Mám nárok na rodičovský, keď som robila v Nemecku?

alexandra177
9. okt 2017

Ahojte. Poradte prosim. 4 roky som zila a pracovala v nemecku. Tam som aj otehotnela a poberala matersku. S priatelom sme sa pred viac ako rokom vratili na sk. Partner normalne pracoval a poberal aj rodicovsky prispevok. Ja som registrovana na urade prace. Partnerovi teraz skoncila zmluva a odisiel do irska. Ja chcem ziadat na seba rodicovsky prispevok kedze som s malym na slovensku aj tu mame trvaly pobyt a riadne sa o neho staram. Na urade mi povedali ze nemam narok na rodicovsky kedze partner bude pracovat v irsku a ma ziadat tam. No v irsku neexistuje ziaden rodicovsky prispevok. Ja sa musim chodit s malym dietatom hlasit na urad prace lebo ho nemam s kym nechat. Posielaju ma na kadejake kurzy na ktore chodit nemozem pretoze je to 4x do tyzdna po 6 hodin a nemam kam dat svojho 16mesacneho syna. Vsade citam ze mam narok na rodicovsky prispevok pokial sa zdrzujem na sk a pokial partner pracuje v zahranici kde neexistuje rodicovsky prispevok. Prosim poradte mi. Co mam ist za pravnikom ? Alebo kupit tym kravam co sedia na urade knizku zakonov aby si prestudovali? Prosim prosim poradte mi. Dakujem za kazdu odpoved

nelinka2009
9. okt 2017

Nemala by si pobwrat nieco z,Irska, alebo nemecka?

nelinka2009
9. okt 2017

Ale mala by si mat narok pokial tu mas trv pobyt

alexandra177
autor
9. okt 2017

V irsku neexistuje ziaden rodicovsky prispevok. Tam su iba pridavky na dieta o ktore moze ziadat priatel az po roku. A z nemecka mi nic nedaju lebo som sa vratila na sk a nebyvam tam uz vyse roka

nelinka2009
9. okt 2017

@alexandra177 no a prave preto, ze tam nic take nieje,mala by si mat narok na ten nas slovensky...

nelinka2009
9. okt 2017

A rodinne pridavky zo svk mas??

alexandra177
autor
9. okt 2017

Ved prave preto ale na urade ona mi nevie povedat a ona mi nevie povedat a nieco sa jej spytam tak uteka za kazdou kravinou za veducou sa pytat

alexandra177
autor
9. okt 2017

Nemam. Este len teraz som si podala ziadost na ne. Musela som cakat na papier z nemecka ze mi vzali rodinne pridavky uz od minuleho roka a musim vratit peniaze. A ze mam ziadat tam kde zijem cize tu na sk . Ja uz vazne neviem na koho sa mam obratit som z toho zufala

nelinka2009
9. okt 2017

@alexandra177 no tak skus ju poprosit nech rovno tu veducu teda zavola... A ak im to zahranicie nespomenies,a jednoducho si das len ziadost? Vies nech niesu take domotane chudatka... Ved tam ti staci rodny list dietata a obciansky.

alexandra177
autor
9. okt 2017

Lenze ja uz som spomenula. Tiez som si mohla radsej do jazyka hryznut.
Fakt neviem ci mam pisat na ministerstvo nech mi rovno tam povedia alebo co mam robit.

nelinka2009
9. okt 2017

@alexandra177 uradprace ma svoju infolinku... Vygoogli. Ked budes volat dobre si zapamataj meno s kym hovoris, takuto kravinu v ramci eu aby nevedeli... By som sa stazovala na pracovnicku ak nirje nova... Vsak tu kazda co porodi ci robila ci darmozracila ma rovnaky rodicak, tak preco by si ty pre boha nemala narok ked v krajibe kde si pracovala,a platila dane ti uz narok na nic nevznika a trv pobyt mas tu... Stacil by ti aj prechodny.. Ja,som tam niesla este papier zo socialky, ze som mala matersku aj ty musis nat bieco take z nemecka, zober to zo sebou... Vsak tam tie ziadosti hadam nevyhodnocuhe ta fufna, co nevie.. Daj jej potvrdenie o materskej z nemecka, vypis ziadost, ofot rodny list dietata a obciansky a podaj si. Ziafost prebrat musi a az,ti ju nahodou zamierny, tak budes riesit dalej.. Ved toto je do telky, aby sliv matka, ktora nakala bemala a bars aka hruska rodiaca ma.. Urcite daj vediet ako si dopadla.

alexandra177
autor
9. okt 2017

Vsetko som im dala. Prelozene papiere co ma uz dokopy vysli na 200eur. Vsetko maju. Aj zo slovenskej socialky som odniesla ze nemam narok na materske. Lebo tiez som tu na sk hned po skole pracovala 3 roky az potom som odisla do zahranicia. Synov rodny list som tam niesla uz 2x lebo neviem ci ho stratili abo jaku rit s nim spravili. Asi budem plakat

simca06022011
9. okt 2017

Takze v provom rade sa ty musis nahlasit na rodicovksu dovolenku, kedze sa riadne staras o dieta, tato dovolenka ti patri, a nie byt ako nezamestnana evidovana na UP. S partnerom to nema nic. Cize toto je prva vec. Druha vec, vypis si ziadost o rodicovsky prispevok. A bodka. Vobec s nimi o nicom nediskutuj. Trvaly pobyt tu mate, podmienky splnate. Neviem preco ked ste sa prestahovali nerisili ste to takto hned, ale dali ste rodicak na partnera a ty si sla do evidencie.. ked do 3 rokov mozes byt na rodicovskej dovolenke... zacnite zmenou tohto statusu a tym padom ta prestanu obtazovat s kurzami a pohovormi na urade. Hlavne ked kopec dokladov uz maju.. na internete som ziadne "postupy", ktore opisujes nenasla... skus infolinku, kludne v inom meste kontaktovat upsvar atd...

nelinka2009
9. okt 2017

@alexandra177 nieee... Rodicovstvo je boj... Na materske si nemala narok, lebo uz si poberala so statu v ramci eu to je pochopitelne, ale ten rodicak sa mi nezda... To ich pketie, ze mas papier ze na svk si nemala narok na mayerske, co je v podstate jedno, lebo aj keby si nikdy nepracovala na rodicak narok mas... Tu infolinku si skysila??! Ja tam cinknem

nelinka2009
9. okt 2017

Jasneee uz viem simca ma pravdu ty nesmies byt v evidencii nezamestnanych sa daj vyradit...

nelinka2009
9. okt 2017

@simca06022011 ale zas mi prosim vysvetli preco by ten rodicak nemohol byt na neho? Ved popri rodicaku sa smie pracovat...

nelinka2009
9. okt 2017

@alexandra177 a tebe vznikol narok na nezamestnanecke nejake??

alexandra177
autor
9. okt 2017

Preto sme to tak spravili lebo sme nechceli prist o peniaze kedze z nemecka som nepoberala po materskej ziaden prispevok lebo som uz bola na sk a trvalo kym mi prisli papiere z nemecka fakt asi 4 mesiace. Ja ked som jej na urade povedala ci by som mohla na seba prepisat rodicovsky kedze ja som zo synom doma tak povedala ze jasne. A ked sme prisli ze chcem lebo nestiham sa hlasit na urade prace a stat tam s malym dietatom 2 hodiny kym pride na mna rad a ze partner odchadza tak uz je problem a to som si predtym vazne prestudovala zakony ze teda mam narok aj ked partner pojde do zahranicia lebo tam nic ako rodicovsky neexistuje a ja som matka svojho syna a som na sk a riadne sa o neho staram

nelinka2009
9. okt 2017

@alexandra177 urcite masss... Nedvihaju... Ako fakt mas z akeho si mesta ja zavolam k nam do ba...

alexandra177
autor
9. okt 2017

Ano ona mi povedala ze hned ma vyradia ked mi to uznaju. Ze to je normalne lebo este len ziadam.
A rodicak vraj nemoze byt na neho ked bude v zahranici pracovat ze ma ziadat tam ale oni nechapu ze tam to neexistuje a chcem to na seba lebo ja nemam s kym nechat syna doma ked sa musim ist hlasit. Ked ma posielaju na kurzy

alexandra177
autor
9. okt 2017

Ja som vranov nad toplou. Skus prosim ta zavolat ak teda mozes

nelinka2009
9. okt 2017

@alexandra177 urcite nedvihaju ale nevzdam sa mam to kusok zajtra tam dam prechadzku ak vude treba kamoska, jojky to isti to kde sme v kocurkove toto??

alexandra177
autor
9. okt 2017

Dakujem krasne vazne si to cenim. Som rada ze sa na sk najdu ludia ochotny pomoct. Lebo mne je uz vazne do placu. Odnikial nemam na nic narok. Nechapem.

nelinka2009
9. okt 2017

@alexandra177 nedvihaju dnes niesu strankove dni teda uz teraz... Ale zajtra to obvolam ved to kde zijeme aby matka co robila mala menej ako ta co nerovila??? To co je toto za jrajinu? To si bola u vas vo Vranove?

simca06022011
9. okt 2017

@nelinka2009 moze byt na neho, ale ONA nema pracu a ONA sa stara o dieta, nie on a teda zbytocne chodi na urad prace.

Iste ako prechodne riesenie ok, ale vidis ze teraz je to iba obtazujuce. Vyradit sa moze z evidencie az ked bude riadne nahlasena na RD, tj. treba tento status nahlasit v socialnej poistovni, neviem presne co sa tam hlasi. socialka ma na webe poradnu http://www.socpoist.sk/matka---opatrovatel---as... (otazocky si cervene obalky, po kliknuti sa rozbali, a mozete sa pytat)... treba si tam napisat a potom tym papierom smer upsvar vyradit sa s evidencie, podat ziadost o rodicovksky. Priklady ktore su tam, sa vsetky tykaju probelmu ze aj dieta zije s otcom v cudzine, ak to dieta zije tu, tak ma dostavat prispevok tu... doklady o tom, ze zo zahranicia nic nedostavate, maju... http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina-2/d...
@alexandra177
V provm rade im prizvukuj, ze ty si zaidas rodicovsky a ty zijes s dietatom tu u nas v SR. Nie s partnerom v zahranici a patri ti rodicovsky tam kde byvate.

nelinka2009
9. okt 2017

@simca06022011 urcite je to takto asi im chyba doklad zo slov socialky ci mas? Toto mna zas jakkk vytociiiiloooo

alexandra177
autor
9. okt 2017

Hej u nas vo vranove som bola. Inde ani nemozem ist na iny urad prace lebo to je podla bydliska.
Ja som im to tak prizvukovala ze ja som s nim doma a som tu na sk

nelinka2009
9. okt 2017

@alexandra177 na socialke,sa nahlas zatial na neplatenu rd, tym padom ta vyradia z evidencie nezamestnanych a potom ziadaj o prispevok, ten by ti mali doplatit aj 6 mesiacov spatne

simca06022011
9. okt 2017

nechyba, ona nie je nahlasena na rodicaku, ona je normalne nezamestnana. A musi toto dostat do stavu, ze je v socialke vedena ako poistenec statu na rodicovskej dovolenke (bohuzial neviem to presne, nerobim tieto papierovacky s materskymi vobec) a vtedy bude mat doklad o tom + bude vyradena z evidencie bez toho aby jej rastol dlh na poistnom ci uz SP alebo ZP. A ziadost o rodicovsky by som normalne vypisala a podala pisomne, tam nevidim dovod preco by ho ona nemala poberat, ak manzel nepobera.

alexandra177
autor
9. okt 2017

Ja som im odniesla doklad zo slovenskej socialky ze nemam narok na materske. Oni uz maju vsetky doklady. Jedine uz len vzorku stolice im mozem odniest lebo fakt uz nemaju co odo mna pytat

nelinka2009
9. okt 2017

@simca06022011 ptesne... Na materskej som z,toho vypadla... Ale toto co su za dobre tety vo Vranove... Urcite musi byt najpev vyradena a vyradia ju len ak sa zamestna, alebo bude na rd... Ja,som v soku co tu tie nase uradnicky nacvicuju zas na slovensku