Mám nárok na príspevok pri narodení po 1.1.2014, keď žijem v Anglicku?

bubicatko
2. aug 2014

Ahojte....vedel by mi niekto poradit ci mam narok na prispevok pri narodeni dietata z sk pokial byvame v uk pomali 3 roky?Od 1.1.2014 sa menili podmienky pridelovania....trvaly pobyt-bydlisko......dakujeeem

saskia64
2. aug 2014

Dievcata pisali , ze po novom pokial neabsolvujes prehliadky tu u lekara v tehotenstve, tak narok nemas...

mandy20
3. aug 2014

Mas narok ak mas trvale bydlisko v SR. Nam sa mala narodila 29.1.14 a narok mame, len bohuzial nam chybaju nejake papiere z UK, tak este cakame ;)

bajana
3. aug 2014

@bubicatko
@mandy20
nie, narok nemas, pokial nemas na SVK sustredene "ekonomicke zaujmy", tzn. nemas tu zdr. poistenie, nechodis na prehliadky k lekarovi, neprihlasis dieta k lekarovi a do slov. zdr. poistovne...skratka ked na SVK nezijes....trvaly pobyt od januara nestaci....

mandy20
3. aug 2014

@bajana "ekonomicke zaujmy" ako trvale bydlisko, vlastny byt, ucet v banke, mala je tu normalne v zdravotke poistena to je dostacujuce k tomu aby som splnila podmienky pre ten prispevok, len treba doklad ze som prispevok neprevzala v UK.

bubicatko
autor
3. aug 2014

@mandy20 mozem sa opytat kolko ste platili za potvrdenie od lekara? nas pyta 19£

bubicatko
autor
3. aug 2014

@mandy20 a kde mate malu poistenu na sk alebo v uk?

mandy20
3. aug 2014

@bubciatko ja ked som letela domov na dovolenku bola som v 28tt a vypytala si za ten papier ze mi dovoluje letiet 17£ , ale na to potvrdenie ze sme neprevzali prispevok v uk stale cakame a za to sme neplatili nic.

bubicatko
autor
3. aug 2014

@mandy20 nemam na mysli potvrdenie, ze sme neprevzali prispevok ale razitko od doktora na ziadosti, ze sa diet dozilo 28 dni pre podanie prispevku tam od nas doctor pyta 19£

bajana
3. aug 2014

@mandy20 aha, tak to ja mam ine info a nie som sama...urcite mas dokladat vlastnictvo nehnutelnosti a ucet v banke? a nepotrebujes nahlasit dieta k pediatricke a platit si zdr. poistenie na SVK?

aliza
3. aug 2014

@mandy20 a vy stale zijete v UK? ak ano, ako je mozne, ze malu ti doma poistili, ked ty tam poistena nie si? nerozumiem tomu. Ak zijete v UK, tak mate mat na SK poistku zrusenu, vsetci, aj dieta.

mandy20
3. aug 2014

@aliza uplne normalne , na to aby bola mala poistena v sr potrebovala slovensky rodny list tot vsjo a tatino je tiez poisteny v sr ,ale ten uz dal v uk vypoved, ja tam este stale mam pracovny pomer, absolutne ziadny problem.

aliza
3. aug 2014

@mandy20 ale ano, je to problem 😉. nemozes byt poistena v 2 krajinach EU. S rodnym listom to nema nic spolocne. Aj ste v zdravotke povedali, ked si isla malu prihlasit, ze zijete dlhodobo v UK? prihlasit nie je problem, to mas pravdu, oni prihlasia kazdeho, ale ak vam na to pridu, ze ste zili cely ten cas v UK, pokutu budete platit vy, nie oni.

dejka77
3. aug 2014

@mandy20 aliza ma pravdu, nemozes mat 2 poistky.

maznacik007
3. aug 2014

@mandy20 ak zijes v UK aj s dietatom tak nemas narok na porodne zo Slovenska ... nemas ako preukazat ze tvoje dieta navstevuje tu na slovensku poradne ockovania, ze ty a tvoj manzel ste tu zamestnany .. to vsetko sa sleduje pri naroku ...

dejka77
3. aug 2014

@bubicatko wow to co mas za lekara? Ja som taketo potvrdenia potrebovala dve od 2 roznych lekarov kedze sme sa medzitym stahovali a nepytali nic. Ale aj keby pytali, este stale to stoji za tie peniaze 🙂 .

bubicatko
autor
3. aug 2014

@dejka77 keby mi ten prispevok dali tak to stoji za tie peniaze, ale dat 19£ za razitko+ neviem kolko stoji preklad rodneho listu a nedostat nic ...

mandy20
3. aug 2014

@aliza, nechapes ma.. od doby co je mala aj s ocinom prihlasena v sk poistovni zijeme na sr a zit tu aj ostavame. Len ja som stale poistena z uk strany nie na sr. Mala tu ma svojho lekara a podstupuje tu vsetky ockovania, nikto nie je poisteny v dvoch krajinach. Ak by som nemala narok na tento prispevok nemyslite si, ze pracovnik na urade by mi to povedal??? Splname vsetky podmienky akurat cakame na jeden papier z uk.

dejka77
3. aug 2014

@bubicatko Tak si prv over ci mas narok, zbytocne potom vybavovat tie veci. Mna stal preklad rod.listu 50 eur.

bajana
3. aug 2014

@mandy20 tak ale ty si potom uplne iny pripad, zbytocne tu podavas skreslene info...ak niekto dlhodobo zije, pracuje v zahranici, ma tam poistenie, lekarov, atd. a po narodeni dietata tam aj planuje ostat, nema narok na prispevok pri narodeni dietata...a to moze mat x uctov a nehnutelnosti na SVK

culia1
3. aug 2014

My sme v Ch a teta mi povedala,ze ziadost si poslat mozme, ale kedze tehotenske prehliadky aj starostlivost o dieta je v zahranici tak mi to podla novej legislatívevy nebude schvalene

aliza
3. aug 2014

@mandy20 tak ale toto si mala napisat hned na zaciatku 😕, odkial som mala vediet, ze ste na SK? zakladatelka temy byva v UK a nie na SK, takze ako pise @bajana, ty mas uplne inu situaciu a preto si nepodala pravdive info. Ak niekto zije v zahranici, po novom uz nema na prispevok narok.

meindzi2
3. aug 2014

ja som bola informovana,ze pokial i po porode na sk tu zostanem byvat ,ale pracovny pomer i poistenie mam ja a nasledne i dcera v zahranici,podla noveho narok na porodne nemam.ja som to stihla kratko pred zmenou legislativy 🙂