Mám pozastaviť živnosť na rodičáku?

3. feb 2024

Pekný deň prajem, pred otehotnením som si otvorila živnosť.
Skončila som s prácou kvôli tehotenským nevoľnostiam a od vtedy som sa do prace nevrátila a teda nevykazujem ani ziadnu zárobkovú činnosť - žiaden zisk.
Ako ale čas rýchlo plynul nejak mi vypadlo že by som tu živnosť mala aj pozastaviť 😃
Ako je to teda mam si ju predsa teraz pozastaviť? Pýtam sa kvôli nejakým platbám za poistné či dane 🤷🏻‍♀️ ci mi nemôžu teraz spätne napáliť nejaku vysokú sumu alebo čosi take 😃 absolútne sa nevyznám tak ďakujem za pomoc 😊

lenkakravcova
3. feb 2024

Tak minimálne kvôli povinnosti podať daňové priznanie je fajn ju pozastaviť ak z nej nemáš príjem.
Za minulý rok si si už daňové priznanie podávala?

kulumulu123
3. feb 2024

Pokial viem tak v case ked poberas RP tak vsetky platby plati za teba stat myslim socialku a zdravotne poistenie... Akurat ak vyuzivas auto na zivnost tak olatis cestnu dan... Ale mozno sa mylim? Ak ano opravte ma niekto prosim. Vdaka

lenik98
4. feb 2024

No ja som si akurat dnes nasla mastnu sumu na socialke.. neprerusila som zivnost, som na rd a zajtra si to idem s nimi vybavit. A zdravotku platit treba bohuzial

kulumulu123
5. feb 2024

@lenik98 mne prislo prave min tyz ze zdravotku neplatim pokym som na rodicaku priamo z poistovne mi poslali vyuctovanie. Tiez ked som nastupila na rodicak tak mi prislo ze socialnu a zdravotnu poistovnu nemusim platit po dobu trvania RD tak neviem...

bublinka1426
5. feb 2024

no, ak nemas pozastavenu zivnost myslim ze z tej si musis platit ZP ale najlepsie si zavolat na zdravotku. a inac ak nemas prijem, urcite je vyhodnejsie zivnost pozastavit po dobu Rodicaku nech nemas zbytocne opletacky.

lenik98
5. feb 2024

@kulumulu123 mam silny pocit ze netreba ani ZP platit... Hoci neviem ci ma tetusky v zdravotke pochopili spravne ked som vysvetlovala situaciu lebo isli si svoje, ze treba zdravotne cvakat. 🤷 Taaaak cvakam. Darujem im peniaze