Mam nárok na predĺženie rodičovskej, ak má syn psychomotorickú retardáciu?

majka_22
2. okt 2019

Dobrý deň mam otázku možno by my vedel niekto poradiť.
Mam 4 ročného syna,boli sme na vyšetrení na neurologii, psychologičky ktorej zaver je ze syn má slaby vyvin reči mozgu takz.globalna psychomotoricka retardacia na cca 1r .
Syn nosi plienky, nehovorí len par slov skor slabikuje nedokáže to co ostatné deti v 4 rokoch..chcem sa opýtať ci mam nárok na predĺženie rodicaku je tu nejaka mamina ktorá poberá a vie my o tom viac napísať Ďakujem

mogaa
2. okt 2019

@majka_22 predpokladám že syn nechodí do škôlky a si nútená s ním byť doma....Pravdepodobne chodíte k logopedičke a teraz budete chodiť aj k psychologičke na nejaké terapie či kontroly...K žiadosti doložiť správy od neurologičky, psychologičky aj logopedičky...Ak je plienkovaný a nerozpráva + má diagnózu na papieri mali by to uznať.

wivienka111
2. okt 2019

podla mna isto hej, kedze ani do skolky nechodi. vsetky papiere kam chodite k akym doktorom treba podla mna dolozit a podat si ziadost o predlzenie. tam nie je preco zamietnut

majka_22
autor
2. okt 2019

@mogaa Nechodíme do škôlky na logopedii sme boli maly vobec nespolupracoval .. nemáme ale odtial posudok u psychologičky sme boli zaver je taky aky som pisala výšej na ďalšíe vyšetrenie nas neposlala akurát na neurologii nam dali lieky Tanakan a o 3 mesiace zas na vyšetrenie mame prísť

majka_22
autor
2. okt 2019

@wivienka111 Ano len ci nezamietnu ked sa tam ziada že dieta by malo byť nejaké choré neviem preto sa pýtam

mogaa
2. okt 2019

@majka_22 psychomotorická retardácia je diagnóza.....ono to má rôzne stupne - ľahký,stredný a ťažký....Môže to byť len vývojové spomalenie alebo vrodené či spôsobené pri problémoch pri pôrode napr.nedokrvenie , krvácanie do mozgu.....tvoj malý má 4 roky ale je na úrovni ročného dieťaťa - aj čo sa týka reči ale aj iných vecí....nikto nevie akým tempom bude napredovať a dokedy bude napredovať.....teraz je ale podstatné že je stále na úrovni ročného dieťaťa - do 6rokov nijako nedobehne rovesníkov....Tebokan je extrakt z ginka - prekrví mozog(môže určitým spôsobom začať lepšie pracovať práve vďaka prekrveniu) ale nejaké zázraky sa očakávať nedajú.....prispieva tu článkami Itmana - zo života svojej rakety
https://www.modrykonik.sk/blog/itmama15/
pozri si ich na inšpiráciu ako s dieťatkom pracovať - nemôže sa len hrať, treba sa mu viac venovať-musí sa učiť, musíš s ním viac pracovať aby napredoval...logicky ak je dieťa na úrovni ročného dieťaťa tak ti predĺženú platenú materskú schvália.....treba nájsť dobrú logopedičku - aj keď dieťa nespolupracuje vie ti ukázať ako s dieťaťom pracovať. Sú aj centrá pre deti s DMO kde sú špeciálne pedagogičky - detto chodia tam deti aj s retardáciou - vedia pracovať s takýmito deťmi...u nás je jeden taký chlapček má 7rokov - chlapec inak zdravý - 3roky dozadu mu nebolo vôbec rozumieť teraz síce rozpráva (horšie mu rozumieť)vidieť že robí pokroky ale povieš mu napr.ahoj Davidko alebo ako sa máš a on miesto odpovede ti to zopakuje - a to s ním mamička aj špeciálne pedagogička už pracujú viac rokov- napr.tá pedagogička ho učila čo robí ráno, začali samozrejme najskôr rozprávaním

majka_22
autor
2. okt 2019

@mogaa Ďakujem veľmi pekne viem že môj malý je iný ako ostatné deti , vidím to mam dve deti dievča 5 rokov maly 4 mala je ok chodí riadne do škôlky . Dosť my je to ľúto ako to z malým je niekedy skôro stále premýšľam co bude dalej ci sa všetko naučí a ako mu to všetko pojde .Co sa tyka pôrodu všetko bolo v poriadku ,na nete som čítala o tejto diagnóze že pri tehotenstve to mohlo byť podmienené ked mama fetovala alebo drogovala a podobné co u mna nehrozí!!!
Davam si otázku prečo práve moj maly je tak ako je v com je chýba dosť ma to mrzí 🤧

majka_22
autor
2. okt 2019

@mogaa Vôbec neviem kde ako co ďalej teraz prvé riešiť ...

mogaa
2. okt 2019

@majka_22 ja by som sa popozerala buď za dobrou logopedičkou alebo špeciálny pedagóg....napr.u nás je Pomocníček - https://www.pomocnicek.sk/o-nas/kto-sme.html
pozri niečo podobného u vás...pozri si tie články od itmary - príp.jej napíš ako začínala so svojou raketou...každé dieťa je iná jej raketa veľa aj rozumela ale nechcela spolupracovať....pozri si tie jej články - raz tam dávala aj ako začínali - skús jej napísať myslím že ti poradí, ona s malou pracuje už dlho

majka_22
autor
2. okt 2019

@mogaa Ďakujem

3009
2. okt 2019

@majka_22 a ten predĺžený rodičovský príspevok si začni ineď vybavovať, nech ti neutekajú peniaze.

majka_22
autor
2. okt 2019

@3009 Ďakujem ano skúsim zájsť na urad po potvrdenia

nerko
2. okt 2019

@majka_22 zajdi cim skor, tlacivo Ti lekarka vypise + dolozis fotokopie lekarskych sprav za posledneho pol roka. Aspon u nas to tak bolo. Na rozhodnutie som cakala takmer 2 mesiace.

majka_22
autor
2. okt 2019

@nerko Za pol roka lekárske správy nemám...pred dvoma dňami nám psychologička dala diagnózu na globálnu retardaciu.. predtým sme neboli nikde akurát na neurologii odtiaľ mame papier.. že berie lieky na posilnenie mozgu tanakan

zuzik307
2. okt 2019

@majka_22 specialnu matersku skolu ste neskusali? je prave pre deticky so specialnymi vychovno-vzdelavacimi potrebami, mate taku aj v TV /ak tam byvate, podla profilu/...

nerko
2. okt 2019

@majka_22 tak daj to co mas. A porozpravaj sa s detskou lekarkou, zalezi aj ake da ona hodnotenie, vypisuje tlacivo.

majka_22
autor
2. okt 2019

@zuzik307 Zatiaľ nie ale informovala som sa určite to riešiť budeme možno z nástupom od septembra

majka_22
autor
2. okt 2019

@nerko Ďakujem

tecko28
3. okt 2019

@majka_22 nemusis mat spravy za pol roka, na ziadost sa prikladaju lekarske spravy , ktore nesmu byt starsie ako 6 mesiacov. Riesit to od septembra je velmi neskoro, prides o peniaze a dieta o cas, ktory mu treba venovat. Takze odporucam to zacat riesit hned. Na rozhodnutie -posudenie stavu maju 30 dni, dalsich 30 na dorucenie rozhodnutia. Ale uz po mesiaci ked si zavolas na posudkove ti isto povedia ako rozhodli, ja som si podavala 3.9. , 23.9. rozhodli a vcera som uz mala doma papier

majka_22
autor
3. okt 2019

@tecko28 Takto na neurológiu chodíme asi mesiac dva krát sme boli psychológia sme boli dala nam diagnózu ktorú uvádzam výšej poradia nam materskú špeciálnu škôlku od septembra aby sme nastupili . Čiže spravy mam neurologia, psychológia o tejto diagnóze vieme tri dni čiže ja som stoho ani nepíšem ako...zle...neviem co mam riešiť skôr..neide ani o ten rodicak ako co ďalej mam riešiť ohladom maleho zájdem určite aj za logopedicke aby nam poradila ako ďalej s malym pracovať...
Maly ma 4 roky v januári už 5

nelie1
3. okt 2019

Dobrý deň, určite na 100% nárok máte, sú mamičky, ktoré poberajú na ľahšie diagnózy príspevok do 6rokov. Len podmienka je že treba ísť na UPSVAR a podať si žiadosť... Ktorú vám musia schváliť. A potom poberate príspevok ďalej.
Len si myslím, že teraz sa schvaľuje len na rok a potom musíte zase o rok žiadať na novo... Niečo také som počula... Ale určite si to choďte vybaviť, máte nárok.... Držím palce a všetko dobré vám aj synčekovi

majka_22
autor
3. okt 2019

@nelie1 Ďakujem ❤️

mogaa
3. okt 2019

@majka_22 choď do tej špeciálnej škôlky a popros riaditeľku či by malého nemohla zobrať keď im niekto vypadne počas roka alebo či by ti nemohli ukázať ako s ním máš pracovať....určite tam majú poradovník detí ktoré nezobrali, takže šanca je malá...ak sa dá, nech ťa napíšu do poradovníka hneď od septembra - len to je skoro rok, čiže malý už by mal ísť do predškolskej a v lepšom prípade bude stále na úrovni 2-3ročného dieťaťa....alebo či s ním nemôžeš prísť pár krát na 2-3hodinky aby si videla ako s deťmi pracujú, aby ti zbytočne nestagnoval ale začal napredovať...

michelle567
3. okt 2019

Takže zo stránky úradu stačí vytlačiť žiadosť, potom ho odniesť pediatrovi: on všetko vypíše plus dá z karty papiere ktoré sa dokladajú. Tie prefotis. A toto odniesť na úrad 🙂 nie je to zložité vybavovanie. A potom uz len čakáte na posudok mesiac. Keďže syn nosí plienky kvôli diagnóze mohli by ste mať nárok aj na pomôcky to je príspevok vo výške dajakych 19€ myslím, na to sa spýtaj na úrade keď tam budes

majka_22
autor
3. okt 2019

@mogaa Ďakujem

majka_22
autor
3. okt 2019

@michelle567 Ďakujem za info

noemi125
16. nov 2023

@majka_22 dobry mozem sa spytat ako sa má maly od tej doby?

majka_22
autor
19. nov 2023

@noemi125 napíš správu