnu poistovnu, alebo si to vedia medzi sebou nejako vybavit? Dakujem krasne za odpovede

pondelok01
25. júl 2022

@klaudia_107 ak pracovny pomer trva, tak aku ochrannu lehotu si vyuzila?

klaudia_107
autor
25. júl 2022

@pondelok01 7 dnovu OL, tak mi to poradila pani v socialnej poistovni. Ak by som isla na PN napr. 8 den po skonceni materskej, pn by som bola ale nebola by mi vyplacana. Tym padom s tym nic zamestnavatel nema, overila som si to aj na mzdovom a tam mi to potvrdili

lilinka88
25. júl 2022

@klaudia_107 kedy máš nástup na materskú?

lilinka88
25. júl 2022

@klaudia_107 pokiaľ pracovný pomer trvá, nárok budeš mať,ak na tehotenské,aj materské

klaudia_107
autor
25. júl 2022

@lilinka88 este len som na zaciatku tehu, dietatko by sa malo narodit v marci 2023. Prvy syn sa narodil v marci 2021.

lilinka88
25. júl 2022

@klaudia_107 tak pokiaľ bude PP stále trvať, materska by nemala byť nižšia ako bola prvá a tehotenské sa bude počítať z VZ z minulého roka - od 1.1. po nástup na materskú

klaudia_107
autor
25. júl 2022

@lilinka88 dakujem pekne za odpoved 🙂