Materská a PN

dominikahegedusova
21. dec 2020

Ahojte,

Idem si po radu od skúsených. Žienky prosím vás, čakám svoje prvé bábo a plánujem ísť na PN.
U zamestnávateľa pracujem od 2.7.2018 a na PN by som chcela nastúpiť od februára 2020. Ale mám dilemu, pretože sa neviem nikde dočítať či sa mi do priemeru materského bude rátať aj to obdobie počas PN, nakoľko tam mi o dosť klesne priemer mojej mzdy.

Ďakujem za vaše odpovede a prajem Vám krásne sviatky

evamea
21. dec 2020

Nechcem byť zlá, mňa len zaujalo to, že niekto si dokáže PN naplánovať..
K veci. Z PN sa materská neráta.

dominikahegedusova
autor
21. dec 2020

@evamea pretože mám možnosť si najprv v práci vyčeprať dovolenku ktorú mám, viem si naplánovať aj PN .. ..

petamich
21. dec 2020

@dominikahegedusova ona to skor myslela tak, ze PN sa ma odovodnene davat, ked je nieco v neporiadku a teda ak nejde o planovany operacny zakrok, tak ano PN by sa logicky nemala dat planovat, ze od buduceho tyzdna budem PN
a k otazke rok 2020 a priemerna mzda bude zakladom pre vypocet materskej, takze mozes ist pokojne na PN

klarissa25
21. dec 2020

@dominikahegedusova a to uz teraz vies ze budes mat nejake zdravotné problémy ked chcey ist na pn??

domisha02
21. dec 2020

@dominikahegedusova môžeš kľudne ísť na PN z tej sa neráta materská.. aj ja som tak bola od začiatku tehotenstva bola som na rizikovom a potom som nastúpila normálne na materskú 🙂

mogaa
21. dec 2020

@dominikahegedusova na PN samozrejme ísť môžeš, ak ťa gynekológ vypíše a udá ti fiktívnu diagnozu(tehotenstvo nie je diagnoza na PN), treba ale počítať s tým že chodia aj kontroly zo SP a ano chodia aj tehotným....takže ak chceš sedieť doma,v lepšom prípade byť obmedzená vychádzkami, prečo nie.....

petamich
21. dec 2020

@mogaa tehotna zena navyse castokrat vychadzky ani nema, prave preto, ze dovodom PN je rizikove tehotenstvo = mas lezat doma a setrit sa, ja som tiez teraz tehotna, dokonca mam aj predchadzajucu anamnezu na rizikove ale zatial sme to s lekarom ani nespomenuli a to mi je pekne zle uz 5 tyzdnov 🙂 mam co robit aby som pocas online stretnutia neutekala 🤢 ale teda nevieme aku ma autorka pracu, mozno je namahava a radsej ist na PN ako lutovat ale ano moj lekar sa tiez "stazoval", ze dnes akoby zeny cakali, ze tehotenstvo = PN, asi na tom nieco bude starsie prvorodicky, problemy, potraty...

sonka_miro
21. dec 2020

@petamich vies niekedy za tym ze je starsia prvorodicka nieco je. Ano rodila som 3 mesiace dozadu ako prvorodicka v 35ke. Ale mam za sebku 2 x MA a nasledne 8 rokov marneho snazenia, 1 x neuspesne ivf a uz ked som to necakala tak som ostala tehotna. Tak isto ma lekar od 6tt vypisal PN, mala som sice sedavu pracu ale hodne stresovu, mimo toho som si musela pichat inekcie vzdy v rovnaku hodinu a pod. A tiez som nebola nadsena z PN ale pre vytuzene dieta urobis cokolvek. A ziadna z nas nemoze vediet co ma autorka za sebou a kvoli comu PN. Mozno ju lekar chcel vypisat len sa dohodli ze ma este D a nasledne nastupi na PN. V dnesnej dobe ma.vela zien problem otehotniet a vynosit. A z vlastnej skusenosti radsej by som pocas tehu chodila do prace kde by som nemyslela stale na to ci je vsetko ok, ci sa hybe atd.

petamich
21. dec 2020

@sonka_miro urcite ano, na konci dna je to kazdeho osobna vec ako a ci a kedy, ja mam 34 cakam prve dieta, po dvoch AB, picham si fraxiparin, beriem hornony ale kedze mam to stastie, ze v tomto case pracujem z domu a viem si tu pracu vacsinou rozlozit aj tak, ze si cez den pospim a potiahnem vecer, zatial nad PN neuvazujem aj tak sedim doma ale akonahle by bolo nieco v neporiadku alebo by som mala narocnejsiu pracu alebo cokolvek, mat za sebou to co mam, nevaham ani sekundu, ja mam kuok motivaciu neist na PN, aby som si pracou zamestnala hlavu a nerozmyslala kazdu chvilu, ci je vsetko ako ma a je mu tam dobre 🙂

sonka_miro
21. dec 2020

@petamich ja som nemala moznost pracovat z domu ak by to bolo mozne urcite to vyuzijem. Ja som pichala clexane. Drzim palce 😊

terina25
21. dec 2020

@evamea
@klarissa25 ked neviete odpovedat na autorkinu otazku,tak nemusite rypat...klasika tu na mk. Co ak ma autorka zdravotne problemy prip.ma uz vyssi vek. To vas nenapadlo?ale nie, ked neviem odpoved ,tak si aspon trochu rypnem,ked uz nic ine. Aspon v tomto sviatocnom obdobi by ste sa mamicky mohli krotit

evamea
21. dec 2020

@terina25 Ak by si vedela čítať tak dobre ako ma hodnotiť, tak by si zistila, že som odpovedala. 😉

terina25
21. dec 2020

@evamea citat viem. A odpovedala si az po tom rypnuti 😉

evamea
21. dec 2020

@terina25 Moc sa nad tým vzrušuješ. To však nie je už môj problém. Autorke tvoje vnútorné pocity tiež nedali odpoveď na otázku. 😁

terina25
21. dec 2020

@evamea 🤦😂😂😂

1katus1
21. dec 2020

@mogaa dá sa už u lekára dojednať aj neobmedzene vychadzky tehotným to bežné dávajú ja som tak mala stačí sa opýtať a to mi lekár pn lebo som mala preeklampsiu

mogaa
21. dec 2020

@1katus1 väčšina gynekologov neobmedzené nedáva, dávajú sa len pri určitých diagnozach....tehotenstvo samo o sebe nie je dôvod na PN.....ak je niekto na PN má dodržiavať liečebný režim....každý lekár aj gynekolog má kontroly PN-niek revíznym lekárom či ide o reálne diagnózy , niekomu kto má krvácanie alebo mu hrozí predčasný pôrod ani nedajú vychádzky, lebo proste na PN je preto že musí ležať.....všetko záleží akú diagnozu gynekolog vypíše na PN(samozrejme ju musí mať aj podloženú vyšetreniami)len pri málo diagnozach sú povolené neobmedzené vychádzky, takže vôbec sa tak bežne nedávajú ako si to predstavuješ ty......ano dajú sa dať, ale len pri určitých diagnozach.....a každého gynekologa kontroluje revízny lekár, takže ten môže vychádzky upraviť ale aj uplne zrušiť.....

beatamic
21. dec 2020

@evamea je to normálne si naplánovať, závisí od prace a od okolností 🙂

babydesire
21. dec 2020

Co do nej rypete?!?!
Ja som to tiez tak mala. Tiez som si "vybavila" pn u obvodnej,,,gynekolog odmietol aj ked som bola dva mesiace po MA a pracovne prostredie nevyhovujuce, a falsi potrat som riskovat nechcela...a chvalabohu ze som ostala pn do nastupu na matersku,,mame zdrave dieta.. viem,ze tehotenstvo nirje choroba ale ak ma zena dovod a obavy o zivot babatka mala by mat pravo na pn..len verejnost a lekari to tak nie vzdy vidia

1katus1
22. dec 2020

@mogaa všetko záleží od lekára toho čo mám ja.viem ze dáva bez problémov. Ale ako vidím ty vieš najlepšie .... Pekný deň

mogaa
22. dec 2020

@1katus1 no pracovala som vo veľkej medzinárodnej firme kde boli teda kočky z celého Slovenska a teda ani jedna nemala neobmedzené vychádzky😉a aj žena bývalého kolegu čo robila na SP mi raz hovorila že neobmedzené vychádzky sú z 95%psychiatrické diagnozy alebo onkopacienti

dominikahegedusova
autor
22. dec 2020

Prosím o zmazanie môjho príspevku - otázky nakoľko som sa nevhodne vyjadrila a niektoré dámy sa nevedia krotiť. Ďakujem