Mám povinnosť nahlásiť zamestnávateľovi, že som na rodičovskej a nepoberám rodičovský príspevok?

ivonka27
10. sep 2023

Som na RD, ale manžel sa chystá na MD pred dovŕšením 3r. Dieťaťa. Viem že sa musím ísť odhlásiť z poberania RD na SP. Mám ešte dáke povinnosti? Treba oznamovať zamestnávateľovi že prerusujem poberanie RD ale zostavam doma do 3 rokov? Vyplývajú z toho zamestnávateľovi dáke povinnosti? Do zamestnania sa už nechcem vrátiť, ale chcem aby mi došla dovolenka na ktorú mám nárok za trvanie tých troch rokov.

klarissa25
10. sep 2023

Ty neprerusujes pozeranie RD. Pobera sa rodičovský príspevok. Ty ostaneš ďalej na rodičovskej dovolenke. A zrušiť si rodicovsky príspevok musíš na úrade práce, ten ti ho predsa vyplaca. Nie socialna poistovna

tahomi
10. sep 2023

A dovolenka ti patri iba za obodbie MD, nie RD.

lasona
10. sep 2023

Nemusíš, akurát sa mi zdá ze budeš musieť platiť zdravotku

petamich
10. sep 2023

nemozete zostat doma dvaja s jednym dietatom - takze ty bud spat do prace alebo si budes musiet zdravotku platit sama

a s dovolenkou mozes nalozit dvomi sposobmi - oznamit zamestnavatelovi navrat do prace a rovno cerpat dovolenku, otazka je co potom alebo pri ukonceni pracovneho pomeru ti zamestnavatel dovolenku preplati (teda mohol by, moze aj chciet, aby si si ju cerpala je to na dohode)

a na dovolenku mas narok len pocas materskej, pocas rodicovskej nie, takze si treba zistit, aky narok ti vznikol a pred tym nez manzel pojde na matersku, treba na UPSVaR podat ziadost o odnatie rodicovskeho prispevku

siska53
10. sep 2023

@ivonka27 suhlas s @petamich