Materská a maródka

petikmir
16. nov 2016

Ahojte mamičky. Ja som ešte len vo štvrtom mesiaci ale mám otázku. Momentálne som na Pn lebo v práci máme infekčné ochorenie . Minulý mesiac som bola Pn kvôli krížom. Samozrejme sa mi to odzrkadlilo na výplate, ktorá bola dosiaľ celkom fajn. Avšak tieto dva mesiace mi rapídne znižujú vymeriavací základ. Budúci rok mám termín a ja sa chcem preto spýtať. Budú mi posudzovať aj výplaty za tieto dva mesiace keď som Pn? A ešte jedna otázka.v apríli by som mala nastúpiť na materskú a zmluvy mám len do 31.8.2017. budem mať potom nárok na materskú až do septembra? Kto mi bude vyplácať ten posledný mesiac? Vďaka baby

alenah31
16. nov 2016

@petikmir Keď si PN nemáš výplatu, ale poberáš Náhradu príjmu počas PN - len prvých 10 dní ti ju vypláca zamestnávateľ a zvyšok sociálna poisťovňa. Samozrejme pokiaľ splníš podmienky a vznikne ti nárok na materské budeš ho poberať v plnej miere až do toho septembra. Materskú tiež vypláca sociálna poisťovňa a nie zamestnávateľ takže to, že ti 31.8.2017 skončí zmluva resp. PP nemá s jej vyplácaním nič spoločné.

limetka55
16. nov 2016

@petikmir Ahoj, materskú ti PN nezníži. Nerátajú sa ani dni počas PN ani nemoceské dávky za ňu, takže buď v kľude 🙂. A materskú ti vypláca sociálka, takže ak ukončíš PP, tak stále máš na ňu nárok. Teda ak si splnila podmienku nemocenského poistenia najmenej 270 dní za posledné 2 roky. A ešte taký detail.. Ak nastúpiš na materskú v apríli, tak ju budeš mať skoro do konca roka. Materská je 34 týždňov. 🙂

petikmir
autor
16. nov 2016

@alenah31
@limetka55 ďakujem za vysvetlenie. To tak prvorodička a každý mi hovorí niečo iné. Je pravda že minulý mesiac aj tento mi Pn platil zamestnávateľ keďže som marodovala do 10 dní. Samozrejme výplata bola preto nižšia. Po október som mala lepšiu výplatu a tento mesiac to zas bude slabšie preto som sa bála ako to počítajú. A ja som si pomýlila 24 týždňov s 34 tak to je celkom fajn 😉