Mám nárok na podporu za február?

biliki
16. apr 2020

Ahojte. Od 6.2.som vedena na urade prace ako nezamestnana. Za februar (za 5 kalend.dni)som dostala rodicovsky. Nemam uz narok na podporu za februar?

kukulienka83
16. apr 2020

Rodičovský sa vypláca za celý mesiac a keď dostaneš ten mesiac rodičovský, nemôžeš dostať podporu v nezamestnanosti, vzájomne sa to vylučuje.

biliki
autor
16. apr 2020

@kukulienka83 ale teraz ako sa mi rata pol roka podpora? Kedze od februara som na urade prace a za februar som nedostala davku. Tak to je marec-august?

kukulienka83
16. apr 2020

Ak si za február dostala rodičovský nemala si nárok na podporu. A podpora sa ti ráta odkedy si skončila pracovný pomer. Čiže už aj február do júla teda pol rok vychádza.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
17. apr 2020

@alenah31 To nie je pravda. Nemoze poberať súčasne RP aj podporu. Ak ma RP este za február tak v evidencii moze byt od 6.2.ale žiadať o dávku v nezamestnanosti mala az od 1.3.
@biliki

alenah31
17. apr 2020

@evittam odkedy? Ja som mala - síce pár rokov dozadu.

evittam
17. apr 2020

@alenah31 Neviem o tom ze by to vôbec niekedy tak bolo mozne. Platí co som napísala. Nie je mozny súbeh týchto dvoch davok.

alenah31
17. apr 2020

@evittam 2009 - u mňa šlo len o 2 dni. Príde mi to ako sprostosť - a to teda nie som za zdvojené vyplácanie čohokoľvek súbežne.

evittam
17. apr 2020

@alenah31
V tomto prípade si musí vybrať. V zmysle § 106 zákona o sociálnom poistení, poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých má nárok na výplatu:

nemocenského,
ošetrovného,
materského alebo sa mu vypláca rodičovský príspevok.
Z vyššie uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva, že nie je možný súbeh poberania rodičovského príspevku a dávky v nezamestnanosti jednou a tou istou osobou. Zákon však žiadnym spôsobom nezakazuje, aby rodičovský príspevok poberala druhá oprávnená osoba, napríklad druhý rodič. V praxi tak môže nastať situácia, kedy jeden rodič poberá dávku v nezamestnanosti a je evidovaný na úrade práce a druhý rodič poberá rodičovský príspevok.

evittam
17. apr 2020

@alenah31 Nie je to sprostost. RD jej sice skončila 5.2.a je v evidencii od 6.2. ale RP je sociálna davka vyplacana mesacne t.j.poberanie RP jej skončilo 29.2.

biliki
autor
17. apr 2020

@evittam zaradena do evidencie som od 6.2. Ale prvu davku som dostsla az za marec

evittam
17. apr 2020

@biliki No veď potom je to v poriadku. Ty musis vediet od kedy si ziadala o davku v nezamestnanosti?

livuska124
17. apr 2020

@biliki Do 5.2.2020 si poberala RP - to znamená, že si ho dostala vyplatený v marci. RP sa vypláca celý, nie alikvotná čiastka, aj keď si naň mala vo februári "nárok" len do 5.2.2020, bol vyplatený akoby za celý mesiac, teda ti skončil 29.2.2020. Súbežne s RP však nemôžeš poberať dávku v nezamestnanosti, to znamená, že dávku v nezamestnanosti začínaš poberať od 1.3.2020, čiže ti mala byť 1x vyplatená v apríli. Presne ako ti píše aj
@evittam