Mám nárok na materskú, keď som nikde nepracovala?

ivulkap
22. máj 2013

Ahojte, chcela by som sa spýtať, či by som dostávala nejakú materskú ak som práve ukončila štúdium a nikde som predtým nerobila. Lebo tu bolo písané, že materská sa počíta 65% z VZ nie? A vymeriavaci základ by som mala aký, keď som nerobila?Vymeriavaci základ sa tu počíta z minimálnej mzdy, či ako to je? Rodičovský príspevok by som už potom dostávala tých 190 eur??? Ďakujem za všetky odpovede 🙂

zuzana76
22. máj 2013

@ivulkap matersku by si nedostavala, rovno rodicovsky prispevok 190 eur

andiekens
22. máj 2013

zial, nemas narok na matersku.. budes dostavat len rodicovsky prispevok s pridavkom na dieta, co je spolu 222 eur..

zuzka444
22. máj 2013

@ivulkap no takto ty kedze si nikde nerobila minimalne 3 mesiace pred nastupom na MD nemas narok na MD.ty hned nabehnes na rodicovsky prispevok.ale doky ti da papier ty ho zanesies na socialku a z tade ti pride papier ze nemas narok na MD s tym papierom potom na UP a tam ako s ti malinke narodi budes dostavat rodicak 🙂...dufam ze som to dobre napisala kedze s tym nemam skusenost.ale porovnaj si odpovede 😀

janicka11
22. máj 2013

ahoj,kedže si neodrobila tých 270 dní ako sa má tak nárok na matersku nemáš,Ako tu už píšu žienky predomnou máš narok iba na rodičovský príspevok 🙂

boba99
28. máj 2013

Prosím vás o radu. Do 1.3.2012 som pracovala nepretržite 5 rokov a potom som 6 mesiacov poberala podporu v nezamestnanosti. Takže ešte toho 1/2 roka boli odvádzané zdravotné aj sociálne odvody. Odvtedy som nezamestnaná, ale momentálne v 5.mesiaci tehotenstva. Teraz mám možnosť sa zamestnať od 1.6.2013. Nástup na MD mám 16.9.2013, takže by som spĺňala 270 odpracovaných dní v priebehu 2 rokov. Avšak zamestnávateľ má strach, že môžem ostať na rizikovom alebo skrátka byť PN. Čo sa môže aj nemusí stať. V tom prípade by mi ako vypočítali MD? Keby som odpracovala napr. len týždeň a zvyšok by som bola na rizikovom až do nástupu na MD. Z posledného platu u neho alebo z predošlého zamestnania. A počítala by sa mi aj PN do tých 270 dní? Lebo ak nie tak by mi to asi nevyšlo keďže teraz je to nejakých 274 dní čo som dohromady odrobila. Prosím poraďte mi.