Materská a jej výška

mrkva1
9. aug 2021

Dobrý deň, chcela by som poradiť, ohľadne maters
kej a jej výšky. Známa je zamestnaná od 01/2021 má menší úväzok a hrubú mzdu cca 600 €. Teraz zistila, že je tehotná a chcela by dosiahnuť vyššiu materskú. Termín pôrodu je cca 3/2022. Bude jej stačiť dať výpoveď a o pár dní sa zamestnanť späť u tohto zamestnávateľa s vyššou hrubou mzdou a iným úväzkom, bude sa jej MD počítať z toho nového PP?

Vopred ďakujem

lucka_ke
9. aug 2021

musela by sa zamestnať u iného zamestnávateľa na najmenej 90 dní bez PN a OČR, u toho istého to nestačí

rk123
9. aug 2021

moze sa zamestnat aj u toho isteho kludne, ale na inej pozicii a idealne nie uplne na 90dni, ale trosku viac 🙂

mrkva1
autor
9. aug 2021

@rk123 trošku viac je koľko prosím?

rk123
9. aug 2021

@mrkva1 tak ked to bude presne 90 je to take okate, tak napriklad 100 .. 120. ja som to teraz riesila a dali sme to na 120 cca

lucka_ke
9. aug 2021

SP to môže vyhodnotiť ako účelové
@rk123

mrkva1
autor
9. aug 2021

To nezisťujem pre seba, ale známu, ona má živnosť, lenže tam je oslobodená od platenia odvodov. + má ten čiastočný úväzok a chcela by vyššiu materskú.
@rk123 @lucka_ke

rk123
9. aug 2021

@lucka_ke ano moze. tak isto to moze vyhodnotit ako ucelove u ineho zamestnavatela. raz je podmienka taka, splnas ju a hotovo. a teda nepoznam nikoho komu by to takto vyhodnotili, za to poznam vela zien co to takto spravili

nafka0483
9. aug 2021

@rk123 U ineho zamestnavatela to nema byt preco ucelove. Ale ak u toho isteho ukoncis PP a nasledne uzavries novy - aj ked na inu poziciu tak je nanajvys otazne preco sa neurobil len dodatok na zmenu pozicie, vysku platu a pod. ale sa spekulovalo a ucelovo sa PP ukoncil a nasledne uzavrel novy.
Uplna zmena zamestnavatela na noveho nie je spekulacia, je bezne, ze ludia menia pracu.

rk123
9. aug 2021

@nafka0483 mne to nevyhodnotili ako ucelove, ani kamaratkam co to tak spravili. nie je tam podmienka ze tych 90dni musi byt u ineho zamestnavatela, tak pisem co je dane v podmienkach.
ale tychto tem tu je uz snad miliarda takze nech kazdy robi podla svojho uvazenia

nafka0483
9. aug 2021

@rk123 Ved nie kazdemu, ale MOZU. Ty mas take skusenosti, plno zien ma opacne. Podobne ako nedodrzanie vychadzok a kontrola pocas PN.

mrkva1
autor
9. aug 2021

@rk123 tak kolko tam musí byt zamestnaná? Myslím u druhého zamestnávateľa? 90 - aby vznikol narok na PN?

lilinka88
9. aug 2021

@mrkva1 nárok na PN ti vzniká už len z titulu,že si zamestnaná. Rozdiel je z čoho sa bude počítať.

mrkva1
autor
9. aug 2021

@lilinka88 práve o to ide. Aby dosiahla vyssiu MD

lilinka88
9. aug 2021

@mrkva1 PN nie je MD. Raz sa pýtaš na výšku MD a potom či bude mať nárok na PN 🤷

lilinka88
9. aug 2021

Nárok na PN vzniká od prvého dňa zamestnania. 90 dní NP je, aby sa PN, MD a iné nemocenské dávky počítali z daného zamestnania, pokiaľ sa napr mení zamestnanie počas roka. Takže áno, ak odpracuje na novú PZ 90 dní bez PN, OCR prip prerušenia NP, bude jej rozhodné obdobie pre výpočet MD od prvého dňa nového zamestnania do posledného dňa mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom si uplatňuje nárok na MD. Ale ako píšu vyššie, SP toto môže vyhodnotiť ako účelové

mrkva1
autor
9. aug 2021

@lilinka88 ďakujem

eriatko_r
5. apr 2023

@rk123 pripnem sa k tejto otazke lebo riesim obdobnu situaciu ci ukoncit povodny pracovny pomer a uzatvorit novu pracovnu zmluvu ale u toho isteho zamestnavatela s inou pracovnou poziciou a vyssou kvalifikaciou. Pretoze moj mi navysit legalne zmluvu vie a moze, ale nemalo by to podla mna zmysel pretoze ako narok namatersku by sa mi ratal rok 2022, kedze na matersku nastuoujem 09/2023. Alebo uzavriet od maja inde pracovny pomer za vyssiu mzdu a tento TPP ukoncit. Poradite,