Maródka a materská

qiika
21. okt 2016

Pekný deň, našla som tu množstvo podobných tem ale v žiadnej odpoveď na moju otázku.
Plánujeme drobca, ak by sa narodil buduci rok materská sa mi bude počítať podľa príjmov z roku 2016. Viem že musím byť nemocensky poistená aspoň 270 dní ale za posledné dva roky odo dňa nastupu na MD ? alebo v roku z ktorého sa bude vypočítavať materská ?
Momentalne som v pracovnom pomere od 3.3. 2016 a dnes som nastupila na PN - k dnešnemu dňu nemocensky poistená cca 232 dní. Neviem teda či poprosiť lekarku aby mi potiahla PNku ešte do tých 270 dní. Resp. počítaju sa vobec dni PN do tých 270 dní?

(Oplatí sa mi na jeden mesiac - December zamestnať sa u muža v sro s vyšším platom ? Pomôže mi to pri výške materskej ?)

majusqa77
21. okt 2016

270 dni pred porodom. a nie, na 1 mesiac sa neoplati, treba mat aspon 90dni bez PN a ocr

qiika
autor
21. okt 2016

@majusqa77 Ak by som sa zamestnala u muza v sro na dva mesiace ? november a december pomohlo by to ?

nivea777
21. okt 2016

@qiika majusqa ti napisala ze 90 dni,takze 90 dni..

majusqa77
21. okt 2016

@qiika mas dojem, ze november a december spolu maju 90 dni? 🙂

qiika
autor
21. okt 2016

@majusqa77 som už uplne dopletena tak sa ospravedlnujem. Ak to necham tak ako to je, budem mat vobec narok na matersku ? Vypocitaju mi ju normalne z prijmu za tento rok ak prac. pomer trval 8 mesiacov.. Pri predpoklade ze sa zamestnam trebarz po novom roku a doplnim tych 270 dní .

majusqa77
21. okt 2016

@qiika termin porodu minus dva roky dozadu musis mat 270 dni nemocenskeho poistenia. ak sa na poslednych 90 dni pred nastupom na MD zamestnas u muza a potiahnes to tam bez PNky, materska sa ti bude pocitat z prijmu u neho

qiika
autor
21. okt 2016

@majusqa77 A ak sa nezamestnam u neho a necham to tak ? v terajšom zamestnani som mala prijem cca 1200 eur v hrubom , bola by som rada ak by sa mi to ratalo z toho.

majusqa77
21. okt 2016

@qiika neviem, kedy mas termin a konci ti prac.zmluva? alebo?

qiika
autor
21. okt 2016

@majusqa77 momentalne som na PN a po jej skončení dávam vypoved

majusqa77
21. okt 2016

@qiika a preco nechces ostat pn az do nastupu na matersku? 🙂 teda predpokladam, ze si uz tehotna

qiika
autor
21. okt 2016

@majusqa77 Nie niesom, pisala som že planujeme drobca a ak sa podari narodil by sa v buducom roku, PN nebude dlhodoba. Pevne dufam ze najeskor do noveho roka si najdem ine zamestnanie ake bola by som rada ak by sa mi materska vypocitavala z tohto zamestnania..

majusqa77
21. okt 2016

@qiika ak nebudes v case otehotnenia v prac.pomere, nevznikne ti narok na md. potom budes musiet riesit ine poistenie, z ktoreho ti vznikne narok. ale ak tam neodpracujes 90 dni, neviem potom z coho by sa ratalo

qiika
autor
21. okt 2016

@majusqa77 čiže už nebudem mať šancu aby sa mi ratalo z tohto zamestnania ?
Napriklad ak by som od januara nastupila do noveho zamestnania, otehotnela po pol roku - počitala by sa mi materska z toho noveho a nie zo stareho za rok 2016 ?

majusqa77
21. okt 2016

@qiika ak tam budes zamestnana viac ako 90 dni, bude sa pocitat z toho. ak nebudes, neviem, ci minimum, alebo z roku 2016

qiika
autor
21. okt 2016

@majusqa77 ach jaj , konečne som pochopila. Čiže jediná možnosť aby sa mi ratalo z tohto zamestnania je, iba ak by som otehotnela ešte počas trvania tohto prac. pomeru.

gapa
21. okt 2016

@qiika záleží, aký zákon bude platiť v čase nástupu na md, tj. možné nejaké zmeny sú. Ale ak by platilo to, čo platí teraz, tak:
- ako už písali v období 2roky pred skutočným pôrodom musíš mať aspon 270kalend. dní nem.poistenia (tj. približne 2roky pred termínom)
- a trvajúce nem.poistenie v čase nástupu na md alebo aspon v čase, ked si už tehotná, ak zanikne, trvá ti ochranná lehota
------
tj. ak v čase ukončenia tohoto nem.poistenia tehotná nebudeš (začalo 3.3.16 a skončí možno pri ukončení pn napr. 31.10.2016), tak nemáš ani 270dní nem.poistenia.
Ak po ukončení nem.poistenia budeš mať nového zamestnávatela alebo viacerých, ale ani v jednom nedosiahneš aspon 90kalend. dní bez pn, očr, tak sa ti matesrké, na ktoré nastúpiš v r.2017 bude rátať z vym.základov z roku 2016, ak tam máš aspon 90kalend.dní platené nem.poistenie v r.2016 u iného ako posledného zamestnávatela.
Ak by si 90dní platenia poistenia dosiahla, tak už sa materské bude rátať z vym.základu v novom zamestnaní.
Potom ešte ten zákon overiť.