Materská a ochranná lehota

fruits
22. júl 2014

Ahojte chcem sa spýtať či sa niekto stretol s niečím takým ako ja. Zaniesla som žiadosť o matersku ktorá mi má začať 28:7:2014 na sociálku, vedela som že nesplnam ich podmienky čiže nemám nárok na materskú, tým pádom mi mala pani dať papier o tom, že nemám nárok a basta lenže ona zistila, že ja som ešte do konca augusta v 8 mesačnej ochrannej lehote, pretože ked som otehotnela som bola zamestnaná na dohodu ktorýá mi končila 31. 12. 2014 a preto mi nemôže dať ten papier že nemám nárok. na materské a že až ked sa malý narodí mám poslať jeho rodný list do bratislavy a z tade mi pošlu papier o tom, že nemám nárok. Lebo ja som si myslela že kedže som už odovzadala tu žiadosť o materske tak do 60 dni mi má prisť odpoved zo sociálky že mi nevzniká nárok a tým to končí. Takže som uplne nepochopila tomu, že čo s tým rodným listom. Tak ma už doplietla , že som nevedela ako sa volám. 🙂 Prosím Vás ako to teda je?? Príde mi teraz do tých 60 dní ten papier o tom, že nemám nárok alebo nie ??? 😒

safranca15
22. júl 2014

ja som otehotnela rok a pol po tom co som dostala vypoved a na matersku som isla v juli 2013 a narok som mala lebo som bola v tej 2rocnej lehote takze ak mas odpracovanych270 dni pred natupom na matersku tak narok mas

nuklia
22. júl 2014

Ja som sa bola dnes pytat na socialke ohladne tej ochrannej lehoty a pani mi povedala, ze ked sa ti babo narodi do 8mesiacov - co je ochranna lehota, tak mas narok na matersku...

fruits
autor
22. júl 2014

no to je to že ja nemám dostatok dni čiže nemám nárok na materskú ale som v ochrannej lehote a kvoli tomu mi teta na sociálke nedala papier o tom že nemám nárok, pretože v papieri bolo napísané, že nesplnam nárok a niesom v ochrannej lehote lenže ja som v ochrannej lehote a preto mi to nedala. tak teraz neviem či mi do tých 60 dní príde zo soociálky papier, že nemám ten nárok. Mne ide len o ten papier pretože teraz mám zbytočne problémy aj na úrade práce.

gapa
22. júl 2014

@fruits oni možno rátajú s tým, že možno aj teraz by si mohla byť nem.poistená, tj. ak ti chýba len pár dní, tak by si nárok možno mohla získať. Neviem, o čo ti ide, lebo nárok na rodič.príspevok máš aj tak až odo dna narodenia dieťaťa, nie skôr, tj. aj tak skôr nič neporiešiš. Ale čo je fakt, že po pôrode je problém niekam chodiť. Ale snád ti to potom obratom pošlú, môžeš si už teraz pripraviť obálky, nech potom len to pošleš. Nezabudni aj na prihlášku na dôch.poistenie v soc.poistovni do 45dní po pôrode a najlepšie ajj pre seba si urob kopiu a nech ti dajú pečiatku nan - tá sa dáva podla bydliska, nie podla zamestnávatela.

fruits
autor
22. júl 2014

takto v podstate mi ide len o ten papier že nemám nárok.... či mi príde alebo nepríde.... ja sa kašlem na ich peniaze viem že nárok na rodičovské mám až po narodení to všetko viem len mna dnes tá teta na tej sociálke tak doplietla že teraz neviem či mi sociálka pošle papier o tom, že nemám nárok..... aby som to nemusela vybavovať všetko potom a presne po pôrode.

iva123a
23. júl 2014

@safranca15 mohla by si prosim poradit aj mne? 31.12.2013 mi skoncila zmluva v praci kde som robila dva roky.cely januar 2014 som bola PN.teraz som pol roka na urade a momentalne som v piatom mesiaci.od 1.8.idem do prace az kym nebudem mat nastupit na matersku..cize tych 90dni budem zamestnana urcite.chcem sa spytat,mam teda narok na matersku ak mam odpracovanych tych 270dni za min.dva roky ale potom som bola 7mesiacov na urade???nieje to dlha doba od tych 270dni??bojim sa aby mi to vyslo...dakujem

iva123a
23. júl 2014

@safranca15 a to si bola ten rok a pol na urade??a matersku ti teda vyratali z tej prace predtym???som myslela ze ked si na urade tak dlho ze nemas narok na matersk aj ked mas tych 270dni odrobenych..ale davno..

safranca15
23. júl 2014

jezis prepac zle som ti to napisala ono to je rok a pol co som zistila ze som tehotna a ked som to zistila som bola pol roka na urade prace tak preto som mala narok na matersku nehnevaj sa akosi sa mi to poplietlo

dena1973
23. júl 2014

@iva123a Podmienka nároku na materské je, že musíš mať pracovný pomer (nemocenské poistenie) resp. byť v ochrannej lehote. Ak budeš mať pracovný pomer (nem. poistenie) a vo firme odpracuješ do nástupu na materské (bez PN, OČR...) najmenej 90 kal. dní, tak túto podmienku nároku by si splnila. No ďalšou podmienkou je 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky pred pôrodom. Počíta sa každé ukončené nemocenské poistenie + to aktuálne, z ktorého nastupuješ na materské. Neviem presne dátumy od kedy do kedy si pracovala za posledné 2 roky, kedy máš nástup na materské a pravdepodobný pôrod, takže asi tak.....

iva123a
23. júl 2014

@dena1973. 31.12.2013 mi skoncila pracovna zmluva v praci kde som robila vkuse dva roky.januar 2014 sm bola pn a od februara do jula 2014 som na urade.od 1.augusta budem zamestnana..v decembri mam termin porodu.z coho sa mi bude ratat vyka materskej?z tej starej prace alebo tejto novej kde mam nastupit..anevadi ze som vlastne od januara az do jula nezamestnana?rata sa mi tych 270dni za min.rok aj ked v tomto roku odrobim lrn tri mesiace?neviem ci ist do tej novej prace.ci sa mi to oplati...ci sa to bude ratat..dakujem

dena1973
24. júl 2014

@iva123a 270 dní poistenia dosiahneš.......ak máš termín december 2014, tak 2 r. dozadu je december 2012....a keď si pracovala od 12/12 do 12/13, tak tých 270 dní máš......Ak nastúpiš do nového zamestnania a odpracuješ vo firme najmenej 90 kalendárnych dní (počítajú sa dni bez PN, ošetrovného....), tak sa ti bude počítať materské z príjmu, ktorý dosiahneš u nového zamestnávateľa.....ak tým 90 kal. dní do nástupu na materské mať nebudeš tak sa bude počítať z predchádzajúceho kal. roka.....u teba z r. 2013.

havana_frost
25. júl 2014

@iva123a Ešte by som doplnila Denu, že do novej práce nastúpiť musíš - aby si mala poistný vzťah (alebo ochrannú lehotu - v ktorej by si pri nástupe na materskú nebola, ak by si nemala nový poistný vzťah po tvojom ostatnom zamestnaní, ktoré skončilo v 12/2013). Ďalej je to tak ako píše, ak viac ako 90 dní - materská sa ráta z tohto platu, ak menej ako 90 dní - materská sa ráta z 2013. Píšem to na margo tvojej poslednej vety, že nevieš, či sa ti do novej práce ísť oplatí. Oplatí - lebo bez nej nebudeš mať materskú žiadnu.

dena1973
26. júl 2014

@havana_frost Ak sa bavíme o novom zamestnaní, tak by malo byť logické a jasné, že bez nemocenského poistenia to nemá zmysel (ak je poistný vzťah, tak stále to nemusí byť aj z nemocenským poistením). Zamestnávateľ musí zamestnankyňu poistiť nemocensky, aby mala nárok na všetky nemocenské dávky.
@iva123a