Mám ZŤP preukaz. Ako získam nárok na materskú?

7. feb 2021

Ahoj poprosila by som radu od niekoho kto pracuje na sociálke. Ide o to ze s priatelom by sme chceli dieta. Ja dlhodobo nepracujem mám zdravotné problemy(mám ZŤP preukaz). Co mam robit aby som po porode poberala hoci najnizsie davky. Pocas 270 dni som ochotna platit statu. Nerozumiem sa do toho a veľmi by mi pomohlo keby mi niekto vysvetlil, co je potrebne urobit.

rachel36a
7. feb 2021

Ak ti nezalezi na vyske davky ale !en na tom aby si nieco dostavala tak nemusis robit nic...po narodeni dietatka budes mat narok na RP vo vyske 275,90€

autor
7. feb 2021

@rachel36a čiže ak by som si dobrovolne platila 270 dni nemocenske poistenie z najnižšieho vymeriavacieho základu, matersku by som mala cca 400 eur teda rozdiel medzi materskou a RP by bol cca 130 eur, pričom take sú zhruba náklady na dobrovoľne nemocenské poistenie mesacne. V takomto prípade sa mi dobrovoľne nemocenské poistenie neoplatí??

lienocka2808
7. feb 2021

Plus este nezabudaj, ze ked budes nemocensky poistena mas narok na vyssi rodicak 370 eur, oproti zene, ktora neni NP, tam je myslim rodicak o 100eur nizsi. Aj na to treba mysliet. Rodicak mas do 3 rokov veku dietata.

rachel36a
7. feb 2021

Ale zase ak by ti vysla materska, tak potom by si brala ten vyssi RP co je nejakych 378€

autor
7. feb 2021

@lienocka2808
@rachel36a
Dakujem veľmi ste mi pomohli. Ste super

nafka0483
7. feb 2021

Super, ze si ochotna platit statu... ono to totiz tak chodi, ze najprv treba do systemu nieco dat, aby si nieco ziskala.
Mozes sa zamestnat, alebo si platit dobrovolne poistenie (plati sa cely balicek neda sa vybrat len nemocenske). Potrebujes za posledne 2 roky pred porodom aspon 270 dni. Pozor na to kedy otehotnies - pretoze druha podmienka je mat aktivne poistenie alebo byt v ochrannej lehote. Cize otehotniet este pocas trvania poistenia. Ked uz otehotnies a nebudes si niecim ista, tak napis zas, aby ti to platenie nevyslo nazmar.

nafka0483
7. feb 2021

A este pozor - ak mas invalidny dochodok s mierou poklesu schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost viac ako 70%, tak si ten balicek platit nemozes.